Mersinlileri sahura bayan Ramazan davulcuları uyandırdı

Pinar

Global Mod
Global Mod
MERSİN (İHA) – Mersinlileri sahura bayan Ramazan davulcuları uyandırdı

Faziletli Belediyesi‘nin başlatmış olduğu ve istekli bayanlardan kurulan bayan ritim gurubu üyeleri, Ramazan’ın birinci günü davullarıyla vatandaşları sahura uyandırdı

MERSİN – Mersin’in Faziletli ilçesinde 11 ayın sultanı Ramazan’da sokaklar davul sesiyle inledi, vatandaşlar sahura bayan Ramazan davulcuların manileriyle uyandı.

Faziletli Belediyesi‘nin öncülüğünde istekli bayanlardan kurulan bayan ritim gurubu üyeleri, Ramazan ayına farklı bir renk katmak için harekete geçti. Bayan ritim gurubunun üyeleri Ramazan ayına, Kültür İşleri Müdürlüğü’nün eğitmenleri tarafınca verilen eğitimle hazırlandı. Ramazan arifesinde son hazırlıkları yapan bayan ritim gurubu, Ramazan’ın birinci günü vatandaşları sahura kaldırdı.

Davulla tokmağı buluşturan bayan ritim gurubunun güvenliğini ise bir daha bir bayan sağlıyor. Zabıta Müdürü Esra Özcan takımıyla bir arada bayanların yanında yer aldı.

Faziletli Belediyesi olarak farklı etkinliklere imza atmanın gururunu yaşadığını belirten Faziletli Belediye Lideri Mükerrem Tollu, “Bu yıl mübarek Ramazan’a başka bir ahenk katacağız inşallah. İkincisini uygulayacağımız bayan zabıta müdiremizin güvenliğini sağladığı bayan Ramazan davulcularımızdan oluşan takımımız, bu yıl inşallah sahura Faziletli ‘de insanlarımızı bayanlarımız, bayan davulcularımız uyandıracaklar ve insanlarımızın inşallah huşu içerisinde bir Ramazan geçirmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Bayan olarak bu projenin bir modülü olmaktan gurur duyduklarını söz eden bayanlar bu çalışmalardan pek mutlu.

Bayan olarak bu biçimde bir çalışmanın ortasında olmaktan memnunluk duyduğunu lisana getiren Hatun Kırcılı, “Çok heyecanlıyız, bayan olarak Faziletli halkımızı sahura uyandıracağız. Çok gururluyuz bu biçimde bir işi başaracağımız için” dedi.

Ramazan ayında tüm bayanların gönüllerinin bir olduğunu tabir eden Hatice Ayan da, “Ramazan ayı birlik birlikteliğin olduğu aydır, gönüllerin bir olduğu aydır. Bizim de bu Ramazan’da gönüllerimiz bir, ritmimiz bir, sesimiz bir” diye konuştu.

Ramazan ayının gelmesinden dolayı epeyce memnun olduğunu söz eden Zübeyde Kelle ise, “Hepimizi bir ortaya getiren en hoş aydır Ramazan o yüzden epey memnunuz, hayli sevinerek Ramazan ayını karşılıyoruz. Belediyemizin de bize bu biçimde bir projede öncülük etmesinden dolayı epeyce mutluyuz” biçiminde konuştu.

Bayan Ramazan davulcuları Ramazan ayı boyunca vatandaşları mani ve ritimleriyle sahura uyandıracak.

İhlas Haber Ajansı / Hüseyin Yıldız – Kültür Sanat