Kız Çocuklarının Eğitimi İçin El Ele

Ryan

Global Mod
Global Mod
Kız Çocuklarının Eğitimi İçin El Ele
Sarıyer Akademi ve Çağdaş hayatı Destekleme Derneği içinde imzalanan protokol ile dernekten burs alan lise son sınıf öğrencileri üniversite imtihanına hazırlanırken Sarıyer Akademi’nin online eğitim altyapısı ve kaynaklarından yararlanacak.

Çağdaş hayatı Destekleme Derneği’nden burs alan lise son sınıf öğrencisi kız çocuklarının üniversiteye hazırlanırken Sarıyer Akademi’nin hem online eğitim altyapısından tıpkı vakitte kaynaklardan yararlanması için protokol imzalandı. Sarıyer Belediye Lideri Şükrü Genç, Çağdaş hayatı Destekleme Derneği Lideri Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Çağdaş hayatı Destekleme Derneği Lider Ayşe Lale Platin, Sarıyer Belediye Lider Yardımcısı Hüseyin Coşkun, Sarıyer Akademi Müdürü Sami gorey’in katıldığı görüşmede konuşan Lider Genç, “Türkan Saylan hocamızın yaktığı ışığı biz geleceğe taşımak zorundayız. Zira eğitimsizliğin bizi nerelere getirebileceğini örnekleriyle yaşayarak görüyoruz şu an” dedi.

YÜKSEKÖĞRENİME DEVAM ETMEK ÇOK DEĞERLİ

görüşmede konuşan Çağdaş hayatı Destekleme Derneği Lideri Prof. Dr. Ayşe Yüksel, “Sarıyer Belediyesi’ne derneğimizin eğitim çalışmalarına takviye verdiği için teşekkür ediyorum. Ana faaliyetlerimizden biri öğrencilere burs sağlamak. “Bir ışık da siz yakın” projesi ile bugüne kadar 38 bin 614 üniversite öğrencisini mezun edebildik.1997 yılından bu yana ülkemizin daha epeyce kırsal alanında okumak isteyen lakin ekonomik şartları yetersiz olan kız çocuklarının eğitim bursu ile desteklendiği bir proje var. Bugüne kadar 98 bin 183 kız öğrenciye burs verebildik. Öğrencilerin yüksek tahsile devam etmeleri hayli değerli. Ne yazık ki burs verdiğimiz öğrencilerin üniversiteye yerleşme muvaffakiyetleri yüzde 20 civarında kalıyordu. Biz bunu yükseltmeyi hedefledik ve yaptığımız araştırmada gördük ki Sarıyer Akademi, bu alanda epey başarılı. Çabucak irtibata geçtik lise son sınıf öğrencileri için bir şey yapabilir miyiz diye konuştuk. Onlar da bu ülkenin eğitime muhtaçlığı olan bütün çocukları için bu programı başlatmışlardı. Bir ön çalışma yaptık. 200’e yakın kız öğrencimizin üniversite imtihanına hazırlık basamağı oldu. Onların da hoş haberlerini almak üzereyiz. Bugün imzaladığımız protokolle de bundan daha sonra derneğimizin burs verdiği lise son sınıf öğrencilerinin üniversiteye hazırlanmasında dayanak çalışması yapılacak.

BU İMZAYI ATMAK BİR ONUR

Sarıyer Belediye Lideri Şükrü Genç ise şu biçimde konuştu; “ Bu protokolü imzalamak gurur verici. Türkan Saylan hocamızın yaktığı ışığı biz geleceğe taşımak zorundayız. Zira eğitimsizliğin bizi nerelere getirebileceğini örnekleriyle yaşayarak görüyoruz şu an. Nereye dokunabiliyorsak, nerede olumlu yarınlar inşa edebiliyorsak buralarda olmak bizim için fazlaca kıymetli ki eğitim bunların başında geliyor. Biz eğitim kurumlarımızda öğrenciyi yalnızca ders çalıştırmak, imtihana hazırlamanın ötesinde âlâ insan olarak da yetiştirmeye çalışıyoruz. Bilhassa kız çocuklarımıza bu biçimde bir protokolle bir nebze de yararımız dokunursa aferin bize. Ben bu projenin epey faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıyeten bu online derslerin yanlışsız yapılırsa nerelere gideceğini de göstermiş olacağız. bu biçimde bir imzayı atmak benim için gururdur.

SARIYER’İN DIŞINDA EĞİTİM VERME FIRSATI

Son olarak kelam alan Sarıyer Akademi Müdürü Sami bakılırsay, “Sarıyer Akademi, artık Sarıyer’in dışına da eğitim verme fırsatı buluyor. Bu yüzden Türkiye çapında bütün kız çocuklarına ulaşma imkanı verdikleri için dernek idaremiz ve liderimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR