‘Hayaller, Gerçekler ve Can simidi’ metoduyla gerçek tercih listesini oluşturun!

Ryan

Global Mod
Global Mod
‘Hayaller, Gerçekler ve Can simidi’ metoduyla gerçek tercih listesini oluşturun!
Üniversite imtihan sonuçlarının açıklanmasının akabinde 5 Ağustos’ta başlayan tercih maratonu 20 Ağustos’ta sona erecek. Bu yılki YKS sürecinde tercih yapacak adayların kısımların açıklanan yeni kontenjanları, taban puanları, yetenekleri, merakları ve bütçeleri üzere bir hayli parametreyi dikkate alarak karar vermesi gerekiyor. Güçlü imtihan sürecini geride bırakan adaylar kendilerine tanınan ek süreyi de uygun değerlendirirlerse daha sağlıklı seçimler yapabilecek.

Puan yerine muvaffakiyet sıralaması dikkate alınmalı

Ekrem Elginkan Lisesi öğretmenleri ve yöneticileri 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı 12. sınıf öğrencileri ve ailelerine yönelik gerçekleştirilen “Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?” temalı çevrim içi görüşmede üniversite tercihlerinde dikkat edilmesi gereken hususları paylaştı. Toplantıya Ekrem Elginkan Lisesi Okul Müdürü Serap Sarıgül Hazar, 12. Sınıflardan sorumlu Müdür Yardımcısı Özgür Erdoğan, YKS Koordinatörü ve Müdür Yardımcısı Hasret Türkarslan, Ruhsal İstişare ve Rehberlik Kısmı Öğretmenleri Mine İstanbullu ve Selda Memnun sunumlarıyla katıldı. Öğretmenler ve uzmanlar tercih sıralaması yaparken puanın değil, muvaffakiyet sırasının dikkate alınması gerektiğinin altını değerle çizdi.

Prof. Dr. N. Lerzan Özkale: “Gelişmiş ülkelerde yükseköğretime katılmak için bu biçimde bir imtihan yok”

Ekrem Elginkan Lisesi 2021 mezunlarının YKS sonuçlarını pahalandıran İdare Şurası Murahhas Üyesi Prof. Dr. N. Lerzan Özkale, “Gelişmiş ve yapma kaynakları bizden daha süratli ve daha epeyce artırma marifetine sahip bir fazlaca ülkede yükseköğretime katılmak için bu biçimdesi bir imtihan yok. Ekrem Elginkan Lisesi 2021 mezunlarımız işte tam da bunun için tüm yıl ağır bir emekle bu imtihana hazırlandılar ve sonuçlar belirtildiğında bugüne kadarki tüm çalışmalarının ve emeklerinin kararınu en yüksek performansla aldılar. Bu yıl YKS’de sayısal, eşit tartı ve yabancı lisan olmak üzere değerli dereceler elde ederek bizlere ikili memnunluk yaşatan öğrencilerimiz başta olmak üzere imtihana giren tüm öğrencilerimizi kutluyor, hepsiyle tek tek gurur duyuyoruz. Öğrencilerimizin bu hoş sonuçları almasında kuşkusuz nitelikli ve dinamik eğitim takımımızın katkısı çok yüksek. Çocuklarımızın ailelerinin okulumuzla ahenk ortasında yürüttüğü işbirliğinin de bu başarıda büyük hissesi var. Mezunlarımızın İTÜ Geliştirme Vakfı Okullarında aldıkları eğitim ve edindikleri donanımla gelecekte Türkiye’nin daha epeyce üretim yapan, bilim ve teknoloji üreten, daha epey dünya çapında sanatçı ve atlet yetiştiren bir ülke bulunmasına katkıda bulunacaklarına inanıyorum.”

Ekrem Elginkan Lisesi Müdürü Serap Sarıgül Hazar: “Pandeminin yarattığı zorlukların üstesinden gelerek imtihana giren tüm öğrencilerin ruhsal dayanıklılıkları arttı”

Ekrem Elginkan Lisesi Müdürü Serap Sarıgül Hazar: “Okul Müdürü Serap Sarıgül Hazar: “2021 YKS sonuçlarını ve açıklanan dataları incelediğimizde ve evvelki senelerla kıyasladığımızda bu yıl imtihanın ne kadar güç olduğunu bir defa daha gördük. Üzülerek belirtmeliyim ki bu yıl imtihana giren öğrencilerin üçte biri 180 puanlık barajı geçemedi. Bu tercihlerde değerli bir belirleyici olacaktır. Pandeminin yarattığı zorlukların da üstesinden gelerek bu imtihana giren tüm öğrencilerimizin imtihan muvaffakiyetinin yanında ruhsal dayanıklılıkları da arttı. 2021 mezunlarımızın her biçimde bu imtihanın kazananı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

TERCİH SÜRECİ İMTİHAN PERFORMANSI KADAR DEĞERLİ

YKS sürecinin en kıymetli ve son etabı olan tercih devrinde öğrencilerin yapacağı tercihler imtihan performansı kadar değerli olduğunun altını çizen rehber öğretmenler Hakikat Tercih Listesi Oluşturma Teknikleri başlığı altında şu tekliflerde bulundu;

• Bu süreçte geriliminizi yönetmek için, olumlu ve motive bir tavır ortasında olun
  • Puana nazaran değil, muvaffakiyet sırasına bakılırsa tercih yapmak değerlidir
  • Unutmayın, ÖSYM yerleştirme sürecini tercih sırasına nazaran değil, muvaffakiyet sırasına bakılırsa yapıyor
  • Tercihlerinizi oluştururken birinci tercihlerinizi hayaller (başarı sıranızın üstü), sonrasındasında gerçekler (başarı sıranız) en sonda da can simitleri (başarı sıranızın altı) formunda düzenleyebilirsiniz.
  • Listenizde değişik puan cinslerine de yer verebilirsiniz
  • Yeni açılan kısımlara listenizde istek sıranıza nazaran yer verebilirsiniz.
  • 24 tercih hakkının istediğiniz kadarını kullanabilirsiniz
  • Geniş aralıklı tercih yapmak her vakit yerleşme bahtınızı arttırır.
  • Yerleşme ihtimalini artırmak için listenize sıralamanızın altındaki kısımları de eklemeyi ihmal etmeyin.
  • Tercihlerinizi yaparken kaydolmayı en çok istediğiniz programı en üst tercihinize, daha az istediğiniz programı ikinci tercihinize yazınız ve bütün tercihlerinizi bu türlü sıralayınız.
  • bu yıl barajı geçen öğrenci sayısındaki azalma niçiniyle, sıralamanızın üzerindeki programlara da listenizde korkmadan yer verebilirsiniz.
  • Bir aday, puanları ne kadar yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bunun altında kalan tercihler sürece konmaz. Kayıt hakkı kazandığınız kısmı değiştirmek mümkün değildir.
  • Tahsile devam etmeyi düşünmediğiniz programı tercihleriniz ortasına almayınız.
  • Üniversitelerin tanıtım programlarına katılın, akademik takımı ile tanışın.
  • Tercih listenize yazdığınız üniversitelerin ve programların ‘ÖZEL KOŞULLARINI’ okumayı unutmayın.
  • Tercih listesini oluştururken danıştığınız şahısların alanında bilgi sahibi bulunmasına dikkat edin.
  • Birebir programı, 1.tercihine ve 15.tercihine yazan adaylardan kontenjan dahilinde muvaffakiyet sırası daha yüksek olan yerleşir.
  • Aşağıdaki kısımlar için muvaffakiyet sırası sonlandırması bulunmaktadır. Tercihlerinizi oluştururken bu barajlara dikkat ediniz.

• Hukuk……………………125.000

Tıp……………………….50.000

Mühendislik………………300.000

Mimarlık…………………250.000

Öğretmenlik……………..300.000

Diş Hekimliği……………80.000

Eczacılık…………………100.000

• Yerleştirme süreçleri kararında bir programa kayıt hakkı kazanmanız durumunda bir daha sonraki yıl YKS puanınız hesaplanırken Ortaöğretim Muvaffakiyet Puanının çarpılacağı katsayı yarıya düşer.

• Tercihlerinizi son olarak şu açılardan bir sefer daha denetim ediniz;

• Listenizdeki programların bu kılavuzda “bakınız/koşullar” olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün şartlarını karşılıyor musunuz?
  • Listenizdeki programların kodlarını gerçek yazdınız mı?
  • Listenize yazdığınız programların kodunu ve ismini bir defa daha denetim ettiniz mi?
  • Listenizdeki programların sırası, hakikaten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, “Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım.” demeyeceğinizden emin misiniz? Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi?

• Kıymetli bilgiler;

• Tercih mühleti, 5-20 Ağustos 2021 tarihleri içindedır.
  • Tercihler, ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih süreciniz, okulumuzda müdür yardımcılarımız ve rehber öğretmenlerimiz eşliğinde düzenlenecektir.
  • Tercih bildirim süreci tamamladıktan daha sonra “Tercih Süresi” içerisinde ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerde değişiklik yapılabilecektir.
  • Üniversitelere kayıt devri 1 – 7 Eylül 2021 tarihleri içindedır.
  • Elektronik kayıtlar 31 Ağustos- 5 Eylül 2021 tarihleri içinde yapılacaktır.
Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR