Exeltis İlaç, köy okulunda kütüphane kurdu

Ryan

Global Mod
Global Mod
Exeltis İlaç, köy okulunda kütüphane kurdu
Çok uluslu ilaç firması Exeltis Türkiye çalışanları, kısa bir süre evvel vefat eden çalışma arkadaşları Atilla Akdemir’in anısına Aydın’daki Yılmazköy İlkokulu’nun kütüphanesini kurdu.

Dünya İlaç Pazarında 40’ın üzerinde ülkede faaliyet gösteren epey uluslu ilaç firması Exeltis, kısa bir süre evvel vefat eden ve firmada eser tanıtım temsilcisi olarak misyon yapan çalışma arkadaşları Atilla Akdemir anısına Aydın’daki Yılmazköy İlkokulu’nda kütüphane oluşturdu.

Çok uluslu ilaç firması Exeltis Türkiye çalışanları, kısa bir süre evvel vefat eden çalışma arkadaşları Atilla Akdemir’in anısına Aydın’daki Yılmazköy İlkokulu’nun kütüphanesini kurdu. Kütüphanenin kaynak, dekorasyon ve kurulumuna ait tüm gereksinimler Exeltis tarafınca karşılandı.

Kütüphane açılışı Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş, Efeler İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Hakan Özcan, Efeler İlçesindeki öteki okul müdürleri ve Akdemir’in ailesinin iştirakleriyle gerçekleşti. Açılışta konuşma yapan Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Seyfullah Okumuş bu bağış ve katkının kıymetinden bahsederken, Okul Müdürü Fatih Mehmet İlter de proje özelinde yapılan çalışmaları anlattı. Exeltis İlaç Türkiye Genel Müdürü Hülya Yalın ise Yılmazköy İlkokulu ile yollarının nasıl kesiştiğini, bu kütüphanenin çalışanları ve kurumu için mana ve değerini anlatan bir konuşma yaptı. Kurdela bölümü ve plaket takdimlerinin akabinde daima bir arada kütüphane gezildi. Kütüphanelerini iştirakçiler ve öğretmenleriyle birlikte keşfeden öğrencilerin heyecan ve memnunlukları yüzlerine yansıdı. Açılış programı öğrencilerin sergilediği halk oyunları gösterisiyle son buldu.

Hülya Yalın: “Sevgili Atillla Akdemir’in anısıyla çocukların ömrüne dokunacağız”

Exeltis İlaç Türkiye Genel Müdürü Hülya Yalın, “Merhum çalışma arkadaşımız Atilla Akdemir ismine oluşturduğumuz kütüphane ile arkadaşımızın ismini Aydın’da sonsuza dek yaşatacağız. Bu durum bir nebze de olsa bizi teselli ediyor. Kurduğumuz kütüphaneyle öğrencilerin hayatına dokunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Fatih Mehmet İlter: “Çocuklarımız kütüphane külçeşidini kaybetmesin istiyoruz”

Okul Müdürü Fatih Mehmet İlter ise “Bu kütüphane okulumuzdaki kıymetli bir gereksinimi karşılıyor. Çocukların buradaki kaynaklardan ve çalışma ortamından yarar goreceklerine inanıyorum” diye konuştu. İlter, ayrıyeten bir eğitimci olarak öğrencilerine unutulmak üzere olan kütüphane külçeşidini bir daha hatırlatmayı amaçladıklarını da kelamlarına ekledi.

Yılmazköy İlkokulu eğitim ve öğretimin yanı sıra farklı uygulamalarıyla da öne çıkıyor

Taşımalı eğitim merkezi olan okulda dağ köylerinden gelen öğrenciler ile bir arada ilkokul ve anasınıfı olarak toplam 104 öğrenci eğitim görüyor. Okulda 7 öğretmen, okul müdürü ve yardımcısı ile bir arada toplam 9 öğretmen misyon yapıyor.

Öte yandan ilkokul prefabrik bir bina ve Türkiye’deki birinci ayakkabısız okul olma özelliğini taşıyor. Okulun bakım, tadilat ve boya işlerinin epeyce büyük kısmını okul müdürü ve öğretmenler tarafınca yapılıyor. Vakit zaman düzenlenen kermeslerle köy halkı da işin içerisine dahil edilerek okula gelir sağlanıyor.

Okumaya teşvik etmek için köy berberinden fiyatsız tıraş, kıraathaniçin çay…

Yılmazköy İlkokulu öğrenci velilerini de kütüphaniçin faydalandırıp, okumaya teşvik etmek aracıyla küçük mükafatlar veriyor. Örneğin köy berberinden fiyatsız tıraş, köy kıraathanesinden fiyatsız çay kahve ikramı, bir restorandan ailece akşam yemeği üzere. Ayrıyeten veliler için okul toplantı salonunda sinema sineması gösterimleri de yapılıyor ve toplumsal bir beraberlik ortamı oluşturuluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR