Harran Üniversitesi, Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerine Yol Gösteriyor

Ryan

Global Mod
Global Mod
Harran Üniversitesi, Üniversiteyi Yeni Kazanan Öğrencilerine Yol Gösteriyor
Harran Üniversitesi’nde yeni kazanan öğrencilere yönelik ‘Oryantasyon Günleri’ programı düzenleniyor.

Beş gün sürecek oryantasyon günleri çerçevesinde, üniversiteye yeni kayıt yaptırmış öğrencilerin ders programlarına başlamadan üniversitenin işleyişi, yerleşkeler ve öğrencilerin faydalanabileceği toplumsal ve kültürel alanlar ile ilgili bilgiler paylaşılarak öğrencilerin ders programı öncesi okula süratli ahenk sağlaması hedefleniyor. Yeni öğrencilerin üniversite hayatına ve yerleşke kültürüne süratli adapte olması gayesiyle hazırlanan oryantasyon programında kulüpler, spor ve toplumsal tesisler, laboratuvarlar, kütüphaneler, idari ünitelerin işleyiş formu ve öğrencilerin bu ünitelerden nasıl dayanak alabilecekleri konusunda bilgilendirmeler yer alıyor.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen oryantasyon programının açılışına, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Demir, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Bektaş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Çelik, Harran Üniversitesi Genel Sekreteri Zübeyir Şiddetli, ünite yetkilileri, akademik danışmanlar ve öğrenciler katıldı.

Oryantasyon programının açılışında Harran Üniversitesi Kurumsal Bağlantı Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Cihan Tabak tarafınca bilgilendirme sunumunun akabinde Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik öğrencilere bir sunum gerçekleştirdi.

Üniversitelerin araştırma ve inovasyon merkezleri olduğunu, toplum ve etraf problemlerine tahlil üretmek gayesi güden kurumlar olduğunu belirten Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik; “Üniversiteler bir fikir kuruluşudur. Sanattır, üretmektir, hayal kurmaktır. Entelektüel kültür ve bilgi birikimi demektir. Derslerinizi, hocalarınızı ve eğitiminizi ciddiye almanızı tavsiye ediyorum. Bilhassa bugün size anlatılacak yeni eğitim öğretim yönetmeliğini uygunca dinleyiniz ve uymaya çalışmanızı istiyorum. Harran Üniversitesi sizleri sevgi ve hürmete dayalı yeni bir eğitim anlayışı ile mezun etmek istiyor. Entelektüel gelişmeniniz için yerleşke aktifliklerine ve öğrenci kulüplerine faal iştirak sağlamaya çalışın.10 kısımda eğitim veren Gençlik Ofisimiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizde her vakit sizlere açık. Vücut Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz ile yüzme dahil her türlü spor yapabileceğimiz imkanlarımız mevcut. Hem üniversitemizdeki tıpkı vakitte Teknokentimizdeki proje kümelerine faal iştirak sağlayabilirsiniz. Projesi olmayan, oburunun projesi ile yetinmeye mecburdur. Ayrıyeten sizlere, yabancı lisan hazırlık imkânı sunuyoruz ve bunu değerlendirmenizi istiyorum. Kesinlikle proje kültürü ile yetişin, bizler de projeci bir kuşak istiyoruz. İstediğiniz kadar hayal kurun, fikir üretin. Bunu projeye dönüştürmedikten daha sonra Einstein da olsanız fark etmiyor. Einstein’ın dediği üzere muvaffakiyetin 99 çabadır, emektir, terlemektir; 1’i zekâdır. Sevgili öğrencilerim 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılınızı kutluyor ve muvaffakiyetler diliyorum” diye konuştu.

Kurumsal Bağlantı Koordinatörlüğü tarafınca organize edilen, Eğitim Fakültesi Araştırma nazaranvlisi Ayşe Özçınar tarafınca sunumları gerçekleştirilen program Harran Üniversitesi tanıtım görüntüsü ile başladı. Sunumlarda Öğrenci İşleri, Bilgi Teknolojileri, Sıhhat Kültür, Spor ile Kütüphane ve kulüpler üzere öğrencilerin merak ettiği hususlar hakkında kısa bilgiler paylaşılıyor.

Sunumların akabinde üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde toplumsal alanlarla donanımlı Genç Ofis ve Osmanbey Yerleşkesinde kurulan öğrenci kulüplerinin stantları gezilecek.

Covid-19 tedbirleri altında toplumsal aralık kuralları göz önüne alınarak düzenlenen program beş gün sürecek. Programın birinci gününde Eğitim, Fen-Edebiyat, Tıp Fakültesi ve Sıhhat Bilimleri Fakülteleri, ikinci gününde İktisadi ve İdari Bilimler, Diş Hekimliği, Hoş Sanatlar Fakülteleri ile Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, üçüncü gününde Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar ve Hilvan Meslek Yüksekokulları, dördüncü gününde Teknik Bilimler ve Toplumsal Bilimler Meslek Yüksekokulları ile Vücut Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, son gününde ise Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu iştirak sağlayacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR