Eğitime ışık tutacak fikirler TEKNOFEST Eğitim Teknolojileri Yarışı’nda

odakulebuda

New member
Eğitime ışık tutacak fikirler TEKNOFEST Eğitim Teknolojileri Yarışı’nda Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı yürütücülüğünde, TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen Eğitim Teknolojileri Yarışı’nda eğitim ve öğretimde teknoloji entegrasyonu ile öğrenmeyi kolaylaştıracak, kalıcı hale getirecek tahliller üretecek genç beyinler yarışıyor.

TEKNOFEST açıklamasına bakılırsa, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sunacak, yerli ve ulusal mamüllerin geliştirilmesini hedefleyen müsabakaya ilkokul, ortaokul, lise, ön lisans, lisans ve üzeri öğrencileri ile mezunları katılabiliyor.

ergenlerden öğrenmede verimliliği en üst düzeyde tutarak öğrencilerin çevrim içi yahut çevrim dışı öğrenme platformlarında kullanabileceği bilgisayar takviyeli yahut taşınabilir kullanıma uygun tahliller üretmeleri kıymetli kıymetlendirme kriterleri içinde yer alırken, prototip eser, eğitsel yazılım, eğitsel oyun, eğitsel simülasyon ve yenilikçi teknolojiler üzerinde projeler geliştirmeleri de bekleniyor.

Eğlenerek öğrenmeyi amaçlayan eğitsel oyunlar, fizikî ortamda uygulanabilen deneyler, etkinlikler, dijital ortamda denemeye imkan sunan simülasyonlar, yer ve vakit kısıtı olmaksızın, farklı yerlerde olan müze, stant ve bilim merkezleri üzere “informal” öğrenme ortamlarında öğrenme sağlayabilen sanal ortam uygulamaları müsabakada öne çıkan başlıklar içinde yer alıyor.

Tüm bunlara paralel olarak öğrencilerden belirlenmiş bir eğitim programı dahilinde ve interaktif bir biçimde uygulama yapabileceği etkileşimli içerikler üzere dijital uygulamalar geliştirmesi de bekleniyor.

Yarışta ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki birincilere 12 bin TL, ikincilere 7 bin TL, üçüncülere 4 bin TL, üniversite düzeyindeki birinciye 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye ise 5 bin TL ödül verilecek.

29-31 TEMMUZ’DA ORDU’DA DÜZENLENECEK

TEKNOFEST Teknoloji Yarışları kapsamında, 29-31 Temmuz 2022’de Ordu’da düzenlenecek yarışta dereceye girenler, mükafatlarını 30 Ağustos-4 Eylül 2022’de Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST’te alacak.

Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST, teknoloji müsabakalarına katılan gençlere hem şahsi tıpkı vakitte mesleksel marifetlerini geliştirmeleri için de bir epey imkan sunuyor.

Yarışlara katılan gençler, Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarına düzenlenen teknik seyahatlere katılma ve alanında uzman şahıslarla tanışarak “network” kazanma fırsatı yakalıyor.

Projelerini hayata geçirebilmeleri için materyal dayanağının yanı sıra finalistlere eğitim kampı, ulaşım ve konaklama dayanağı de sağlanıyor. Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumlarında staj yapma imkanı da sunan TEKNOFEST, gençlere parlak bir geleceğin kapılarını açıyor.

Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerinin dayanaklarıyla düzenlenen TEKNOFEST’in bir modülü olmak ve müracaat gerçekleştirmek için “https://teknofest.org” adresi ziyaret edilebiliyor.