Özgün bir eğitim programı ile kıymet üreten tabipler yetişecek…

Ryan

Global Mod
Global Mod
Özgün bir eğitim programı ile kıymet üreten tabipler yetişecek…
Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, 2021-2021 akademik yılında birinci öğrencilerini almaya hazırlanıyor. Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşhan Günay, 35 bin metrekare alan üzerinde konseyi NP Diş ve Sıhhat Yerleşkesinde son teknolojiyle donatılan laboratuvarları, klinikleri, derslikleri ve toplumsal alanlarıyla geleceğin bilgili, donanımlı, paha üreten diş doktorlarını yetiştireceklerini kaydetti. Geçmişten günümüze gelen Diş Doktoru ve Diş Hekimliği tanımını geleceğin dinamiklerine bakılırsa yenilediklerini, zenginleştirdiklerini tabir eden Günay, öğrencilere yenilenen bu vizyonun ışığında özgün bir eğitim programı sunduklarını söz etti.

Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşhan Günay, 2020-2021 akademik yılında kurulan fakültenin birinci öğrencilerini 2021-2022 akademik yılında kabul edeceğini söylemiş oldu. Fakültenin 40 kontenjanı bulunuyor.

Prof. Dr. Yumuşhan Günay: “NP Diş ve Sıhhat Yerleşkesi’nde geleceğin diş doktorlarını yetiştireceğiz”

Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin 35 bin metrekare alan üzerine şurası NP Diş ve Sıhhat Yerleşkesinde yer aldığını kaydeden Prof. Dr. Yumuşhan Günay, “Fakültemiz son teknolojiyle donatılmış laboratuvarları, klinikleri, derslikleri, toplumsal alanları ve fazlaca daha ziyadesiyle geleceğin bilgili ve donanımlı diş tabibi adaylarını bekliyor.” dedi.

Temel tıp bilimleri eğitimi tıp fakültesinde verilecek

Diş Hekimliği Fakültesi’nin Tıp Fakültesi ile tıpkı yerleşkede bulunmasının ehemmiyetini vurgulayan Prof. Dr. Yumuşhan Günay, Klinik Disiplinler ve Temel Eğitim Disiplinleri olmak üzere iki kısımda eğitim vereceklerini kaydetti. Prof. Dr. Yumuşhan Günay, şunları söylemiş oldu:

“Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde öğrencilerimiz, temel tıp bilimleri eğitimlerini Tıp Fakültemizde alacaklar. Fakültemize 200 metre uzaklıkta bulunan Tıp Fakültemize yürüyerek üç dakikada ulaşılabiliyor. Öğrenciler, Tıp Fakültesinde yer alan multidisipliner 1 ve 2 laboratuvarları, tıbbi eğitim marifet laboratuvarı, anatomi laboratuvarı ve simüle hasta laboratuvarının yanı sıra amfi ve akıllı derslikler ile konferans salonu, kütüphane ve yemekhaniçin de yararlanabilecekler. Ayrıyeten yeşillikler ortasında yer alan bahçe ve toplumsal alanlardan da faydalanacak olan Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri, tüm bu imkânlarla parlak bir geleceğe emin adımlarla yürüyecekler.”

Prof. Dr. Yumuşhan Günay, çağdaş alt yapı özelliklerinin yanı sıra kuvvetli akademik grubuyla da fark oluşturan Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin birinci öğrencilerini üst seviye kalitede yükseköğrenimle buluşturmak üzere hazırlıklarını tüm süratiyle sürdürdüklerini tabir etti.

Kapalı devre manzara ve ses sistemi bulunuyor

Fakültede 30 adet öğrenci eğitim masası ve bir adet eğitmen masasının yer aldığı fantom laboratuvarı bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Yumuşhan Günay, “Aynı katta alçı ve akrilik laboratuvarı ile 60 adet öğrenci eğitim masası ve bir adet eğitmen masasının bulunduğu preklinik laboratuvarı da yer alıyor. Laboratuvarlara entegre edilen kapalı devre manzara ve ses sistemiyle eğitmen masasındaki faaliyetler, eş vakitli olarak öğrenci eğitim masalarındaki monitörlere de aktarılabiliyor.” dedi.

Farklı klinik ve laboratuvarlarda eğitim verilecek

Prof. Dr. Yumuşhan Günay, fakültelerinde yer alan Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Kliniği, Periodontoloji Kliniği ve Restoratif Kliniği, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kliniği, Endodonti Kliniği, Protetik Diş Tedavisi Kliniği ve Entegre Tedavi Kliniği’nde öğrenciler ve öğretim elemanları için özel tasarlanan 70 adet diş ünitinin bulunduğunu söylemiş oldu. Günay, engelli hastaların kullanabileceği diş ünitlerine de yer verdiklerini kaydetti.

Prof. Dr. Günay, Diş Hekimliği Fakültesi’nde ayrıyeten 60 adet öğrenci eğitim masasının yer aldığı preklinik laboratuvarı, alçı – akrilik laboratuvarı, tam teşekküllü ameliyathane, sterilizasyon ve radyoloji ünitelerinin de yer aldığını söylemiş oldu.

Günay: “Değer üreten bir diş tabibi yetiştirmeyi hedefliyoruz”

Prof. Dr. Günay, “Programımızın bir diğer ayağında sizleri geleceğin diş hekimliğine hazırlayacak içerikte bir bilişim ve robotik eğitimi sunulacak. Programımızı hayata geçirmede Üsküdar Üniversitesi’nin birikimi ve kuvvetli takımı kıymetli bir kaynak olacak. Kelamın özü; Üsküdar Üniversitesi ailesi olarak hedefimiz sizi geleceğe insani kıymetler ismine, memnunluk ismine ve bilim ismine bedel üreten bir diş tabibi olarak hazırlamaktır.” diye konuştu.

Toplumsal ve kültürel alanlara da sahip olacak

Prof. Dr. Yumuşhan Günay, Diş Hekimliği Fakültesi’nde temel tıp bilimlerine yönelik anatomi, tıbbi maharet, multidisipliner I ve II laboratuvarlarının yanı sıra son teknolojiyle donatılmış derslik ve amfilerin de bulunduğunu söylemiş oldu. Prof. Dr. Yumuşhan Günay, “Öğrencilerin toplumsal ve kültürel gelişmenine yönelik olarak ise 600 kişilik konferans salonu, kafeler, restoranlar, spor salonları, varlıklı içerikli iki başka kütüphane ve okuma alanları yer alıyor.” dedi.

Özgün bir eğitim modeli…

Geleceğin başarılı ve donanımlı diş tabiplerini yetiştirmeyi amaçladıklarını belirten Prof. Dr. Yumuşhan Günay, geçmişten günümüze gelen Diş Tabibi ve Diş Hekimliği tanımını geleceğin dinamiklerine nazaran yenilediklerini, zenginleştirdilerini tabir ederek “Öğrencilere yenilenen bu vizyonun ışığında özgün bir eğitim programı sunuyoruz.” sözlerini kullandı.

Ayrıyeten Prof. Dr. Günay Üsküdar Diş Hekimliği Fakültesi’nin çağı yaşatacak, geleceği kuracak eğitimle, donanımla yola çıktığını ve bunun yanı sıra fakülte olarak toplumu ağız ve diş sıhhati konusunda bilgilendirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR