İstanbul Bilgi Üniversitesi Türkiye’nin en yeterli vakıf üniversitesi seçildi

Ryan

Global Mod
Global Mod
İstanbul Bilgi Üniversitesi Türkiye’nin en yeterli vakıf üniversitesi seçildi
Yükseköğretim kurumlarını derecelendiren ABD merkezli U.S. News & World Report, 2022 yılı En Âlâ Global Üniversiteler Sıralaması’nı yayınladı. Sıralamaya bakılırsa İstanbul Bilgi Üniversitesi Türkiye’nin en uygun üçüncü üniversitesi oldu. Vakıf üniversiteleri içinde ise en yeterli üniversite olarak derecelendirildi

“Okul için değil ömür için öğrenmeli” anlayışıyla Türkiye’nin birinci vakıf üniversitelerinden biri olarak kurulan ve bu sene eğitim hayatında 25’inci yılını dolduran İstanbul Bilgi Üniversitesi, U.S. News & World Report’un 2022 yılı En Düzgün Global Üniversiteler Sıralaması’nda Boğaziçi ve ODTÜ’nün akabinde Türkiye’nin en uygun üçüncü üniversitesi seçildi. Vakıf üniversiteleri içinde ise en yeterli üniversite olarak derecelendirildi.

En Düzgün Global Üniversiteler Sıralaması’nda 90’ı aşkın ülkeden 1750 yükseköğretim kurumu değerlendirildi. BİLGİ, Asya’dan sıralamaya katılan üniversiteler içinde 92’nci; dünya genelinde ise birinci 500’e girerek 495’inci sırada yer aldı. BİLGİ, alan sıralamasında fizik disiplininde öne çıkarak bu alanda dünyanın en yeterli 362’nci üniversitesi oldu.

Memleketler arası işbirliği alanında en uygun üniversite

U.S. News & World Report’un En Âlâ Global Üniversiteler Sıralaması tüm dünyadan üniversitelerin akademik performansı ile saygınlığını ölçüyor. Sıralamada üniversite bünyesinde yapılan araştırmaların global ve bölgesel saygınlığı, atıf yapılma oranı, yayınlar, konferanslar ve memleketler arası işbirlikleri üzere 13 kriter dikkate alınarak kıymetlendirme yapılıyor. BİLGİ, yapılan değerlendirmeler kararında memleketler arası işbirliği alanında Türkiye’nin en yeterli üniversitesi seçilirken dünyada ise 37’nci oldu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. M. N. Alpaslan Parlakçı, “Üniversite olarak eğitim ve araştırma kalitemizi daima artırmak ve akademik faaliyetlerimizi memleketler arası kalite standartlarında sürdürmek en ehemmiyet verdiğimiz hususlar içinde. Bu gayretlerimizin kararı olarak En Yeterli Global Üniversiteler Sıralaması’nda Türkiye’nin en âlâ vakıf üniversitesi olarak yer almak memnunluk verici. Sıralamada dünya genelinde de kıymetli bir muvaffakiyet gösterdik. En düzgün 500 üniversite ortasına girmeyi başardık. Bilhassa milletlerarası işbirliği alanında Türkiye’nin en uygun üniversitesi olarak derecelendirilerek dünya genelinde en düzgün 40 üniversite içinde yer aldık. Bu başarıyı elde etmemizde kuruluşundan bu yana uluslararasılığa büyük değer veren Üniversitemizin bilhassa son senelerda attığı adımların tesirli olduğunu düşünüyorum. Yakın vakitte dünyanın en saygın akreditasyon kuruluşlarından WASC Senior College and University Commission (WSCUC) tarafınca akredite edildik. Ülkemizde kurumsal olarak memleketler arası seviyede akreditasyon alan tek üniversiteyiz. bir daha milletlerarasılaşma alanında değerli bir adım atarak Arizona State Üniversitesi (ASU) ile Türkiye’deki ve bölgedeki en kapsamlı memleketler arası akademik işbirliğini hayata geçirdik. ASU ile kurduğumuz bu işbirliğiyle araştırma, inovasyon ve süratle gelişen teknolojinin yanı sıra eğitim ve öğrenci tecrübesi alanlarında bir atılım yapacağız. BİLGİ olarak milletlerarasılaşma ve akademik kalitemizi artırma tarafında çalışmalarımızı sürdürerek ülkemizi milletlerarası alanda gururla temsil etmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR