Lincoln Electric Türkiye, “Eğitici Eğitimleri”yle Kaynağın Geleceğine Dokunuyor

Ryan

Global Mod
Global Mod
Lincoln Electric Türkiye, “Eğitici Eğitimleri”yle Kaynağın Geleceğine Dokunuyor
Kaynak dalının başkan kuruluşları içinde yer alan Lincoln Electric Türkiye; 10 yılı aşkın müddettir T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlediği “Eğitici Eğitimleri Projesi”ni bu yıl TOSB İnovasyon Merkezi ve Gebze Mesleksel ve Teknik Lisesi Kaynak Atölyesinde gerçekleştirdi. Türkiye’nin 8 farklı kentinde meslek liselerinde nazaranv yapan 12 teknik öğretmenin katıldığı eğitim 5 gün sürdü. Meslek lisesi öğretmenlerinin yetkinliklerinin arttırılması gayesiyle hayata geçirilen eğitimlerde Lincoln Electric Türkiye uzmanları iştirakçilerle bölümdeki ve sanal kaynak uygulamalarındaki son gelişmeleri paylaştı.“Eğitici Eğitimleri “ ve Lincoln Electric Türkiye’nin yenilikçi eserleri askaynak adresinden incelenebiliyor.

Kaynak kesimindeki profesyonellerin her gereksinimine karşılık verebilen son teknoloji kaynak eserleri geliştiren Lincoln Electric Türkiye kaynak eğitim simülatörleri ve T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdiği çalışmalarla da dalda yetişmiş eleman yetiştirilmesi noktasında değerli roller üstleniyor. Geçtiğimiz haftalarda 10 yıldır devam ettiği “Eğitici Eğitimleri”ne bir yenisini ekleyen şirket; 8 farklı kentten 12 teknik öğretmeni TOSB İnovasyon Merkezi ve Gebze Mesleksel ve Teknik Lisesi Kaynak Atölyesinde ağırlayarak teknolojik gelişmeler, kaynak dalındaki değişen dinamikler ve uygulama alanlarında değişen yapıları kapsayan eğitimler düzenledi. İştirakçilerin hem teknik ayrıntılarını hem kaynak yapabilme maharetlerini arttırmaya yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlerin yer aldığı aktiflikte; Örtülü Elektrot, Gazaltı Kaynak biçimleri (MIG/MAG-TIG), Tozaltı kaynak Uygulamaları, Tamir-Bakım Kaynakları üzere eğitim başlıkları yer alırken Oksi-gaz Kesim ve Lehimleme mevzularında da uygulamalar gerçekleştirildi.

Kaynak dalında yetişmiş eleman gereksiniminin giderilmesi için meslek liseleri kritik bir değere sahip

Projenin yürütücüsü pozisyonunda yer aldıklarını ve 10 yıldır projeyi büyük bir muvaffakiyetle tamamladıklarını vurgulayan Lincoln Electric Türkiye Teknik Eğitim Uzmanı Murat Taşocak: “Lincoln Electric Türkiye olarak MEB ile gerçekleştirdiğimiz protokol kapsamında her yıl makul bir bütçe ile MEB’e bağlı meslek lisesi atölyelerine çeşitli kaynak makine ve sarf materyal hibeleri gerçekleştiriyoruz. beraberinde teknik takımımız her yıl meslek liselerini ziyaret ederek öğrencilerle bir ortaya geliyor ve onlara hem teorik tıpkı vakitte uygulamaları eğitimler veriyor. Kaynak bölümünde uzman açığının kapatılması ve bölümde nitelikli eleman gereksiniminin giderilmesi için meslek liseleri kritik bir kıymete sahip. Bu liselerde öğretmenlerin daldaki yeni teknolojik gelişmeleri takip etmeleri, uygulama hallerindeki değişiklikleri anlamaları ve öğrencilerine aktarmaları epeyce kıymetli. Bu niçinle eğitici eğitimlerini fazlaca önemsiyoruz. Bunun yanında öğrencilerimizin de kaynak bölümünü anlamaları, bu dala bedel katabilecek çalışmalar yapabilmeleri için uygulamalı eğitimler almaları kural. Kaynak simülatörlerimiz, teknik dokümanlarımız ve müfredata ait çalışmalarımızla protokol kapsamında üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirerek kaynağın geleceğine dokunmaya devam edeceğiz.” diyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR