Maratonda atılan adımlar renkli çocuk kitaplarına dönüşecek

Ryan

Global Mod
Global Mod
Maratonda atılan adımlar renkli çocuk kitaplarına dönüşecek
Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Okuyan Bir Gelecek projesine takviye için herkesi 43. İstanbul Maratonu’nda koşmaya davet ediyor. Yardımseverlik Koşusu’nda Okuyan Bir Gelecek için toplanan takviyelerle gereksinim sahibi çocuklar kitaplarla buluşturulacak. Maratona kaydını yaptıran koşucular, 11 Ekim 2021’den itibaren Adım Adım’ın ‘İyilik Peşinde Koş’ platformu üzerinden AÇEV’in Okuyan Bir Gelecek projesi için dayanak toplamaya başlayabiliyor. Maratona katılamayacaklar ise sanal koşuya kaydolup Türkiye’nin her yerinden Okuyan Bir Gelecek için takviye sağlayabiliyor.

Okuyan Bir Gelecek projesi ile Türkiye genelinde 100 bin çocuğa ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt şunları söylemiş oldu:

“Türkiye’de 5-6 yaş kümesindeki çocukların yüzde 71’inin konutunda ya hiç çocuk kitabı yok ya da kâfi sayıda değil. Her 4 çocuktan 3’ünün okul öncesi gerekli eğitim araçlarından mahrum olduğunu söyleyebiliriz. Bilimsel araştırmalara nazaran yüksek sosyoekonomik seviyeden ailelerin çocukları 4 yaşına geldiklerinde 45 milyon söz duyarken, düşük sosyoekonomik düzeydeki çocuklar yalnızca 13 milyon söz duyuyor. Ortada 32 milyon sözlük büyük bir uçurum var. AÇEV olarak herkesi Okuyan Bir Gelecek’e dayanak için 43. İstanbul Maratonu’nda koşmaya davet ediyoruz. Gelin daima bir arada adımlarımızı renkli çocuk kitaplarına dönüştürelim.”

Ünlüler projeye kitap okuyarak takviye veriyor

Beş yıl evvel alanda başlayan Okuyan Bir Gelecek projesinin pandemiyle birlikte 2021’in Nisan ayında dijital bir platforma taşındığını belirten Başyurt şunları söz etti:

“Fazıl Say’ın müziklerini yaptığı projemize Beren Saat, Cem Yılmaz, Demet Evgar, Fatih Türkmenoğlu, Genco Erkal, Selçuk Usul, Songül Öden ve Yekta Kopan çocuklara kitap okuyarak dayanak verdiler. bununla birlikte Ayfer Gürdal Ünal, Bahar Eriş, Gülçin Alpöge, Sevda Mustafaoğlu üzere uzman ve muharrirler da okudukları kitaplarla projede yer aldılar. Çocukların lisan gelişimlerini, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini desteklemek hedefiyle hazırladığımız Okuyan Bir Gelecek platformu ile hem ebeveynlere ilham vermeyi birebir vakitte çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR