Lider Seçer, Yenişehir’de Faaliyete Başlayacak Olan MERCEK’i İnceledi

Ryan

Global Mod
Global Mod
Lider Seçer, Yenişehir’de Faaliyete Başlayacak Olan MERCEK’i İnceledi
Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, Yenişehir ilçesinde yer alan ve kısa mühlet içerisinde kapılarını açacak olan MERCEK Mesleksel Eğitim Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi bünyesinde hizmet verecek olan MERCEK için müracaatların mersin.bel.tr ile Teksin üzerinden alınmaya başlandığını duyuran Lider Seçer, “Bütün gençlerimizi, gereksinim sahibi gençlerimizi ya da meslek edindirme konusunda kurs almak isteyen gençlerimizi davet ediyoruz” dedi.

Seçer’in saha ziyaretleri MERCEK ile başladı

Lider Seçer’e MERCEK ziyaretinde; Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, CHP Yenişehir İlçe Lideri Tayar Tahiroğlu, Meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire liderleri eşlik etti.

Seçer, MERCEK Mesleksel Eğitim Merkezi’ndeki sınıfları ve atölyeleri tek tek gezerek, yetkililerden bilgi aldı. Toplumsal Hizmetler Dairesi Lideri Serdal Gökayaz ile MERCEK Mesleksel Eğitim Merkezleri Koordinatörü Cemile Sinem Turan, Lider Seçer’e merkezde yapılacak çalışmaları anlattı. Turan, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yaptıklarını, yakın vakitte Ticaret Odası ile de imzaların atılacağını belirterek, biroldukça paydaştan da takviye aldıklarını vurguladı. Turan “Mesleki Eğitim Merkezimizle insanların hem eğitim almalarını birebir vakitte var olan eğitimlerini pratiklerle destekleyecek bir biçimde hayata atılıp, bir nevi ekmeklerini kazanmalarını sağlamaya çalışacağız” dedi.

Lider Seçer, inceleme sırasında yaptığı değerlendirmede, MERCEK isminin ‘Mersin’ ve ‘Gelecek’ sözlerinden geldiğini tabir ederek, Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit’e, “Biz birinci burada, Yenişehir’de, senin bölgede açıyoruz. Lakin şu anda halihazırda bir tane Halkkent’te fazlaca hoş bir bina yaptık. Gerçekten muazzam bir toplum merkezi. İçinde yok yok. Kreşten Emekli Evi’ne, meslek kursu vereceğimiz atölyelere, dershaneye kadar. Taziye konutumuz var. Ben geçen gittim ve epeyce hoş de bir bina yapmışlar. Orası hazır. Bir de Tırmıl’da BM Yüksek Komiserliği ile yaptık. Bir hibe var” dedi.

Toplumsal Hizmetler Dairesi Lideri Serdal Gökayaz ise Tırmıl’da yer alacak olan MERCEK ile ilgili, “Özellikle o bölgede endüstrinin gereksinim duyduğu orta elemanı yetiştirmek istiyoruz. O da hazır. Onun da şu anda müracaatlarını almış bulunuyoruz. Aslında bugün tıpkı anda internet üzerinden hem buranın kaydını, müracaatlarını alıyoruz tıpkı vakitte öbür tarafın müracaatlarını almış bulunuyoruz. Halkkent’le ilgili olarak yakın vakitte başlayacağız. Tabi ki daha sonraki süreçlerde Meslek Merkezimiz de devreye giriyor. niye? Zira bu insanları eğitip daha sonrasında da iş gücü piyasasına tekrar sunum noktasında Meslek Merkezimiz de faaliyet gösterecek. Baştan bir iş gücü planlaması olacak. Birinci evvel biz bu merkezlerimizde gereksinimi tespit edeceğiz, eğitimi vereceğiz. daha sonrasında da bu işletmelere tekrar iş gücü olarak kazandırmak istiyoruz. bu türlü hem şahıslar tıpkı vakitte işletmeler kazanmış olacak” dedi.

Memleketin en büyük probleminin orta eleman sorunu olduğunu vurgulayan Lider Özyiğit’e cevap veren Lider Seçer, “İşsizlik epeyce. Diyelim ki tamirhaneye eleman lazım, uygun bir motor ustası yok. Ya da sıhhi tesisat yapacak, elektrik teknikeri vesaire ya da elektrik ustası. Yeterli yetişmiş eleman bulamıyorsun” dedi.

Giysi Üretim Teknolojisi Atölyesi’nden çıkan eserler, Kıyafet Evi’nde pahalandırılacak

Orta eleman yetiştirilecek ve kıyafet üretilecek olan Giysi Üretim Teknolojisi Atölyesi hakkında da bilgiler alan Lider Seçer, “Bizim Kıyafet Meskenlerimiz var. Kayıt altında şu anda 4 bin 500 ailemiz var. Yılda 3 sefer çocuklarına giysi alabiliyor; yaza, kışa, bahara girerken. Tarsus’ta da bina sorunu yaşıyoruz, aşıp orada da faaliyete gireceğiz. Kıyafetler buradan oraya gidebilecek” dedi.

Teori derslik sınıfını da gezen Lider Seçer, Lider Özyiğit ile bir arada sıraya oturdu. MERCEK Koordinatörü Turan, şahsi gelişimle ilgili bütün eğitimlerin verileceği teori sınıfı hakkında Seçer’e detaylı bilgi verdi.

Seçer: “Bütün gençlerimizi davet ediyoruz.”

Lider Seçer, MERCEK ziyaretinin bitiminde yaptığı değerlendirmede şunları söylemiş oldu:

“Bu merkezi yeni oluşturduk. Mesleksel kurslar vereceğimiz bir meslek edindirme merkezi. Yenişehir’de birinci merkezimizi faaliyete geçirdikten daha sonra Tırmıl Sanayi’de bir daha ikinci merkezimizi faaliyete geçireceğiz ve akabinde da Halkkent’te açacağız. Orada yaptığımız Toplum Merkezi; o kompleks binada; bir daha meslek edindirme kurslarımızı hayata geçireceğiz. Burada girişimcilik, bilişim ve giysi konusunda eğitimlerin verildiği ve meslek öğretildiği bir alan yaratacağız. Ya da bir birikimi, bir mesleksel formasyonu olan yurttaşlarımıza da daha tesirli mesleğini icra edebilme ya da müktesebatını artırmak için burada bizden yararlanabilecekler. Teknoloji konusunda, bilişim konusunda kıymetli eğitimler verilebilecek. bir daha bilhassa son günlerde bölgedeki Rus nüfusun da arttığını düşünürseniz, Rusça, Almanca üzere bölgede şu anda aranılan yabancı lisanlar konusunda da kıymetli eğitimlerin verileceği bir merkez olacak. Bugünden itibaren de müracaatlar başladı. mersin.bel.tr ya da Teksin Mersin aracılığıyla bizlere gençlerimiz müracaat edebilir. Burada eğitimleri kararında alacakları sertifika, Ulusal Eğitim tarafınca da geçerli sayılacak. Zira iş birliğiyle bunları biz yapıyoruz. Yani Ulusal Eğitim onaylı bir sertifika da edinilmiş olacak. O sertifikalar da esasen biroldukca noktada onların önünü açan bir referans olacak. Bütün gençlerimizi, muhtaçlık sahibi gençlerimizi ya da meslek edindirme konusunda kurs almak isteyen gençlerimizi davet ediyoruz.”

Özyiğit: “Önemli bir merkez hayata geçti”

Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit, Lider Seçer’e Yenişehir ilçesine sunduğu katkılar için teşekkür ederek, “MERCEK’tilk evvel MERCİ’ye giriş yapacak olursak; MERCİ, gençlerimizin, çocuklarımızın hayatın zorluğunu aşmak ismine onların dayanak alabileceği fazlaca özel bir yer. Yenişehir’de fazlaca yakın bir aralıkta planlanmış ve hayata geçmiş durumda. bir daha Yenişehirimizin bu hoş insanların yoğunlukla bulunduğu bir merkezde onların meslek edinmesine, daha kaliteli yaşamalarına yol açacak, onların hayatlarını kolaylaştıracak, meslek edinmelerine yardım edecek, onların önünü açacak, yaşama tutunma ya da tahminen de emekliliğini daha kaliteli yaşama ismine epey kıymetli bir merkez hayata geçti. Burada vatandaşlarımız fiyatsız olarak bu hizmetleri alabilecekler. Ben Liderimize epey teşekkür ediyorum. Yenişehir’i en az bizim kadar sevdiği ve öncelediği için emeklerine sıhhat diyorum” dedi.

Girişimcilik, giysi üretim teknolojisi ile bilişim alanlarında eğitimler verilecek

Büyükşehir’in öz kaynaklarıyla kurulan MERCEK Mesleksel Eğitim Merkezi’nde 18 yaş üstü tüm vatandaşlara girişimcilik, giysi üretim teknolojisi ile bilişim alanlarında eğitimler verilecek. Eğitimlerin en az 2 hafta, en çok 3 ay olması planlanıyor. Teknoloji ve Bilişim Atölyesi’nde; 2 ve 3 boyutlu bilgisayar dayanaklı çizim, yapay zekâ uygulamaları, robotik kodlama üzere eğitimler verilecek. Giysi Üretim Teknolojileri Atölyesi’nde ise dokuma kesimine orta eleman yetiştirilmesi konusunda eğitimler gerçekleştirilecek. Bu eğitimler, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde Halk Eğitim Merkezleri’ndeki usta öğreticiler tarafınca verilecek.

Halkkent ve Tırmıl Sanayi Sitesi ortasında de MERCEK’ler açılacak

Yakın vakitte açılacak olan Tırmıl MERCEK için Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile iş birliği yapıldı. Tırmıl MERCEK’te sanayi kesiminin gereksinim duyduğu orta elemanların yetiştirilmesi ve belgelendirilmesi üzerine eğitimler verilecek. Yaklaşık 1,5 ay içerisinde Tırmıl’da da eğitimler başlayacak. Tırmıl MERCEK’te ahşap mobilya, metal sac sürece, kaynak ve giysi üretimine yönelik atölyelerde eğitimler verilecek. Tırmıl MERCEK’e BM Mülteci Yüksek Komiserliği (UNHCR) 5 milyon lira materyal dayanağı sağladı.

Seçer pazar gezdi, esnaf ziyaret etti

Lider Seçer, MERCEK inceleme seyahatinin akabinde Aydınlıkevler Mahallesi’nde kurulan pazarı gezdi, pazarcı esnafının sıkıntılarını dinledi. Lider Seçer’e gezisi sırasında; Lider Özyiğit ile Mersin Pazarcılar Odası Lideri Abdulhalim Batur ile Aydınlıkevler Mahalle Muhtarı Seyfi Delioğlan da eşlik etti.

Seçer, seyahat boyunca bilhassa gençlerin büyük ilgisi ile karşılandı. Esnafla sohbet edip, kahvehanede oturan vatandaşlarla da bir ortaya gelen Seçer, Aydınlıkevler’deki pazar seyahatinin akabinde Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Yenişehir Küme Amirliği’nde bakılırsav yapan işçiye selam verdi.Seçer, akabinde Dumlupınar Caddesi’ndeki esnafı ziyaret ederek, ‘Hayırlı İşler’ diledi. Güvenevler Taksi Durağı’nda da taksici esnafı ile bir ortaya gelen Seçer, vatandaşlarla sohbet etti, kaygılarını dinledi, talepler konusunda gerekli notları aldırdı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR