Nevzat Tarhan’dan YKS öncesi adaylara kıymetli tavsiyeler

Ryan

Global Mod
Global Mod
Nevzat Tarhan’dan YKS öncesi adaylara kıymetli tavsiyeler
Üniversite giriş imtihanlarına 1 hafta kaldı. Yaklaşık 1,5 yıldır tüm dünyayı etkileyen pandemi süreci, gençlerin imtihan motivasyonlarını da hayli etkiledi. Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu süreçte imtihan korkusuyla başa çıkma konusunda değerli tavsiyelerde bulundu. Sıfır gerilimin yani gamsızlığın şahsa kaybettireceğini kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ölçülü gerilim dikkati ve öğrenme gücünü artırır ve motivasyonumuzu olumlu istikamette tesirler.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gençler için hayatlarının kıymetli bir dönüm noktası olan YKS öncesinde üniversite adaylarına imtihan korkusu ve gerilim idaresi konusunda tekliflerde bulundu.

Soru: Pandemi süreci gençlerin imtihana hazırlık motivasyonunu nasıl etkiledi?

Yaklaşık 1.5 yıldır devam eden pandemi süreci, 7’de 70’e herkesi olumsuz biçimde etkiledi. bu vakitte imtihana hazırlanan gençler de durumdan ziyadesiyle etkilendiler. Öğrencilerin bir yandan meskenlerinde uzaktan eğitim görmeleri bir yandan da imtihana hazırlanmaları önemli bir tasa ortamı oluşturdu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Stres var, panik yok’ diyerek kelamlarına şöyleki devam ediyor:

Ölçülü gerilim, dikkati ve öğrenme gücünü artırır ve motivasyonumuzu olumlu istikamette tesirler. Sıfır gerilim, yani gamsızlık kişiyi kayba ve yok olmaya gdolayır. Gerilimi düşman üzere görmemek gerekir. Gerilim konusu olduğunda gerilimi yenmek demek yerine “stres yönetimi” tabiri kullanılmalıdır. Gerilim yenilecek bir şey değil, faydalanılacak bir şeydir. Siz onu yönetirseniz o gerilim sizi gayenize gdolayır. Yönetemezseniz sizi yıkıma gdolayır.

Kişinin gerilimsiz olması tabiatına muhalif. İnsanı tembelleştiren ve insanı zevk tuzaklarına da düşüren bir şey. Bağımlılığın artma sebeplerinden birisi de zevkçilik ve gerilimden kaçma. Bizim genetik dizilimimizde bir hedef belirlemek ve bu emel için çalışmak var. İnsanın genetik dizilimi buna göre kodlanmış. Bunu yapmadığımız vakit ortadaki kısa gayeler bizi yalnızca oyalar.

Nevzat Tarhan’a nazaran gerilim yönetilmesi gereken bir araç olarak görülmeli

Gerilimin bir kaynak idaresi mantığı ile yönetilmesi gerekir. Evvel gaye belirlenmelidir. Aksi durumda plansız bir gidiş olacaktır. Şöyle düşünelim, elinizde bir harita var, nereye gideceğin aşikâr lakin nerede olduğunu bilmezsen nereye gideceğini bilmenin bir manası olmaz. Kişinin kendi gerilimini yönetmesi de tıpkı biçimde hayat planları için fazlaca kıymetli. Kişinin sağlıklı kararlar vermesine yol açar. Gerilimi tehdit olarak değil, yönetilmesi gereken bir araç olarak görmeliyiz.

Yüksek motivasyon da tehlikelidir

Yüksek motivasyon da düşük motivasyon kadar tehlikelidir. Yüksek motivasyonu olan gençte çoklukla tasa artar. Motivasyon verirken çocukta bununla birlikte sorumluluk hissinin da geliştirilmesi lazım. Başaramama korkusu genci gerilime sokar. bu biçimde durumlarda gence evvelki muvaffakiyetlerini hatırlatmak ve güç vermek faydalı olur.

Nevzat Tarhan: “Sonuca değil, sürece odaklanılmalı”

İmtihan derdini önlemek için sürece odaklanılmasını tavsiye ediyorsunuz. İmtihana kadar olan bu vakitte imtihan kararına değil, gencin buradaki sürece odaklanması lazım. İmtihan kararına odaklanmak insanın denetim edemeyeceği bir şeydir. Denetim edemeyeceği bir şeye odaklanınca telaş yükselir. halbuki denetim edebileceği noktada mesela imtihana kadar bildiklerini yeniden etmek, 100-200 ya da 300 tane soru çözmek değerlidir.

Nevzat Tarhan, deneme imtihanlarındaki muvaffakiyete dikkat çekiyor

Bu üzere imtihanlarda epeyce büyük gayeler koymak, örneğin 10 bine girme gayesi de sonuç odaklı niyetten kaynaklanır. ‘İlk 10 bine gireceğim’ baskısı, sonuç odaklı fikirdir. Genç burada ‘İlk 10 bine giremezsem ne olacak?’ demeye başlıyor. ‘Ben elimden gelenin en güzelini yapacağım, benim bakılırsavim bu lakin kaç bine girerim onu bilemem. İnşallah 10 bine girerim ya da 50 bine girerim’ üzere bir maksat koyabilir kendine… Ancak sabahtan akşama kadar daima kararı düşünürse o öğrenci imtihanda panik yapıyor. Burada gencin deneme imtihanındaki başarılarına bakması gerekiyor. Geçmişteki başarılı deneme imtihanlarını düşünün başarılı olmamam için hiç bir sebep yok’ biçiminde düşünürse derdi azalır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR