niye KO-MEK ile Arapça öğrenmeliyim?

Ryan

Global Mod
Global Mod
niye KO-MEK ile Arapça öğrenmeliyim?
KO-MEK’te bu güne kadar Arapça branşında alanların sayısı 17 bin 005 bireye ulaştı

Günümüzde 60 ülkede konuşulan Arapça dünya genelinde en hayli konuşulan 5. lisan olup beraberinde Birleşmiş Milletler‘de kabul edilen 6 resmi lisandan birisidir. 2017 yılında yapılan araştırmalara bakılırsa Arapça’yı 422 milyon kişi konuşmaktadır. Meslek yapmak isteyen bir kişinin donanımı epeyce değerli. Türkiye’de son senelerda iş müracaatlarında İngilizcenin yanı sıra ikinci bir yabancı lisan de tercih edilmekte. Ekonomik ilgilerin gelişmesi, ticaretin artması ve turizmin büyümesiyle Arapça büyük değer kazandı. Ayrıyeten batının hayati kaynaklarını sağlayan Ortadoğu’nun Arapça konuşması bu lisanı daha da kıymetli kılıyor.

ARAPÇA BİLMEK MANEVİ HUZUR VERİYOR

Olayı yalnızca ticaret ve ikili alakalar olarak görmeyip Kur’an-ı Kerim’i anlamak ve manasıyla bir arada öğrenmek isteyen biroldukca kişi Arapça öğrenmek için çeşitli fiyatlı kurslara giderek eğitim alıyor. Arapça, beraberinde Hadis-i Şeriflerin ve ibadetin lisanıdır. ötürüsıyla yaptığımız ibadetlerin manasını bilmek bizlere manevi memnunluk vermektedir.

115 BİN 895 KURSİYER LİSAN EĞİTİMİ ALDI

İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Korece, Japonca ve Arapça üzere biroldukca kullanması yaygın lisanda eğitim veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK) bu alanda verdiği fiyatsız eğitimlerle Kocaeli’nde kıymetli bir eksiği dolduruyor. Bilhassa öğrencilerin tercih ettiği fiyatsız lisan kurslarında şimdiye kadar toplamda 115 bin 895 kursiyer eğitim alarak sertifika almaya hak kazandı. KO-MEK lisan branşlarına yeni kayıtlarda online olarak www.komek.org adresinden devam etmektedir.

17 BİN 005 KURSİYER KO-MEK İLE ARAPÇA ÖĞRENDİ

Kimi kursiyerin Kuran-ı Kerim’i okumak ve anlamak için kimi kursiyerinde gelişen ticaret bölümünde kendine daha kuvvetli bir yer edinmek için eğitim aldığı Arapça branşında şimdiye kadar 17 bin 005 şahsa eğitim verildi. Faal olarak 708 kursiyerin devam ettiği KO-MEK kurslarında eğitimler fiyatsız olarak devam etmektedir.

PEKALA, KURALLAR NE?

KO-MEK kurslarında Arapça kursuna yazılmak için hangi kaideleri taşımak gerekir. Öncelikle kursiyer okuma yazma bilmeli yahut ilkokul mezunu olmalıdır. A2 (ikinci) düzeyi için; A1 (birinci) düzeyi dokümanına sahip olmak yahut eğitim merkezlerinde yapılacak, A1 Düzey yeterlilik imtihanında başarılı olmalıdır. En son olarak da; kursiyer kendisi için en uygun kurs merkezine online olarak müracaat yapmalıdır.

KURS SONUNDA SERTİFİKA VERİLİYOR

Alanında usta eğitimciler eşliğinde verilen eğitimler kararında ölçme ve kıymetlendirme imtihanları yapılarak kâfi puanı alan kursiyerlere sertifika veriliyor. Sertifika öğretim programı sürecinde kursiyerlerin tamamladığı modüller, aldığı eğitimin tümü ve kazandıkları yeterlikler belgelendirilir.

Öğretim programının sonunda mesleğin yeterliklerini kazanan kursiyerlerin aldığı evraklar mevzuat doğrultusunda sertifikada kıymetlendirilir. Kursiyerler mesleğin düzebir daha nazaran mesleğinde sertifika alabilir.

ONLİNE MÜRACAAT İÇİN

Siz de 12 ilçede 43 kurs merkezinde verilen eğitimlere katılmak için www.komek.org adresinden online kayıt yaptırarak istediğiniz branşta eğitim alabilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR