Giovanni Guidetti’den Egonu’ya Dayanak: “Türkiye İle Benim Başıma da Geldi”

onurnisan

New member
Web sitesi
www.nisannakliyat.net
VakıfBank Bayan Voleybol Ekibi’nin İtalyan başantrenörü Giovanni Guidetti, ülkesinin ulusal ekibiyle uğraş ederken ırkçılığa varan sert tenkitlere maruz kaldığı sebebi öne sürülerek İtalyan Ulusal Ekibi’ni bırakmayı düşünen Paola Egonu’ya dayanak verdi.

“Bizimle oynayacak olmasından dolayı mutluyum”

Guidetti, ülkesinin önde gelen spor gazetelerinden La Gazzetta dello Sport’a verdiği demeçte, Egonu’nun bu dönemden itibaren VakıfBank forması giyeceğini hatırlatarak, “Paola’nın bizimle oynayacak olmasından dolayı hem memnunum tıpkı vakitte onur duydum.” sözlerini kullandı.

“Dünya Kupası’ndan daha sonra benim de başıma geldi Türkiye ile”

Guidetti, Egonu’nun dünyanın sayılı oyuncularından biri olduğunu belirtti.

İtalya Ulusal Grubu’nun 2022 Dünya Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda üçüncü olmasının akabinde Egonu’nun kendisine yönelik ırkçı yaklaşımlardan şikayetçi bulunmasına ve ulusal ekibe devam etmeyeceği tarafındaki açıklamasına değinen Guidetti, “Paola’nın kolay bir devirden geçmediğini biliyorum. Ne yazık ki spor bu biçimdedir. Kazanırken seni göklere çıkarırlar, kaybedince sert biçimde eleştirilirsin. Birebir şey, Dünya Kupası’ndan daha sonra benim de başıma geldi Türkiye ile. Bu niçinle bu deneyimi onun için epeyce uygun olacak.” yorumunu yaptı.

“Buranın onun için yanlışsız yer olduğuna inanıyorum”

Türkiye’nin Egonu’ya düzgün geleceğinin altını çizen Guidetti, “Buranın onun için yanlışsız yer olduğuna inanıyorum. Burası büyük bir aile, doğal ki uyulması gereken kuralları var. Atletlerini muhafazasını bilen büyük bir grup burası.” değerlendirmesinde bulundu.

“Milli kadroya devam edecek miyim bilmiyorum”

2022 Dünya Şampiyonası üçüncülük maçında İtalya’nın ABD’yi 3-0 yenip, bronz madalya kazandığı maç sonunda Egonu, menajerine kendisine yönelik ayrımcı tenkitlerden kaygı yanarak, “Yeter artık. Bana niye İtalyan olduğumu dahi sordular. Artık yoruldum. Ulusal kadroya devam edecek miyim bilmiyorum.” sözlerini kullanmıştı.

Egonu’nun bu kelamları, yıldız voleybolcunun “milli ekibi büsbütün bırakacağı” formunda yorumlanmış lakin menajeri Marco Reguzzoni, Egonu’nun “sadece bir mola” vermek istediğini belirtmişti.

Bu gelişmeler üzerine, İtalya Başbakanı Mario Draghi, 23 yaşındaki Egonu’yu, şahsen telefonla arayarak takviye ve dayanışmasını söz etmişti.