HORECA kesiminde besin israfıyla çaba sektörel eğitimlerle devam ediyor

Ryan

Global Mod
Global Mod
HORECA kesiminde besin israfıyla çaba sektörel eğitimlerle devam ediyor
Metro Türkiye, Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğiyle HORECA (otel, restoran, kafe) bölümünün besin israfına karşı gayretine katkıda bulunmak için, “Otel, Restoran ve Öteki Toplu Tüketim Yerlerinde Besin İsrafı İle Uğraş Kılavuzu” isimli rehberini baz alarak sektörel eğitimlere başladığını duyurdu.

HORECA dalında besin atıklarına karşı hassasiyetin artırılması, şefler ve dal profesyonelleri tarafınca bu gayretin benimsenmesi ve uygulanması maksadıyla gerçekleşen “HORECA Bölümünde Besin İsrafıyla Çaba Eğitimleri” 18 Ocak’ta başlıyor. İki etapta gerçekleşecek eğitimlerle 200’e yakın şef ve kesim profesyonelinin besin israfıyla çaba konusunda tesirli bir başlangıç yapmalarına, işletmeleri için maksatlar koymalarına ve faaliyetlerine uyan başarılı bir besin idaresi stratejisi geliştirmelerine yardımcı olunması hedefleniyor.

30 yılı aşkın bir müddetdir Türk mutfak külçeşidini korumak ve gelecek jenerasyonlara aktarmak hedefiyle çalışmalarını sürdüren Metro Türkiye, Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde besin israfını önlemek üzere HORECA (otel, restoran, kafe) kesimine yönelik eğitimlere başladığını duyurdu.

Metro Türkiye’nin 30’u aşkın ülkede faaliyet gösteren bir iş ağına sahip olmasının sağladığı bilgi birikiminden ve öbür ülkelerdeki tecrübelerinden faydalanarak geçtiğimiz yıl hazırladığı “Otel, Restoran ve Başka Toplu Tüketim Yerlerinde Besin İsrafı İle Gayret Kılavuzu” isimli rehberin baz alındığı “HORECA Dalında Besin İsrafıyla Çaba Eğitimleri” 18 Ocak’ta başlıyor. İki etaptan oluşan eğitimlerin birinci kısmı online olarak; ikinci kısmı ise, online eğitimini tamamlayan iştirakçilerden oluşan gönüllülerin fiziki iştirakiyle, Türkiye’nin birinci gastronomi keşif platformu olarak Metro Türkiye bünyesinde hayata geçirilen Gastronometro’nun mutfağında 6 saatlik uygulamalı bir eğitim halinde gerçekleşecek. Tamamlanan her eğitim için tüm iştirakçilerin eğitim iştirak sertifikasını almaya hak kazanacağı eğitimlerle 200’e yakın şef ve bölüm profesyoneline ulaşılması hedefleniyor.

Basın toplantısının moderasyonunu üstüne alan Gıdanı Koru Kampanya Destekçisi Dilara Koçak, konaklama kesiminde besin israfını ele alan ve bu mevzuda eğitim geliştiren farklı paydaş kümelerinin ve kesimlerin katkı ve işbirliğinin ehemmiyetine değindi.

Türüng: “Gıda israfına karşı çabaya yeni bir eğitim atılımı ile devam ediyoruz.”

Global ve ulusal çapta besin kaybı ve besin israfı sıkıntısına dikkat çeken Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Azalan doğal kaynaklar, global iklim krizi, tarım ve çiftçiyi olumsuz etkiliyor, dünyayı maalesef açlıkla ve kıtlıkla karşı karşıya bırakıyor. Bu niçinle sürdürülebilirliğin en kritik noktalarından biri de hiç elbet besin atıkları ile uğraş olarak öne çıkıyor. Zira doğal hayatın devamlılığı, besin kaynaklarının sürdürülebilir bulunmasına bağlı. İşte bu niçinle gıdayı üretirken, taşırken ve işlerken de hak ettiği bedeli vermemiz gerekiyor. Metro Türkiye olarak biz de sorumlu iş modelimiz kapsamında besin israfı ile uğraş çalışmalarımızı bütüncül bir yaklaşımla ele alıyor, ortak aklın gücüne olan inancımızla iş ortaklarımızla birlikte projeler geliştiriyoruz. Bu projelere tedarikçilerimizi ve HORECA dalındaki müşterilerimizi de dahil ediyoruz. Geçtiğimiz yıl bu bakış açısıyla ‘Gıdanı Koru’ kampanyası kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO) iş birliğiyle otel ve restoran kesimine besin israfı ile gayret konusunda yol gösterecek kapsamlı bir kılavuz yayınlamıştık. Artık de bu kılavuzumuzu baz alarak hazırladığımız yeni bir eğitim atağı ile çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. HORECA kesiminin besin israfına karşı hassasiyetinin artırılması, şefler ve dal profesyonellerinin bu çabayı benimsemesi ve uygulaması maksadıyla başlatmış olduğumız ‘HORECA Bölümünde Besin İsrafıyla Çaba Eğitimleri”mizin, tıpkı bu alanda dalda öncü olan başka işlerimiz üzere örnek gösterilen çalışmalarımızın bir devamı olarak muvaffakiyete ulaşacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Gutu: “FAO, HoReCa kesim önderinin kararlı hareketini takdir ediyor”

