Kelebek Mobilya eğitim kursu ile kesime işçi yetiştiriyor

Ryan

Global Mod
Global Mod
Kelebek Mobilya eğitim kursu ile kesime işçi yetiştiriyor
Pandemi ile birlikte mobilya kesimindeki artan talepler, dalın ‘kalifiye personel’ sıkınıtısını da gündeme taşıdı. Kelebek Mobilya Genel Müdür Yardımcısı Tolga Kaya, “Sektörün en süratli büyüyen markası olarak nitelikli özel iş gücü gereksinimini ziyadesiyle hissediyoruz. Bu sebeple bünyemizde açtığımız eğitim kurslarıyla bölüme işçi yetiştirmeye başladık” dedi.

Mobilya bölümünde gerek yurtiçi satışlar gerekse ihracata yönelik artan taleple birlikte, üretim kademesinde çalışacak mavi yaka işçi muhtaçlığı da büyüdü. Kelebek Mobilya, bilhassa marangoz, boyacı, döşemeci üzere ustalık gerektiren işlerde çalışacak işçi eksikliğine karşı, bünyesinde eğitim kurslarını hayata geçirdi.

Döşemeci, boyacı, zanaatkar aranıyor

Artan taleplerle birlikte, mobilya alanında ağır nitelikli işgücü meşakkati olduğunu belirten Kelebek Mobilya Genel Müdür Yardımcısı Tolga Kaya, “Kesimin en süratli büyüyen markası olarak nitelikli özel iş gücü muhtaçlığımız da pek arttı. Bilhassa koltuk kümelerinde döşemeci gereksinimi her geçen gün artmaya devam ediyor. Panel kümelerinde da yapılan teknolojik yatırımlarla bir arada makine operatörü gereksinimi kelam konusu. Boyacı ve zanaatkar konusunda eleman bulmak da pek zorlaştı. Markamız bu açığı kendi bünyesinde açtığı eğitim kursları ile gidermeye çalışıyor” dedi.

2022 yılında 200’ün üzerinde personel alınacak

Kelebek markası olarak büyüme trendleriyle birlikte, 2021 yılında 150’nin üzerinde mavi yaka işçi istihdam ettiklerini ve 2022’de de 200’ün üzerinde istihdam planlandığını açıklayan Tolga Kaya, şunları söylemiş oldu: “Kelebek Mobilya olarak nitelikli işçi konusunda genç ve eğitimli arkadaşları alarak şirket içi daima eğitim kurslarımızla yetiştirmeye devam ediyoruz. Kendi gereksinimlerimizi işletmelerimizde teorik ve uygulamalı eğitimlerle karşılıyoruz. Mavi yaka çalışanlara daha fazla bedel vererek ortak fikir yürüterek işleri kolaylaştırmaya, çalışma kurallarını düzeltmeye çalışıyoruz. Gelir ve toplumsal haklarını insanca yaşayabilecekleri düzeye taşımaya çalışıyoruz.”

Teknoloji ‘mavi yaka’ koşullarını değiştirdi

Tolga Kaya
kelam konusu mesleklerde çalışacak personel bulamamanın, gençler içindeki ‘mavi yaka’ imajı olduğunun altını çizerek, “Meslekleri daha cazip kılacak koşullar ve şartların sağlanması gerekiyor. Emek ağır noktalarda çalışma kaidelerini yeni yatırımlar yaparak düzeltiyoruz. Gelişen teknoloji iş yapış biçimlerini de değiştirdi. Gençleri bu kesime yönlendirmek için kesimin eskisi üzere büsbütün emek ağır olmadığını kanıtlamamız lazım. Bu niçinle de gerekli otomasyon ve inovasyon yaptırımlarını yaparak işletmeleri Sanayi 4.0 düzeyine taşımak değerli. Mavi yaka da artık vücut güçlerinden daha epey fikirlerini kullanarak çalışmalarını sürdürecek” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR