İki esaslı üniversiteden iş birliği protokolü

Ryan

Global Mod
Global Mod
İki esaslı üniversiteden iş birliği protokolü
Ege ve Ankara üniversiteli araştırmacılar çeşitli alanlarda birlikte proje üretecek

Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi içinde imzalanan iş birliği protokolü merasiminde konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ürettiğimiz bilginin yerleşke sonlarımız içerisinde kalmaması konusunda ekstra hassasiyet göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada da öbür yükseköğretim kurumlarıyla, kamu ve özel kesimle kuvvetli bağlar inşa etmeliyiz. Farklı üniversitelerden bilim insanlarının akademik birikimlerini bir ortaya getirmesinin, bilim dünyasını zenginleştiren, toplumsal ilerlemenin önünü açan konulardan biri olduğuna inanıyoruz” dedi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvarsa, “ Yaptığımız çalışmaların, yalnızca rafta kalacak çalışmalar olmasını istek etmiyoruz. Kesinlikle alanda tesiri olan, ülkemize hem itibar hem döviz kazandıracak birebir vakitte ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasında takviye sağlayacak projeler yapmak buradaki bütün hocalarımızın ortak arzusudur” dedi.

Yükseköğretim Şurası (YÖK) tarafınca hayata geçirilen “11. Kalkınma Planında Yer Alan Araştırma Üniversitelerinin Yetkinliklerine göre Öncelikli Kesimlerle Eşleştirilmesi programı kapsamında “Aşı Teknolojileri, Analitik Kimya ve Spektroskopi, Besin Biyoteknolojisi ve Tarla Bitkileri alanlarında eşleşen Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi içinde işbirliği protokolü imzalandı. Ulusal ve memleketler arası alanlarda proje ve dayanak davetlerine ortak iştirak başta olmak üzere pek fazlaca alanda iş birliğini geliştirmeyi hedefleyen protokol merasimine Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın yanı sıra her iki üniversitenin üst idareleri ile ilgili akademik ünitelerin yönetici ve akademisyenleri katıldı.

Merasimde konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bugün, Üniversitemiz ile Ankara Üniversitesi içinde kıymetli bir protokole imza atıyoruz. Esaslı bir akademik zenginliği olan Ankara Üniversitesiyle, ülkemize ve bilime katkı sağlama ortak paydasında bir ortaya gelmiş olmaktan gurur ve memnunluk duyduğumu belirtmek istiyorum. Ege Üniversitesi, nitelikli bilimsel faaliyetleriyle bilim dünyasına; donanımlı mezunlarıyla ülkesine; kuvvetli bölgesel tesiri ile toplumuna yarar sağlamayı temel alan esaslı bir üniversite. Üniversitemizde yürüttüğümüz tüm bilimsel çalışmaların temelinde, bulunduğumuz bölgeye, topluma ve ülkemize sunduğumuz katkıyı genişletme gayesi bulunuyor” diye konuştu.

Dünyada büyük bir değişimin yaşandığına ve buna adapte olmanın yegâne anahtarının da bilim olduğuna vurgu yapan Rektör Budak, “Bu gerçeklik, bilim üreten ve aktaran kurumlar olarak üstleneceğimiz rolün ne kadar hassas ve kritik bir nitelikte olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Eğitim-öğretim ve araştırma misyonlarımızın yanı sıra akademik potansiyelimizi değişen şartlara uygun olarak daima geliştirme ve ortak akademik teşebbüslerle bu potansiyeli geniş alanlara aktarma üzere sorumluluklarımız var. Ürettiğimiz bilginin yerleşke sonlarımız içerisinde kalmaması konusunda ekstra hassasiyet göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada da öteki yükseköğretim kurumlarıyla, kamu ve özel dalla kuvvetli bağlar inşa etmeli; toplumumuzun ve genel olarak insanlığın meselelerine karşı ortak projelerle tahlil üretmeliyiz. Ege Üniversitesi olarak bu fikirlerle, öteki yükseköğretim kurumlarımızla ortak projelerde yer almaya ayrıyeten kıymet veriyoruz. Farklı üniversitelerden bilim insanlarının akademik birikimlerini bir ortaya getirmesinin, bilim dünyasını zenginleştiren, toplumsal ilerlemenin önünü açan konulardan biri olduğuna inanıyoruz. Bugün de Ankara Üniversitesi ile gerçekleştireceğimiz bu protokol kapsamında bilime ve ülkemize katkı sağlama noktasında ortak bir çalışmaya imza atıyoruz” dedi.

“Bu protokolün hayli kıymetli çıktıları olacak”

Protokolü, ülkemizin 11. Kalkınma Planında belirtilen “Öncelikli Sektörler”e yönelik olarak YÖK tarafınca gerçekleştirilen çalışmanın bir çıktısı olarak hayata geçirdiklerini söz eden Rektör Budak, “YÖK, hem TÜBİTAK’ın Üniversite Yetkinlik Analizi’ni birebir vakitte Üniversitelerin öz değerlendirmeleri ve kapasitelerini göz önünde bulundurarak ilgili kesimler bazında araştırma ve aday araştırma üniversitelerini eşleştirmişti. Bu kapsamda Üniversitemiz, Ankara Üniversitesi ile ‘İlaç ve Tıbbi Cihaz’ öncelikli kesiminin alt alanı olan ‘Aşı Teknolojileri’; ‘Kimya’ öncelikli dalının alt alanı olan ‘Analitik Kimya ve Spektroskop’; ‘Gıda Arz Güvenliği’ öncelikli bölümünün alt alanları olan ‘Gıda Biyoteknolojisi’ile ‘Tarla Bitkileri’ hususlarında eşleştirildi. Tüm bu alanlarda Ankara Üniversitesi ile geliştireceğimiz işbirliğinin, epey bedelli çıktıları olacağına inanıyorum. Araştırma Üniversitesi olma gayesine 4 yıldır kararlılıkla ilerleyen bir üniversite olarak, kuvvetli bilimsel araştırma alt yapımız ile bu biçimde pahalı bir projede yer almaktan memnunluk ve gurur duyuyoruz. Protokolün her iki kurum için güzel olmasını diliyorum” dedi.

“Yaptığımız çalışmalar rafta kalmamalı”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvarsa “11. Kalkınma Planı çerçevesinde araştırma ve aday araştırma üniversiteleri yetkinlikleri dikkate alınarak çeşitlik kesimlere yönelik eşleştirmeler yapıldı. Biz de Ege Üniversitesiyle çeşitli alanlarda eşleşiyoruz. Ege Üniversitesi ve Anakara Üniversitesi karakteristik olarak birbirine benzeyen üniversiteler. Tesir alanları prestiji ile bilhassa Aşı Teknolojileri, Analitik Kimya ve Spektroskopi, Besin Biyoteknolojisi ve Tarla Bitkileri alanlarında iş birliği mutabakatı imzalıyoruz. İnanıyorum ki bu iş birliği çalışmasından kıymetli sonuçlar çıkaracağız. Bu çerçevede sektörel iş birliklerini de göz gerisi etmemeliyiz. Yaptığımız çalışmaların, yalnızca rafta kalacak çalışmalar olmasını dilek etmiyoruz. Kesinlikle alanda tesiri olan, ülkemize hem itibar hem döviz kazandıracak tıpkı vakitte ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasında dayanak sağlayacak projeler yapmak buradaki bütün hocalarımızın ortak isteğidir. Bu yüzden bunu, yalnızca iki üniversite içinde imzalanmış bir iş birliği üzere düşünmemek lazım. Kesinlikle saha ile irtibatlandırmanın da yollarını bulmalıyız. Saha ile ne kadar irtibatta kalırsak olayın da o kadar sürdürülebilirliğini sağlamış oluruz. İş birliğinin gerçekleşmesindeki dayanaklarınız için teşekkür ediyor, iyi olmasını diliyorum” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR