Lorne Michaels olmanın işi

Gezgin

Global Mod
Global Mod
Mayıs ayında bir Pazar sabahı saat sabah 01.01 ve “Saturday Night Live”ın yaratıcısı ve yapımcısı Lorne Michaels, 49. sezonun son bölümünü çekti. Bu 90 dakikayı elleri ceplerinde sahne arkasında yürüyerek, oyuncuları inceleyerek ve yalnızca ara sıra tatmin olmuş bir şekilde kıkırdamasına izin vererek geçirdi.

Oyuncular, kitaplardaki bir yılı daha kutlamak için sahneye akın ederken, birbirlerini kucaklıyorlar ve gecenin sunucusu aktör Jake Gyllenhaal ile müzik konuğu pop fenomeni Sabrina Carpenter'ı coşkuyla kucaklıyorlar.

Ancak sahnede 79 yaşındaki Michaels, yılın 20. gösterisini yeni bitirdi ve teslim oldu: “Sadece hataları görüyorum” diyor. Bazı şakalar daha iyi karşılanabilirdi ve o, bazı skeçleri kesme kararını yeniden düşünüyor. Muhtemelen hafta sonunu her ayrıntıyı inceleyerek geçireceğini söylüyor. Pazartesi günü, her şeyi yeniden yapmak zorunda kalana kadar bir ölçüde tatmin olacaktır.

Michaels, “SNL” ile geleneksel televizyonun gerilemesine rağmen yarım yüzyıldır ayakta kalan bir eğlence imparatorluğu kurdu.

Kendisine CEO demekten hoşlanmıyor ama Kanada alçakgönüllülüğü altında bir tür yönetim gurusu haline geldi: günlerini süper yetenekleri işe almakla, egoları kontrol altında tutmakla, neredeyse imkansız haftalık teslim tarihlerini karşılamakla, çoğu şeye dahil olmakla geçiriyor. davaları – tartışmalı tartışmalara dalmak ve birçok meslektaşını mahveden medya ortamında yolunu bulmak.

Markalarının yüzü haline gelen çoğu CEO'nun aksine o, dikkatlerin odağı olmaktan özenle kaçındı.

Michaels, yönetim profesörlerinin hizmetkar liderlik tarzı olarak adlandıracağı şeyi anlatırken, “Hayatımı daha çok gölgede kalmak için kenarda geçirdim” dedi. “Başkalarının iyi görünmesini sağlamalısın.”

Yetenekleri işe almak Michael'ın süper gücü olabilir. Nesiller boyunca komedi yeteneği buldu: Dan Aykroyd, Chevy Chase, Eddie Murphy, Will Ferrell ve Tina Fey.

Michaels, “Çoğu zaman bir şeyi orijinal yapan kıvılcımı ararsınız” dedi. “Bu sadece zihinlerinin çalışma şekli nedeniyle daha ilginç bir şeyin olacağına dair bir içgüdü.”

Yaklaşımı, olağan şüphelilerin, Los Angeles ve New York'taki ateşli komedyenlerin ötesine bakmayı ve bunun yerine Amerika'nın ortasında yeni yetenekler keşfetmeyi içeriyor.

Pandemi, “SNL” yıldızları için çiftlik ekibi olarak hizmet veren canlı mekanların çoğunu harap ettiğinden beri işler daha da zorlaştı. Gilda Radner, John Belushi, Chris Farley ve Fey'in yapımcılığını üstlendiği Second City, yarışı idare etme konusunda ek baskıyla karşılaştı ve bildirildiğine göre 2021'de özel sermaye şirketi ZMC'ye 50 milyon dolara satıldı.

Geçen sezon Michaels'ın, daha az deneyimli oyuncular üzerindeki baskıyı hafifletmek için eski bir “SNL” lideri olan Kristen Wiig gibi ünlü sunuculara daha çok güvendiğini söyledi.

Michaels yeni yıldızların karşılaştığı zorluklara aşina. “Sınıfın veya okulunuzun en komik çocuğu olduğunuzda, sonra işe gittiğinizde odadaki herkes böyle oluyor” dedi. “Rahatsız edici veya gerçekten teşvik edici olabilir.”

Bu yetenekler büyük boyutlara ulaştığında Michaels'ın görevi genellikle kolaylaşmak yerine daha da zorlaşıyor. Elini tutma şekli değişir.

Michaels, “Hiç kimse şöhretin üstesinden gelemez” dedi. “Genelde daha hoşgörülüyüz ama biliyorsunuz insanlar pisliklere dönüşüyor. Bu sadece sürecin bir parçası çünkü kimse böyle büyümedi.”

Oyuncu kadrosundan bazıları ilgi odağını diğerlerinden daha iyi ele aldı. Hem Belushi hem de Farley, gösteriye çıktıktan sonra 33 yaşında uyuşturucudan öldüler. 2022'de “SNL”den ayrılan Pete Davidson, kaygısı ve rehabilitasyonda geçirdiği süre hakkında açıkça konuştu.

Uzun süredir arkadaşı olan Paul McCartney, “SNL”nin haftalık komedi turunu mümkün kılan şeyin kısmen Michaels'ın sakinliği olduğunu söylüyor.

Michaels'la ilk kez McCartney'nin Beverly Hills, California'daki Harold Lloyd'un Greenacres malikanesinde ev sahipliği yaptığı bir partide tanışan McCartney, “O yardımsever bir diktatör” dedi. “Birçok çılgınlığı seçip seçmesi gerekiyor ve herkese bunun işe yarayacağını hissettirmesi gerekiyor.”

Bir kaos denizinde Michaels, “SNL”yi uygulamalı disiplinle yönetiyor. Hiçbir Cumartesi gecesini kaçırmadı ve üç çocuğundan birinin doğumundan kısa bir süre sonra okuma seansına gitti. Michaels'ın moderatörü tanıttığı Pazartesi günü saat 18.00'deki toplantı ve bir İtalyan restoranında Salı akşamı dahil olmak üzere haftalık bir rutin var.

“Cuma gecesi hâlâ açık olamayacağımız fikri artık korkutucu değil” dedi. “Sık sık olmuyor ama sıra dışı da değil.”

Gösteri sıklıkla tartışmalara neden oluyor, ancak aynı zamanda Michaels ara sıra kriz yöneticisi olduğunda, örneğin müzikal konuğu Sinead O'Connor'ın 1992'de Papa II. John Paul'un bir resmini yırtması gibi, istemeden de bu konunun içine girebilir.

“SNL”, bir podcast'te yaptığı ırkçı yorumların ortaya çıkmasının ardından 2019 yılında komedyen Shane Gillis'i kovmuştu. Gillis artık stadyumları dolduruyor ve gösteri bu yıl onu ev sahibi olarak geri getirdi.

Michaels, hızlı tepki ve görünüşte aynı derecede hızlı bağışlama hakkında “Fikirlerin bir anda çiçek açtığını düşünüyorum” dedi. “Eskiden buna çılgınlık denirdi.”

Gösteriyi düzenleyenler ve Michaels, gösterinin yoğunluğunun ve uzun ömürlülüğünün buna uygun bir kültür yarattığını söylüyor: Makyaj sanatçıları, bir oyuncuyu üç dakika içinde Butt-Head'e (Beavis'in ortağı) dönüştürdü; kostüm tasarımcıları hızla Prens Harry'nin düğünündeki tüm elbiselerin bir kopyasını yaptılar; yazarlar diziyi izleyerek büyüdüler ve şimdi kendisi de yazar olarak yola çıkan Michaels için bir seslendirme tahtası görevi görüyorlar.

Beş kez sunuculuk yapan aktris Emma Stone, “Dinliyor; tüm bu insanlarla neyin komik, neyin işe yaradığı konusunda diyalog kuruyor” dedi. “Orada bir düşünce kuruluşu gibi bir şey tutuyor.”

Çoğu şirketin aksine, en iyi insanlar işler iyi gittiğinde SNL'den ayrılır. Wiig, Ferrell, Maya Rudolph ve diğerlerinin sinema ve televizyonda harika kariyerleri oldu.

Kariyeri “SNL”deki başrol oyuncusu Adam Sandler'la birlikte birçok filmi de kapsayan Chris Rock, “Lorne'la 1991 veya 1990'da tanıştım” dedi. “O zamandan beri hiç parasız kalmadım.”

Yeteneklerin ayrılması ve bunun getirdiği zorluklar konusunda endişelenmek yerine, Michaels bunu modelinin bir parçası olarak kabul ediyor gibi görünüyor. Kanepesinde oturup kendisine ayrılmayı planladıklarını söyleyen tüm büyük isimlere aynı tavsiyeyi verdiğini söylüyor: “Bir sonrakine bir köprü inşa edin ve bu yeterince sağlam olduğunda karşıya geçin.” Ama ilkine gitmeyin çünkü dışarıda sizi gerçekte neyin beklediğini bilmiyorsunuz.”

Bazen yıldızlar köprüyü geçerken bile Michaels'ın yörüngesinde kalırlar. Medya şirketi Broadway Video, “30 Rock”, “Mean Girls” ve “Wayne's World”ün yapımcılığını üstlendi. NBC'nin diğer gece programlarıyla birlikte Broadway Video'nun da yapımcılığını üstlendiği “The Tonight Show”un sunuculuğunu yapması için “SNL” kadrosundan Jimmy Fallon'u getirdi.

Michaels'ın daha geniş sorumlulukları aynı zamanda sektörün zorlu ekonomik koşullarıyla da uğraşmayı gerektiriyor. NBCUniversal yakın zamanda Seth Meyers'in Late Night Band'ini sektördeki daha geniş bütçe kesintilerinin bir parçası olarak iptal etti.

Michaels kesintiler hakkında “Herkesin kemerlerini sıkması gerektiğini düşünüyorum” dedi. Netflix'in eş genel müdürüne atıfta bulunarak, “Sanırım şu anda ağ modeline gerçekten inanan tek kişi, bir tane oluşturma sürecinde olan Ted Sarandos'tur” diye ekledi.

NBC, “SNL”ye alışılmadık bir bağımsızlık vermiş görünüyor. (Kamu kayıtlarına göre 46. sezonun prodüksiyonu yaklaşık 138 milyon dolara mal oldu.) Bunun nedeni muhtemelen “SNL”nin yalnızca NBC için bir yetenek fabrikası olarak hizmet etmekle kalmayıp aynı zamanda ağın kültürel sohbette kalmasına da yardımcı olmasıdır.

Dizinin 50. sezonu medya ve popüler kültür üzerindeki etkisini kutlamayı amaçlıyor. Müzik yapımcısı Mark Ronson ve Michaels, 14 Şubat'ta Radio City Music Hall'da bir tür mezuniyet gösterisi hazırlayacaklar. Ayrıca Pazar günü mevcut ve eski yıldızların yer aldığı prime time özel bir bölüm de olacak. Müzisyen ve yapımcı Questlove, “SNL”nin müzik ve kültür üzerindeki etkisini anlatan bir yıldönümü belgeselinin ortak yapımcılığını üstleniyor ve Morgan Neville, “SNL” ve Michaels hakkında beş belgeselin yapımcılığını üstleniyor.

Kutlama kaçınılmaz olarak Michaels'ın emekliliğiyle ilgili soruları gündeme getirecek. Program, her iki başkan adayının da yaşlarıyla dalga geçti: Donald Trump, 78 ve Joseph R. Biden Jr., 81. Ancak Michaels, dönüm noktası niteliğindeki bir sezonu yönetmeye hazırlanırken, sektördeki kişiler onun aynı zamanda hazırlıklarına da odaklanıp odaklanmadığını merak ediyor. kendi “SNL”ye veda. Onun yerini kimin alabileceği konusunda şimdiden spekülasyonlar yapılmaya başlandı.

Michaels bu sorudan kaçındı ve ilgi odağını kendinden uzaklaştırıp gösteriye çevirdi: “Yapabileceğimi hissettiğim sürece bunu yapacağım” dedi. “Ama ben diğer insanlara güveniyorum ve her zaman güvendim.”

Okuduğunuz için teşekkürler! Pazartesi görüşürüz.

Geribildirim için teşekkürler. Lütfen düşüncelerinizi ve önerilerinizi Dealbook@Haber adresine e-posta ile gönderin.