“Öğretmenlik Meslek Kanunu beklentileri karşılayacak biçimde çıkarılmalıdır”

Ryan

Global Mod
Global Mod
“Öğretmenlik Meslek Kanunu beklentileri karşılayacak biçimde çıkarılmalıdır”
Eğitim-Bir-Sen, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması gayesine 11. Kalkınma Planı’nda ve Bakanlığın 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde yer verilmesinin üzerinden üç yıl geçmesine karşın çıkartılmamasına 81 vilayette düzenlenen basın açıklamalarıyla reaksiyon gösterdi.

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube tarafınca Konak Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına Şube İdare Konseyi Üyeleri, İlçe Temsilcileri ve Eğitim-Bir-Sen üyeleri katıldı. Basın açıklamasında konuşan Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube Lideri ve Memur-Sen İzmir Vilayet Temsilcisi Ali Kaya, öğretmenin özlük haklarını ve yetkilerini genişletecek, öğretmene takviye olacak bir içerikle Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması beklentisinin artık karşılanması gerektiğini belirterek, “24 Kasım’da öğretmenlerimize verilebilecek en büyük müjde, özlük haklarını koruyup geliştirecek, çalışma koşullarını güzelleştirecek, uğradıkları şiddeti önleyecek, problemlerine tahlil üretecek ve mesleklerinin prestijini hak ettiği yere taşıyacak bir içerikle Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM gündemine getirilmesidir” sözlerini kullandı.

Ali Kaya konuşmasında şu sözlere yer verdi;

“Öğretmenlik mesleğini bütün olarak ele alan bir kanunun olmaması büyük bir eksikliktir”

İnsanın, özünü keşfetmeye, kişiliğini inşa etmeye yönelik en büyük aksiyonu eğitimdir. Eğitimin başaktörü öğretmen, insanlığın kadim ve vazgeçilmez mesleklerinden biri de öğretmenliktir. Öğretmen, çocukların şuur sermayesini artırmanın, idrakini geliştirmenin, varoluşun sırrına ermenin, hikmeti keşfetmenin rehberidir. Ülkemizde fiilî olarak bakılırsav yapan öğretmen sayısı 1 milyon 200 bini aşmış iken, öğretmenlerin yetiştirilmesinden emekliliğine kadar olan her evreyi içeren, öğretmenlik mesleğini bütün olarak ele alan bir kanunun olmaması büyük bir eksikliktir. Eğitimde örnek gösterilen ülkelerde olduğu üzere, öğretmenliğin kamu sistemi içerisinde eğitim-öğretim hizmetleri sınıfı meslek mesleğine uygun bir kanuna kavuşturulması artık daha fazla ertelenmemelidir. Kanaatimizce öğretmenlerin prestijinin daha da artması, haklarının korunması; yönetmeliklerle, genelgelerle oluşan nazaranv, yetki, ehliyet, liyakat noktasındaki dağınıklığın giderilmesi için Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun acilen yürürlüğe konulması elzemdir. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması amacına 11. Kalkınma Planı’nda ve Bakanlığın 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde yer verilmesinin üzerinden üç yıl geçmesine karşın, ne yazık ki öğretmenlerin mesleklerini, hak ve yetkilerini koruyup geliştirecek nitelikte bir meslek kanunu beklentisi hâlâ karşılanamamıştır. Çıkarılıp yürürlüğe konulacak kanunun gayeler ve gerçekler bağlamında milletlerarası standartlara uygun bir kanun olarak düzenlenmesini bekliyoruz. Bu mümkündür, beklenti de bu doğrultudadır. Aksi hâlde yapılacak çalışma anlamsızlaşır. Medeniyetimizin yüklediği bedeli toplumsal ve ekonomik statü açısından gerçekleştirecek kanun, öğretmenin prestijini hem müdafaaya birebir vakitte yükseltmeye yaramalıdır.

“Öğretmenlik Meslek Kanunu mevcudun yenidenına ve statükonun devamına barınak olursa akıtılan ter de söylenen kelamlar de kararsız ve bedelsiz hâle gelir”

Eğitim çalışanlarının kuvvetli sesi, genel yetkili sendikası olarak gerek akademik yayınlar gerek raporlar gerekse alan taramalarıyla Öğretmenlik Meslek Kanunu için nelere gereksinim duyulduğunu ortaya koyduk. Çağın gereklerini ve öğretmenlerimizin beklentilerini karşılayacak biçimde 2018 yılında hazırladığımız “Öğretmenlik Meslek Kanunu Muhtaçlık ve Öneriler” başlıklı raporumuzla genel çerçeveyi çizdik. ‘Meslek kanunu, öğretmene takviye kanunu olmalı’ diyerek beklentilerimizi tabir ettik. ‘Nasıl bir meslek kanunu olmalı, meslek kanununda neler yer almalı’ sorularının yanıtını bir eğitim sendikası olarak verdik. Öğretmenler olarak beklentimiz, özlük haklarımızın tanımlanması ve geliştirilmesi; takımlı, kontratlı ve fiyatlı öğretmenlik ayrımının ortadan kaldırılması; resmî eğitim kurumlarındaki bütün öğretmenlerin takımlı olarak istihdam edilmesi; mesleğimizde ilerlememizi sağlayacak biçimde meslek basamaklarının bir daha hayata geçirilmesi; istihdamda kuvvetlik çekilen bölgeler başta olmak üzere zarurî hizmet üzere zorlayıcı dayatmalar yerine teşvik edici uygulamaların getirilmesi; eğitim kurumu yöneticiliğinin eğitim-öğretim sınıfı ortasında fakat ikincil nazaranv olmaktan çıkarılarak müstakil bir takım olarak düzenlenmesi; yöneticilik süreçlerine geçiş ve statüsü ile bu durumlardaki mali, özlük ve toplumsal hakların da kesinlikle meslek kanununda tanımlanması; resmî yahut özel öğretim kurumu ayrımı yapmaksızın bütün öğretmenleri kapsayan bir meslek kanununu hayata geçirilmelidir. Meslek kanunu, içeriği prestijiyle öğretmenlerin atamadan yer değiştirmeye, yetişmeden gelişmeye, eğitim imkânlarından meslek basamaklarına erişime, ehliyetten liyakate kadar ayrımcılık ya da ayrıcalıktan uzak, objektif kararlar ihtiva etmelidir. Öğretmenin prestijinin, statüsünün, hak ve imkânlarının, fırsat ve yetkilerinin artırılmasına destek yapılması gereken bir kanun, mevcudun yineına ve statükonun devamına barınak olursa akıtılan ter de söylenen kelamlar de kararsız ve bedelsiz hâle gelir. Bilhassa meslek kanununda öğretmenlerin ve eğitim kurumu yöneticilerinin mali durumunun, hak, yetki ve sorumluluklarının hedeflenen emele uygun gerçekleştirilmesi umulurken, bütün bunlar kamu maliyesi istikrarı, bütçe imkanları ve gibisi mazeretlerin ardına sığınılarak es geçilecek olursa eğitimde istenilen muvaffakiyetlerin da meslek kanunundan beklentinin de sağlanamayacağı bilinmelidir.

“TBMM ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’nı bir an evvelce adım atmaya çağırıyoruz”

Vakit, vaatleri gerçeğe dönüştürme, amaçları sonuca ulaştırma periyodudur. Öğretmenin özlük haklarını ve yetkilerini genişletecek, ona takviye olacak bir içerikle Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması beklentisi artık karşılanmalıdır. Eğitim-Bir-Sen olarak, belirttiğimiz konular temelinde katkı ve dayanak sunacağımızı bu vesileyle bir sefer daha temin ve teyit ediyor; siyasi iradeyi, TBMM’yi ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’nı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu bir an evvelden hayata geçirmek konusunda adım atmaya çağırıyoruz. 24 Kasım’da öğretmenlerimize verilebilecek en büyük müjde, özlük haklarını koruyup geliştirecek, çalışma koşullarını güzelleştirecek, uğradıkları şiddeti önleyecek, problemlerine tahlil üretecek ve mesleklerinin prestijini hak ettiği yere taşıyacak bir içerikle Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM gündemine getirilmesidir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR