İBB Tarihinde birinci

Ryan

Global Mod
Global Mod
İBB Tarihinde birinci
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) birinci öğrenci yurtları hizmet vermeye başlıyor. Bu periyot 3 kız öğrenci yurdu öğrenci kabul edecek. Yeni yurtların imali devam ediyor.

Kent haricinden İstanbul’a yükseköğrenim için gelen öğrenciler artık ‘Özel İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ yurtlarında kalabilecekler. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ruhsat ile açılacak yurtlar, birinci etapta 650 öğrenciye yuva olacak. Yıl sonuna kadar 1000 kişilik kapasiteye ulaşacak olan yurtlarda öğrenciler hem güvenlikli birebir vakitte sağlıklı ortamlarda uygun fiyatla kalabilecek. Aileler gönül rahatlığı ile çocuklarını kamu kurumu garantisindeki yurtlara gönderebilecek.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, yükseköğrenim öğrencilerine barınma hizmeti sunacak yurtlarla ilgili toplumsal medya sayfasından paylaşım yaptı. İBB’nin bir birincisi yaşadığını belirten İmamoğlu, şu sözlerini kullandı:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin birinci öğrenci yurtları hizmet vermeye başlıyor. Bu periyot 3 kız öğrenci yurdumuz öğrenci kabul edecek. Yeni yurtların imali devam ediyor.”

SEÇİM VAADİNİ YERİNE GETİRİYOR

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, adaylık sürecindeki bir vaadini daha yerini getirirken kurum tarihinde de bir prensip imza atıyor. “Lise ve üniversite çağındaki gençlerimizin bu kentteyken daha sağlıklı ortamlarda eğitim hayatını sürdürebilmeleri için yurt geleneği bizim için fazlaca önemli” diyerek yola çıkan İmamoğlu, yurt hizmetini kurum bünyesine alıyor. Vakıf ve dernekleri destekleme yolu yerine, direkt İBB eliyle gençlere barınma imkanı sunuyor.

YIL SONU MAKSADI 1000 ÖĞRENCİ

İBB, yeni eğitim öğretim yılında ikisi Avcılar’da, biri Beyoğlu’nda ve biri de Gaziosmanpaşa’da olmak üzere üç ilçede dört yurt binasında barınma hizmeti verecek. Bunlardan Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndaki ruhsat süreçleri tamamlanan Avcılar ve Beyoğlu’ndaki yurtlarda kız öğrencilere barınma imkanı sunulacak. Tadilat ve ruhsat çalışmaları devam eden Gaziosmanpaşa’daki yurt binasında ise erkek öğrenciler konaklayacak. Bin öğrenci, eğitim yılı sonuna kadar İBB yurtlarından barınma hizmeti alacak.

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA KONTENJAN

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafınca hizmet verilecek yükseköğretim yurtlarına kayıt müracaatları, ‘Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nın yerleştirme sonuçlarının akabinde açılacak. Müracaatlar online platform üzerinden yapılacak. Şehit ve gazi yakını öğrenciler için belirli bir oranda kontenjan ayrılacak. Devlet üniversitesinde yüksek öğretim görmek için kent haricinden İstanbul’a gelen gençler içinden yapılacak değerlendirmede; gelir durumu, ailedeki yaşayan sayısı ve muvaffakiyet sıralaması göz önünde bulundurulacak.

ENGELLİ ÖĞRENCİLER İÇİN ÖZEL ODA

İBB yurtlarının seçimi inançlı ortam ön planda tutularak yapıldı. Ulaşım ağına ve üniversitelere yakınlık dikkate alındı. Her yurtta engelli bireyler için odanın bulunduğu yurtlar, öğrencilerin gereksinimi olan ekipman ve eşyalarla donatıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR