Ek tercihlerde son saatler

Ryan

Global Mod
Global Mod
Ek tercihlerde son saatler
Üniversiteli olma yolunda ek tercih imkanından faydalanabilmek için son saatlere girildi. 4 Ekim’de başlayan ek tercih süreci, 7 Ekim Perşembe günü sona eriyor. Hala karar verememiş olanlara tekliflerde bulunan uzmanlar, ön lisans ve lisans tercihinde bulunacak adaylara istihdam sorunu yaşamayacakları, geleceği parlak kısımları öneriyor.

Ek yerleştirmelerde birinci maraton 7 Ekim Perşembe günü resmi kayıtların sona ermesiyle tamamlanıyor. Adaylar için ise artık yeni bir periyot başlıyor. İkinci ek tercih devrinde TYT puanı minimum 140 olan ön lisans, AYT / YTD puanı taban 170 olan adaylar ise lisans tercihlerinde bulunabilecek.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Acil Durum ve Afet İdaresi Programı Lideri Öğretim vazifelisi Tuğçe Yılmaz Karan ve İş Sıhhati ve Güvenliği Program Lideri Öğretim bakılırsavlisi Gamze Kağan, çabucak hemen karar veremeyen ve tercihlerini son güne bırakan adaylar için geleceği parlak mesleklerle ilgili değerli bilgiler paylaştı.

Kıymetli kurumlarda yaz stajı yapabilecekler

Acil Durum ve Afet İdaresi Programı’nın öğrencilere acil durum ve afet idaresi anlayışı sağladığını belirten Öğretim bakılırsavlisi Tuğçe Yılmaz Karan, “hem de öğrencilerin çözümleyici ve bağlantı maharetlerini ilerletmeye ve onları yangın güvenliği, tahliye, afet öncesi planlama ve yasal destekler da ortasında olmak üzere kendilerini geliştirmeye yönelik bir program olduğu söylenebilir. Mezunlar, Acil Durum ve Afet İdaresi Teknikeri unvanını alıyorlar. Programda yaz staj imkanı da sunluyor. Öğrenciler AFAD, İBB, itfaiye üzere kurumlarda 20 iş günü yaz stajı yapabiliyorlar. Uygulamalı derslerde teorik olarak öğrendiklerini de deneyimleyebiliyorlar.” dedi.

Farkındalık konusunda halkı bilinçlendirecekler

Acil Durum ve Afet İdaresi Teknikerinin afet ve acil durumlarda arama ve kurtarma çalışmalarında ve gerektiğinde sevk yapmada misyon aldıklarını tabir eden Karan, “Tüm insanlara arama, kurtarma ve hayatta kalma mevzularında periyodik olarak eğitim verebilecekler. bu biçimdece kurumların ve şahısların tehlikelere, afetlere ve doğal ziyanlara karşı proaktif hazırlık yapabilir hale gelmelerini sağlamış olacaklar. Afet sırasında ve afet daha sonrasında farkındalık ve eğitim konusunda halkı bilinçlendirmede kazandıkları yeterlikler doğrultusunda Acil Durum ve Afet İdaresi programından mezun olanların üzerine büyük rol düşüyor.” diye

konuştu.

Farkındalık konusunda halkı bilinçlendirecekler

Acil Durum ve Afet İdaresi programından mezun olan öğrencilerin Dikey Geçiş İmtihanı ile lisans programlarına devam edebileceklerini tabir eden Öğretim vazifelisi Tuğçe Yılmaz Karan, “Acil Yardım ve Afet İdaresi, Hemşirelik, Sıhhat İdaresi ve Toplumsal Hizmet lisans kısımlarına geçiş mümkün. Ayrıyeten, Erasmus Koordinatörlüğü bünyesinde yurtharicinde staj yapma imkanına da sahip oluyorlar.” dedi.

Geleceğin parlak mesleklerinden biri

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) İş Sıhhati ve Güvenliği Program Lideri Öğretim nazaranvlisi Gamze Kağan, “İş sıhhati ve güvenliği profesyonelleri; işin yapılması sırasında iş yerinde çalışanların maruz kaldıkları sıhhat sıkıntıları ve mesleksel risklerin ortadan kaldırılması yahut azaltılması ile ilgileniyorlar. Avrupa Birliği ahenk maddelerine bakılırsa en az 50 emekçi çalıştıran işletmelerde İş Sıhhati ve İş Güvenliği uzmanlarının bulundurulması mecburiliği olduğu için İş Sıhhati ve Güvenliği mesleği, geleceğin en parlak mesleklerinden biri olarak görülüyor.” dedi.

Bakanlık imtihanlarına girebiliyorlar

Programı tamamlayan öğrencilerin tüm kurum, kuruluş ve işletmelerde, ‘İş Sıhhati ve Güvenliği Teknikeri’ olarak bakılırsav alabildiğini belirten Kağan, kelamlarına şöyleki devam etti:

“Mezunlar, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca yapılan ‘İş Güvenliği Uzmanlığı’ imtihanına girebiliyorlar. İmtihanlarda başarılı olmaları halinde ‘İş Güvenliği Uzmanı’ olabiliyorlar. Biz de üniversite olarak, iş sıhhati ve güvenliği konusunda yasal mevzuatı takip eden, yorumlayan ve mesleksel etik kurallara uygun davranan, bir işletmede iş güvenliğinin sağlanabilmesi için alınması gereken tüm önlemleri alan, çalıştığı kurumun risk tahlili yapabilen ve riskleri önlemede gerekli önlemleri alabilen, iş sıhhati ve güvenliği konusunda gündemdeki olaylara hassas ve gelişmeleri izleyen bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR