Özel Güvenlik vazifelisi adaylarını ‘özel’ imtihanlar bekliyor

Ryan

Global Mod
Global Mod
Özel Güvenlik vazifelisi adaylarını ‘özel’ imtihanlar bekliyor
Özel Güvenlik Dalının en esaslı ve önde gelen Sivil Toplum Kuruluşlarından birisi olan Güvenlik Servisleri Tertip Birliği Derneği’nin (GÜSOD) Lideri Murat KÖSEREİSOĞLU, özel güvenlik bakılırsavlisi olmak isteyenlerin merak ettiği soruları yanıtladı. KÖSEREİSOĞLU, özel güvenlik nazaranvlisi olabilmek için gerekli koşulların yasa ile belirlendiği vurgularken, bu alanda çalışacak bireylerin eğitimleri konusunda da bilgi verdi.

Ülkemizde “Özel Güvenlik Bölüm Standartlarının” gelişim sürecine katkı sağlamayı hedefleyen Güvenlik Servisleri Tertip Birliği Derneği’nin (GÜSOD) Lideri Murat KÖSEREİSOĞLU, özel güvenlik nazaranvlisi olmak isteyenlerin merak ettiği soruları yanıtladı.

Gerekli kaideler yasa ile belirlendi

GÜSOD Lideri Murat KÖSEREİSOĞLU, “Özel güvenlik nazaranvlisi olabilmek için gerekli koşullar yasa ile belirlenmiştir. Bu kaideler; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, silahsız olarak nazaranv yapacaklar için 18 yaşını doldurmuş olmak, en az sekiz yıllık ilköğretim yahut ortaokul mezunu olmak halinde sıralayabiliriz. Silahlı olarak nazaranv yapacak özel güvenlik nazaranvlileri ise 21 yaşını doldurmuş ve en az lise yahut dengi okul mezunu olmalıdır” dedi.

KÖSEREİSOĞLU, “Silahlı yahut silahsız özel güvenlik bakılırsavlisi olabilmek için ayrıyeten 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri hakkındaki kanunda ve ilgili Yönetmeliğinde açıklandıği üzere Türk Ceza Kanunun ilgili unsurlarında yer alan cürümlerden rastgele birini işlememiş olmak, nazaranvin yapılmasına mani olabilecek beden ve akıl hastalığı ile engelli bulunmama koşullarını sağladığını gösteren sıhhat raporunu almak, özel güvenlik temel eğitimini tamamlayarak merkezi imtihanda başarılı olmak ve kişi hakkındaki güvenlik soruşturmasının olumlu sonuçlanmış olması gerekmektedir” biçiminde kelamlarını sürdürdü.

Yılda 6 sefer yapılan merkezi imtihana iştirak zarurî

Murat KÖSEREİSOĞLU, özel güvenlik vazifelisi olmak isteyen bireylerin alması gereken eğitimler konusunda da bilgi verdi. Özel güvenlik bakılırsavlisi olmak için adayların “Özel Güvenlik Eğitimi” vermek üzere İçişleri Bakanlığı müsaadesiyle kurulan “Özel Güvenlik Eğitim Kurumlarında” sertifika programına katılma zaruriliği olduğuna dikkat çeken KÖSEREİSOĞLU; “Özel güvenlik nazaranvlisi adaylarının sertifika programının akabinde yılda 6 defa yapılan merkezi imtihana katılmaları gerekmektedir, bu imtihanda başarılı olanlar kimlik kartı için müracaatta bulunabilmektedirler. Bir kişi eğitime başladığı tarihten itibaren yaklaşık 4-6 ay içerisinde özel güvenlik bakılırsavlisi kimlik kartı sahibi olabilir ve özel güvenlik nazaranvlisi olarak çalışmaya başlayabilir. Ayrıyeten muhakkak üniversitelerin bünyesinde bulunan Meslek Yüksek Okulları’ndaki Özel Güvenlik Bölümleri’nden mezun olanlar imtihanlara katılmadan vazife alabilmektedirler” dedi.

“Özel Güvenlik Temel Eğitimi” ve daha sonrası özel güvenlik bakılırsavlisi kimliği aldıktan ve beş yıl geçtikten daha sonra ise özel güvenlik vazifelilerinin, “Yenileme Eğitimini” almalarının zarurî olduğunu tabir eden KÖSEREİSOĞLU; “Silahlı özel güvenlik nazaranvlisi olmak isteyen adaylara “Özel Güvenlik Temel Eğitimde” 100 saat temel eğitim 20 saatte temel silah eğitimi gösterilmektedir. ‘Yenileme Eğitiminde’ ise silahlı özel güvenlik vazifelisi kimliği olanların 50 saat yenileme eğitimi ve 10 saat yenileme silah eğitimi görmektedirler” dedi.

Murat KÖSEREİSOĞLU, “Silahsız özel güvenlik nazaranvlisi olmak için 100 saatlik temel eğitim programı uygulanmaktadır. Bu kimliğe sahip olan özel güvenlik nazaranvlileri beş yılın sonundaki Yenileme Eğitimlerinde 50 saat yenileme eğitimine tabi tutulmaktadır. Özel Güvenlik Eğitim Programı ortasında yer alan dersler; “Özel Güvenlik Hukuku ve kişi hakları, Güvenlik Önlemleri, Güvenlik Sistem ve Aygıtları, Temel Birinci Yardım, Yangın Güvenliği ve Müdahale Usulleri, Uyuşturucu Unsur Bilgisi, Tesirli İrtibat, Kalabalık İdaresi, Kişi Muhafaza, Genel Kollukla Bağlar ve Silah Bilgisi ve uygulamalı Atışlar’dır” formunda kelamlarını sürdürdü.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR