Elazığ’da Ramazan ayının vazgeçilmez tatlısı lokma, iftar sofralarını süslüyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
ELAZIĞ (İHA) – Elazığ‘da Ramazan ayının vazgeçilmez tatlısı lokma, iftar sofralarını süslüyor

ELAZIĞ – Elazığ’da Ramazan ayında sofraların vazgeçilmezleri içinde olan lokma tatlısı, tezgahlardaki yerini alarak Ramazan boyunca iftar ve sahurda sofraları süsleyecek.

Elazığ’da Ramazan ayında en epey tercih edilen tatlılardan olan lokma tatlısının imaline başlandı. İzmir yöresine ilişkin olan irmik, Su, un ve şekerin karışımıyla oluşan lokma tatlısı Ramazan ayında Elazığlı vatandaşların vazgeçilmez lezzetleri içinde yer alıyor. Ramazan’a özel hazırlanan lokmanın kilo Su 40 liradan tezgahlardaki yerini alırken, vatandaşın ağır talep oluşturmasıyla bir arada ustalar siparişleri yetiştirmek için ağır mesai harcıyor.

“Lokma tatlısını burada yalnızca Ramazan’a özel çıkarıyoruz”

“Lokma tatlısı olağanda İzmir’e ilişkin bir tatlıdır”

Lokma tatlısının Elazığ’da epeyce istek gördüğünü aktaran Palaoğlu, “Lokma her vakit çıkmıyor ve müşterilerimizin damak tadına da hitap ediyor. Olağanda ölen şahısların mevlidinde ve kandillerde dağıtılır. Elazığ’da pek fazla yaygınlaşmadığı için Ramazan ayında dökümünü yapıp müşterilerimize sunuyoruz. Saat 11.00’da başlıyorum. Zira iftar saatine kadar kalabalık oluştuğu için, talepleri yetiştiremiyorum. Bunun için saat 11.00’da başlayıp iftar saatine kadar dökümünü yapıyoruz. Herkese iyi Ramazanlar diliyorum ve müşterilerimizi bekliyoruz” dedi.

Her Ramazan atında Lokma tatlısı aldığını tabir eden müşterilerden Ahmet Saylan, “Her Ramazan ayında olduğu üzere bu Ramazan ayında da pastaniçin gelip lokma tatlımızı aldık. Çoklukla bu pastaniçin alırım. Buradan almamızın niçini lokmayı görüldüğü üzere gözlerimizin önünde döküyorlar, nasıl döküldüğünü görüyoruz. Ustamız kendi elleriyle döküyor ve bizim gözümüzün önünde döktüğü için biz onun nasıl yapıldığını görüyoruz. Her Ramazan olduğu üzere bu Ramazan’da da lokmamızı aldık. Ustamızın lokma tatlısı hoştur, her Ramazan gelir buradan alırız. her insanın Ramazan ayını kutlarım” formunda konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Sedat Erbak – Kültür Sanat