Elon Musk ve DealBook Zirvesi’nin öne çıkan diğer noktaları

Gezgin

Global Mod
Global Mod
“Anlaşıldı mı?”

Andrew burada. Evet, Elon Musk’un Çarşamba günü DealBook Zirvesi’nde söyledikleri beni şaşırttı; konuşmamız sırasında beni geçici olarak suskun bıraktığını görebilirsiniz. Ancak bundan çok daha fazlasını ele aldığımız için herkesin röportajın tamamını izlemesini tavsiye ederim.

Çarşamba günkü DealBook Zirvesi’nden önce, SpaceX, Tesla ve X’in dünyadaki en önemli ve en çok konuşulan şirketler arasında yer aldığı Elon Musk’un ne diyeceğini çok az kişi tahmin edebilirdi. Ve ünlü geveze milyarder bunu anlattı.

Evet, Musk’un Yahudi karşıtı bir komplo teorisini destekledikten sonra X’te reklam vermeyi bırakan şirketleri kınamak için küfürlü bir dil kullandığı bir an vardı. (Fanatikleri destekleme niyetinde olmadığını söyleyerek ortamı yumuşatmaya çalıştı. Eğer onları cesaretlendirdiyse “çok üzgünüm” dedi.)

Ancak 90 dakikalık konuşma boyunca Musk, dürtüleri, yapay zeka korkuları ve daha fazlası dahil olmak üzere çok daha fazla şeye değindi.

• “Reklam yapmayın.” Musk, reklamverenleri yorumları nedeniyle kendisine “şantaj” yapmaya çalışmakla suçladı. (Disney’in CEO’su Bob Iger, daha önce izleyicilerle olan bağlantının böyle olduğunu söylemişti.” Linda Yaccarino, CEO’su

• “En iyi arabayı mı istiyorsun, yoksa en iyi arabayı istemiyor musun?” İnsanlar Musk’ı sevse de ondan nefret etse de, imparator Tesla araçlarının ve SpaceX roketlerinin yetenekleriyle övündü.

• “Bir Merak Felsefesi.” Onu neyin harekete geçirdiği sorulduğunda Musk düşünceli davrandı ve zor bir çocukluktan ve ilk kez 12 yaşında hissettiği varoluşsal bir krizle nasıl mücadele ettiğinden uzun uzadıya bahsetti. Cevabı: İnsanlığın yıldızlara ulaşmasını ve diğer gezegenleri kolonileştirmesini sağlamak, dolayısıyla SpaceX’teki çalışması. “Eğer tek gezegenli bir medeniyetseniz,” dedi, “o gezegene bir şey olacak ve siz öleceksiniz.”

• “Yapay zekanın tehlikeli bir unsurunu keşfettiklerinden çok endişeliyim.” 2019’da ayrılmadan önce kurucu ortağı olduğu OpenAI’deki son liderlik değişikliği sorulduğunda Musk, şirketin inovasyon hızından endişe duyduğunu söyledi. Üç yıldan kısa bir sürede teknolojinin insan beyni gibi problem çözme noktasına (yapay genel zeka adı verilen) ulaşabileceğini öngördü. (AI çip üreticisi Nvidia’nın CEO’su Jensen Huang, bu dönüm noktasının en az on yıl alacağını tahmin etti.)

• “Buna oy vereceğimi sanmıyorum [President] Biden’ı.” Son yıllarda politik olarak muhafazakarlaşan Musk, başkanı Tesla’yı elektrikli araçlardaki liderliğine rağmen şirketin yeşil enerji girişimlerini küçümsediği için eleştirdi. Milyarder ayrıca liberallerin artık sansürü tercih etme eğiliminde olduklarını, bunun da kendi kendini “mutlakiyetçi” olarak ilan eden ifade özgürlüğünün lanetlisi olduğunu söyledi. Ancak Biden’ın muhtemel Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’a oy verip vermeyeceği sorulduğunda Musk sadece şunu söyleyerek itiraz etti: “Bu kesinlikle zor bir karar.”
Röportajın tamamını ve diğerlerini buradan izleyin… ve haberin tamamını buradan okuyun.

İşte neler oluyor

Henry Kissinger 100 yaşında öldü. Yakın geçmişteki en güçlü Amerikalı diplomatlardan biri olarak, ABD’nin Çin’le ilişkilerini normalleştirme, Sovyetler Birliği ile yumuşama politikasına aracılık etme ve Soğuk Savaş Vietnam’ının sona ermesi için müzakere yapma dahil olmak üzere, Soğuk Savaş sırasında dünya düzeninin yeniden şekillendirilmesine yardımcı oldu. Savaş. Kissinger bazen başarılarından ötürü övüldü, bazen de gerekli görüldüğünde Amerikan değerlerinden vazgeçme yaklaşımı nedeniyle eleştirildi.

UAW, sendikasız otomobil üreticilerini örgütleme planını açıkladı. Birleşik Otomobil İşçileri sendikası, aralarında Tesla, Toyota ve Volkswagen’in de bulunduğu ve toplamda 150.000’den fazla işçi çalıştıran bir düzineden fazla şirketteki potansiyel sendika üyelerini araştırdığını söyledi. Ayrı bir gelişmede GM, otonom araçlarının güvenliğiyle ilgili endişeler nedeniyle şirketin operasyonlarını askıya almasının ardından Cruise yan kuruluşundaki harcamaları kısacak.

Disney, aktivist yatırımcı çevresine iki yönetmen daha ekledi. Morgan Stanley’nin görevden ayrılan CEO’su James Gorman ve İngiliz medya şirketi Sky’ın eski patronu Jeremy Darroch, finansçı Nelson Peltz ile beklenen kavga öncesinde Disney yönetim kuruluna katılıyor. Disney, Peltz’in endişesi olan CEO’nun halefiyet planlaması konusunda Gorman’ın yardımcı olacağını söyledi.

Kamala Harris: “Anketleri dinleseydim asla birinci veya ikinci göreve aday olmazdım ve burada başkan yardımcısı olarak görev yapıyorum.”

Başkan yardımcısı, Beyaz Saray’ın seçmenleri önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerden önce Bidenomik’in kendileri için işe yaradığına ikna etmek için hâlâ “yapacak çok işi” olduğunu kabul etti, ancak Biden-Harris listesinin değişken eyaletlerde Trump’ın gerisinde kaldığını gösteren anketleri reddetti. Harris, güçlü iş piyasasının ve ekonomik büyümenin ticaret ortaklarının çoğunu geride bıraktığına dikkat çekti – Çarşamba günü yayınlanan revize edilmiş GSYİH rakamları, ABD ekonomisinin son çeyrekte yüzde 5,2 büyüdüğünü gösterdi – ancak inatçı yüksek enflasyonun Amerikalı ailelere yük olduğunu kaydetti. Ayrıca Biden’ın yaşıyla ilgili endişelere de yanıt verdi.

Jamie Dimon: “Eğer çok liberal bir Demokratsanız, sizi de Nikki Haley’e yardım etmeye çağırıyorum. Onlara Cumhuriyetçi tarafta Trump’tan daha iyi bir seçenek verin.”

JPMorgan Chase CEO’su, son haftalarda anketlerde yükselen Cumhuriyetçi başkan adayı Haley’e olan takdirini dile getirdi. Önde gelen iki aday Biden ve Trump hakkında soru sorulduğunda Dimon’un “Aman Tanrım” yanıtı vermesi izleyicilerin tuhaf gülüşmelerine neden oldu. Ayrıca, sözde ESG yatırımını çevreleyen politikalara da ağırlık vererek, Teksas’ın 2021’de eyaletin çevresel, sosyal ve yönetişim politikalarını takip eden finans firmalarıyla işini kısıtlama çabalarına “karşılık verme” sözü verdi.

Tsai Ing-wen: “Bence bu, Tayvan’a yönelik büyük bir işgali düşünmeleri için doğru zaman olmayabilir.”

Tayvan cumhurbaşkanı, Pekin’in ülke içindeki ekonomik ve siyasi zorluklara odaklandığını söyleyerek, Çin’in adayı yakında işgal etme olasılığını küçümsedi. “Sanırım Çin liderliği bu noktada kendi iç zorluklarından bunalmış durumda” dedi. Tsai ayrıca çip savaşına da değinerek Amerika’nın yarı iletken sektörünü güçlendirme çabalarının Tayvan’ın sektördeki liderliğine zarar vermeyeceğini söyledi.

Jensen Huang: “Tedarik zinciri bağımsızlığından on ila yirmi yıl uzaktayız.”

Nvidia şefi, bu hayati öneme sahip bilgi işlem ekipmanının yerli üretimine milyarlarca dolar harcanmasına rağmen, ABD’nin bazı önemli çip bileşenleri için gelecek yıllarda da başta Tayvan olmak üzere denizaşırı tedarikçilere güvenmeye devam edeceğini söyledi.

Bob Iger: “Satılık olduklarını söylemedim.”

Disney CEO’su medya devinin internetten siyasete ve aktivist yatırımcılara kadar karşılaştığı zorluklardan bahsetti. Ancak Iger, Temmuz ayında satmayı düşüneceğini belirttikten sonra şirketin ABC ağı gibi geleneksel televizyon varlıklarını satacağını reddetti. Ayrıca, bazı eleştirmenlerin izleyicilerin süper kahraman devam filmlerinden bıkmaya başlamasına atfettiği şirketin son gişe sıkıntılarına da değindi. Filmlerin yapımını savundu ancak “bunları yapmanın iyi bir nedeni olması gerektiğini” ekledi.

David Zaslav: “Bu işteki değişim şu anda hayal ettiğimizden daha sert ve hızlı.”

Warner Bros. Discovery’nin CEO’su, CNN’de yeniden yapılanma, arkadaşlarını kovma, vergi kesintileri nedeniyle “Batgirl” filmi gibi yapımları durdurma ve Hollywood yazarlarının peşine düşme gibi medya şirketinde yaptığı sevilmeyen hamlelerin arkasında durdu. aylardır sektörün en uzun grevlerinden ikisinde yer aldı.

Isaac Herzog: “Ortadoğu’daki denklemi değiştirmek ve Ortadoğu’daki bölünmeyi ve ufku barış vizyonuna doğru kaydırmak için bu terör makinesini kökünden sökmeliyiz.”.”

İsrail cumhurbaşkanı, Gazze’de binlerce kişinin ölümüne yol açan 7 Ekim Hamas saldırısına karşı ülkenin askeri tepkisini savundu. Hamas ve Hizbullah gibi örgütlerin ortadan kaldırılmasının dünyayı daha güvenli hale getireceğini savundu.

Lina Khan: “Bence bizim için genel başarı, halkın FTC’nin kendi tarafında olduğunu bilmesini sağlamak ve yasa dışı işletmelere karşı onlar adına mücadele etmek olduğunu düşünüyorum.”

Antitröst uygulamalarına yönelik daha güçlü bir yaklaşımın güçlü bir destekçisi olan FTC başkanı, kurumun şirketler ve işletmeler için eşit şartlar sağlama misyonunu yerine getirmek istiyorsa, davaları kaybetmek anlamına gelse bile daha fazla risk almaya istekli olması gerektiğini söyledi. Amerika’daki tüketicileri ayakta tutmak. Eleştirmenler, yaklaşımının işe yaramadığının bir işareti olarak, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasına yönelik yasal itiraz da dahil olmak üzere son zamanlardaki mahkeme kayıplarını işaret ediyor.

Kevin McCarthy: “Ev, dinlenme yerindeki kahvaltıya benziyor.

Ekim ayında görevden alınan Kaliforniyalı Cumhuriyetçi ve eski Meclis sözcüsü, yeniden seçilmek için aday olup olmayacağına henüz karar vermedi ve bunun “içten gelen bir karar” olacağını ekledi. (Gerekli evrakların sunulması için son tarih 8 Aralık’tır.) McCarthy, kendi partisinin üyeleri arasındaki gerilimleri ve Biden ile Trump arasındaki olası başkanlık rövanşını tartıştı. Trump’a sadece ılımlı bir destek teklif etti.

Jay Monahan: “Eve geldim ve eşimi şaşırtarak ‘Tatlım, yardıma ihtiyacım var’ dedim.”

PGA Tour’un komiseri, grubun bu yıl Suudi destekli rakibi LIV Golf ile geçici bir anlaşma yapma yönündeki tartışmalı kararının ardından zihinsel sağlık sorunları hakkında ilk ayrıntılı kamuoyu açıklamasını yaptı. Ayrıca, önümüzdeki hafta Suudi Arabistan’ın egemen servet fonu başkanı Yasir Al-Rumayyan ile bir araya geleceğini belirterek sporun bir anlaşmaya varmasının gerekli olduğu görüşünü yineledi.

Shonda Rhimes: “Televizyon izlemiyorum ve bunun kulağa çılgınca geldiğini biliyorum.”

“Grey’s Anatomy” ve “Bridgerton” gibi hit filmlerin arkasındaki üretken yapımcı ve yazar, harika programların bile kendi çalışmalarına “bulaşabileceğini” ve çok sayıda belgesel izlediğini ve çok fazla okuduğunu söyledi. Rhimes ayrıca Writer’s Guild of America grevi hakkında da yorum yaptı (kendisi bir yapım şirketi olan Shondaland’ın hem yazarı hem de CEO’sudur). “Hiç de karmaşık değildi” dedi ve şunu ekledi: “Kendimi her şeyden önce bir yazar olarak görüyorum.”

Geribildirim için teşekkürler! Lütfen düşüncelerinizi ve önerilerinizi Dealbook@Haber adresine e-posta ile gönderin.