HORECA Kesiminde Besin İsrafıyla Gayret Eğitimleri ile ilgili değerlendirmede bulunan FAO Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Dr. Viorel Gutu şunları söylemiş oldu: “FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Metro Türkiye ile geçen yıl sektörel kılavuzların geliştirilmesiyle başlayan işbirliğinin daha da geliştiğini bilmekten memnuniyet duyuyorum. Bu teknik eğitim, yemek hizmeti şirketlerinin edindikleri ayrıntıları uygulamaya koymalarına ve önerilen tahlilleri uygulamaya başlamalarına yardımcı olacaktır. Eğitim, tüm konaklama bölümünün kapasitesini güçlendirecek ve bu biçimdece Türkiye’de Besin Kaybı ve İsrafını Tedbire ve Azaltma Ulusal Stratejisi ve Aksiyon Planı’nın uygulanmasına katkıda bulunacaktır. Bu tıp bir teşebbüs, öteki aktörlerin izlemesi için bir model ve bedelli besin kaynaklarımızın israfını önlemek ve azaltmak için genel maksada yönelik çeşitli hareketler için ilham kaynağı olacaktır.”

Işıkgece: “Gıda İsrafı Kılavuzumuzun alana taşınmasına şahit olacağız”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece
ise “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyamızı 1,5 yılı aşkın müddettir FAO ile birlikte yürütüyoruz. Ağır bir emek kararı, Bakanlığımız, Metro Türkiye ve FAO işbirliğinde hazırladığımız, 50’ye yakın paydaştan görüş aldığımız ve bölüme fiyatsız sunduğumuz “Otel, Restoran ve Öteki Toplu Tüketim Yerlerinde Besin İsrafı İle Gayret Kılavuzu”nu, yeniden birebir iş birliği ile daha ileriye taşıyoruz. Yarın, Kılavuzumuzun alana taşınmasına şahit olacağız.” diye konuştu. Sayın Işıkgece konuşmasının devamında Gıdanı Koru Kampanyası kapsamında HORECA’da besin israfı araştırmasının sonuçlarını paylaştı: “HORECA’larda çıkarılan yemek ölçüsünün her gün neredeyse 9’u israf ediliyor. Bu sayının birçoklarını, tüketicinin tabağında arta kalan yemekler oluşturuyor. en çok israf edilen eserler ise ekmek ve unlu mamuller. İsraf edilen besinlerin yaklaşık yarısı direkt çöpe gidiyor, kimi işletme ise hayvan yemi olarak kıymetlendiriyor. Besin tedarikçileriyle yapılan iade mutabakatları, işletmelerin rahat hareket etmesine yol açıyor. Mutfak işçisinin mesleksel maharet farklılıkları ön-hazırlık ve pişirme süreçlerinde besinlerin faal kullanılıp kullanılmamasını belirliyor. Doğrama ve pişirme kaynaklı yanlışlıklar israfa niye oluyor. Yarın başlayacak eğitimle, bu alanlarda yaşanan israfın önüne geçmek için çalışacağız.”

Besin israfının önlenmesi, önlenemeyenin bağışlanması, kalanların ise dönüştürülmesi amaçlanıyor

HORECA kesimindeki işletmelere yönelik olarak gerçekleştirilecek eğitimlerde besin atıkları ile uğraş; Dünyada ve Türkiye’de besin israfı, besin israf ölçüm çalışması, besin israfı idare grubu kurulması ve eğitimi, besin israfını tedbire, besin atıklarını ayrıştırma ve ölçme, önlenemeyen besin atığının idaresi olmak üzere toplam 6 ana başlık altında ele alınacak. Ayrıyeten eğitimler kapsamında işletmelerin besin israfını menülerin planlanması, hazırlık evresi, yemek servisi sırası ve daha sonrası yapılacaklar ile ölçümleyerek önlemesi; önlenemeyen tüketime uygun olan gereksinim fazlası besinleri bağışlaması ve kalanların da hayvan yemi, komposttan güç kazanımı üzere öbür emellerle bir daha kullanımı üzere kaçınılmaz besin fazlasının dönüştürülmesi mevzuları da yer alacak. Bu eğitimler kararında ise işletmeler besin israfını önleyerek; karbon ayak izlerini küçültüp sera gazı emisyonlarını nasıl azaltacaklarını ve bu biçimdece ekonomik açıdan tasarruf etmelerinin yanı sıra işçi bağlılığını ve motivasyonunu da nasıl artırabileceklerini öğrenmiş olacaklar.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR