Karadeniz’in menderesleri, eşsiz güzellikleriyle doğaseverleri büyülüyor

GeziForum

Global Mod
Global Mod
Ordu’nun Aybastı ilçesinde menderesleri ile ünlü 1500 rakımlı Perşembe Yaylası, her mevsim ziyaretçilerini, pak havası ve eşsiz görüntüsüyle karşılıyor.
Mart ayında tesirli olan yağışların akabinde kar altında kalan yayla, havanın mevsim normallerinin üzerine çıkmasıyla yeşil örtüsünü gün yüzüne çıkardı.

Ramazan ayında çoklukla etraf vilayetlerden gelenleri ağırlayan yayla, mendereslerden akan suyun sesinin yanı sıra kuş sesleriyle de ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

“Kendine has hoşluklar sunuyor”

Tokat’ın Başçiftlik ilçesinden yaylaya gelen Ertuğrul Koç, yaylada ve mendereslerde su düzeyinin bu kadar yükselmesine birinci sefer şahit olduğunu belirterek, “Su epey bulunmasına karşın buraya, kendine has hoşluklar sunuyor.” dedi.

“Yayla ve menderesler, beşerler için büyük bir nimet”

Gerek piknik yapmak gerekse kamp kurmak için yaz kış demeden her fırsatta buraya geldiğini anlatan Koç, şunları söylemiş oldu:

“Yaylalarımız birbirine hayli yakın. hem de çeşide çıkan turistleri konutumda konuk ediyorum ve onları burada ağırlıyorum. Onlar bölgeye geldiklerinde birinci işimiz tabiat mükemmeli alanları gezdirmek oluyor. Onların buraya gelmesi için de tavsiyelerde bulunuyorum. Şu ortam öbür hiç bir yerde bulunmaz. Onun için buraya gelen herkesten yaylanın bedelini bilmesini ve çevreyi kirletmemesini istiyorum. Yayla ve menderesler beşerler için büyük bir nimet.”

“Burayı yaşamak gerekiyor”

Arkadaşlarıyla mendereslerin bulunduğu bölgede vakit geçiren Hakan Ateş de doğayı epey sevdiğini, Perşembe Yaylası ve mendereslerini gezdiğinde geri dönmek istemediğini söylemiş oldu.

Yayla ve mendereslerin insanlara huzur ve memnunluk verdiğini belirten Ateş, “Burada konuşmak pek işe yaramıyor, burayı yaşamak gerekiyor. Yakın vakitte bir arkadaşımla daha bir daha buraya gelmiştim. Buraya gelen başka arkadaşlarımız da ziyaretleri daha sonrasında ileriye dönük olarak burayla ilgili plan yapıyorlar. Doğayı seven beşerler için burası hayli hoş.” dedi.

“Yaz kış demeden buranın tadını çıkarıyoruz”

Melih Koç ise yaylada bulunmaktan dolayı keyif aldıklarını ve eğlenceli saatler geçirdiklerini vurguladı.

Daha evvel menderesin üstündeki bir köprüde fotoğraf çektirmiş olduğuni söz eden Koç, “Şimdi su altında kaldığını görür görmez şaşırdım. Yaz, kış demeden buranın tadını çıkarıyoruz. Menderesleri bakılırsan ve duyan farklı vilayetlerden gelen arkadaşlarımız da oluyor. Onları da en düzgün biçimde burada ağırlayıp uygun vakit geçirmelerini sağlıyoruz.” diye konuştu.