Dokuma Mühendisliği Birinci Sırada!

Ryan

Global Mod
Global Mod
Dokuma Mühendisliği Birinci Sırada!
Mezun olmadan evvel işe yerleşme oranı ile birinci sırada yer alan Dokuma Mühendisliği öğrencilerinin geleceği garanti altında.

Dokuma ve hazır giysi bölümlerinin tüm üretim kademelerinde bölümün ihtiyaçlarını karşılayan Dokumacılık Mühendisleri, istihdam edilme oranı en yüksek meslek kümeleri içinde yer alıyor. T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafınca açıklanan bilgilere göre, Türkiye’de mezun olmadan evvel işe yerleşme oranı ile Dokumacılık Mühendisliği kısmı birinci sırada bulunuyor.

Dokuma Mühendisliği kısmında okuyan öğrencilerin 27,4’ü eğitim ömrü devam ederken yükseköğretimden sanayiye tecrübe kazanma fırsatına sahip oluyor. Türkiye’nin dış ticaretinde ivme yaratan dokumacılık ve hazır giysi kesiminin katma kıymetli üretiminde nitelikli iş gücüne dahil olan her 4 öğrenciden 1’i mezun olmadan evvel işe giriyor. Türkiye’de en kısa müddette iş bulunan meslekler içinde yer alan Dokuma Mühendisliği, süratle gelişen teknolojinin gelişmenine uyumlu bir biçimde dönüşen çalışma şartlarının yanı sıra ülkemizde ve dünyada uzun vadede sağladığı imkanlarla öğrencilerin geleceğini garanti altına alıyor.

Dokuma Mühendisliğini yeğleyen Öğrencilere Burs Takviyesi ve İş İmkânı Sağlanıyor…

Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında sürdürülebilir ve daha katma kıymetli ihracat için eğitilmiş nitelikli iş gücünün istihdamına takviye sağlayan İhracatçı Birlikleri ile Yükseköğretim Konseyi (YÖK) içinde imzalanan protokolde, Dokumacılık Mühendisliği’ni tercih edecek öğrencilere karşılıksız burs imkânı ve iş garantisi veriliyor.

İstanbul Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) öncülüğünde, ülkemizdeki Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri, Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri ile Türkiye Dokumacılık Sanayii Patronları Sendikası (TTSİS) iş birliğinde 2019 yılında başlatılan “Tercihim Dokumacılık Mühendisliği” projesi üçüncü yılında da öğrencilere dayanak olmaya devam ediyor.

Tercihim Dokumacılık Mühendisliği projesiyle, yükseköğretimden sanayiye nitelikli insan gücü yetiştirmek hedefiyle öğrencilere üniversitede okurken staj, mezun olduktan daha sonra da istihdam garantisi sağlanıyor. Üniversite imtihan kararına göre sıralamada birinci 20 bine giren öğrencilere net minimum fiyat fiyatında, 20-50 bin içindeki öğrencilere minimum fiyatın yüzde 70’i, 50-80 bin içindeki öğrencilere ise taban fiyatın yüzde 50’si kadar burs veriliyor. Gençlerin dal ismine olumlu dönüşümde etkin rol alması için bu yıl proje kapsamında burs takviyesinin yanı sıra, üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde fabrikalarında uygulamalı eğitim programı gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Tercihim Dokuma Mühendisliği projesi kapsamında burstan yararlanabilmek için öğrencilerin birinci 5 tercihlerinden birinin “Tekstil Mühendisliği” olması kaydıyla kısma yerleşmiş olması gerekiyor. Proje kapsamında rastgele bir sayı sonu olmaksızın kriterleri sağlayan tüm öğrenciler, üniversitelerin hazırlık kısımları de dahil olmak üzere lisans eğitimleri boyunca burs almaya hak kazanıyor.

Dokuma Mühendisliği bursu çalışması Dokumacılık ve Hazırgiyim İhracatçı Birlikleri ve Türkiye Dokuma Patronları Sendikası iş birliğinde, Ticaret Bakanlığının onayları, Yükseköğretim Konseyi (YÖK) ile imzalanan İşbirliği Protokolü çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Burs projesi, Dokuma ve Hazırgiyim İhracatçı Birlikleri ile Türkiye Dokuma Sanayi Patronları Sendikası tarafınca finanse ediliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR