DEÜ, Meslek planlamada başkan üniversiteler içinde

Ryan

Global Mod
Global Mod
DEÜ, Meslek planlamada başkan üniversiteler içinde
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Meslek Planlama Dersi Eğiticinin Eğitimi Programı’nda 2021-2022 devri başladı. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Eğitim ve Geliştirme Dairesi Lideri Dr. Savaş Ceylan, DEÜ’nün Eğiticinin Eğitimi Programı’nda ve Staj Seferbirliği Projesinde önder üniversiteler içinde yer aldığını belirtirken DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Malayoğlu ise meslek yolcukları boyunca DEÜ’nün gençlerin yanında olduğunu söz etti.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Meslek Planlama Dersi Eğiticinin Eğitimi Programı’nda 2021-2022 devri, DEÜ Üst İdaresi ve akademisyenler ve DEÜ mensuplarının iştirakiyle Rektörlük 15 Temmuz Şehitler Salonu’nda düzenlenen açılış toplantısıyla başladı. Meslek Planlama ve Mezunlarla Bağlantılar Koordinatörlüğü ile Akademik ve şahsi Gelişimi Destekleme Uygulama ve Araştırma Merkezinin (Akademi-DE) işbirliği ile düzenlenen eğitim programının açılış toplantısına Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Eğitim ve Geliştirme Dairesi Lideri Dr. Savaş Ceylan da görüntü konferans yoluyla katıldı.

Eğitim programının açılış konuşmasını yapan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Malayoğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin, öğrencilerinin mesleklerini destekleyecek teşebbüslere büyük ehemmiyet verdiğini belirterek, “Bu kapsamda; Cumhurbaşkanlığımızın projelerini yakından takip eden kurumumuz, geçtiğimiz yıl çevrimiçi Meslek Planlama Dersini zarurî dersler programına dâhil etmiş ve öğrencilerimizin kendilerini geliştirmelerini sağlayacak değerli bir atmıştı. Geçtiğimiz yıl 64 hocamızla lisans programlarımızdaki 11 bin 203 öğrencimize meslek dersi vermiştik; bu yıl da 69 hocamızla daha fazla öğrencimize ulaşılmasını hedefliyoruz. Kamu Kurumlarında Staj Seferbirliği Projesi’ne de önemsiyoruz. Proje kapsamında 477 öğrencimiz stajlarını tamamladılar; 190 öğrencimiz ise stajlarına devam ediyor. Stajyerlerimizden aldığımız olumlu dönüşler, daha fazlasını yapmak için bizleri motive ediyor. Çok taraflı düşünen, aklını ve bilimi kullanan, ulusal ve manevi kıymetlerimize bağlı bireyleri topluma kazandırmaya ihtimam göstermeye devam edeceğiz” dedi.

DEÜ’YE ÖVGÜ VE TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Eğitim ve Geliştirme Dairesi Lideri Savaş Ceylan üniversite öğrencilerinin meslek farkındalığı oluşturması emeliyle başlattıkları Meslek Planlama Dersi projesinin birinci yılını muvaffakiyetle tamamlandığını tabir ederek, “2020-2021 akademik yılında 100’den çok üniversitemiz bu eğitimleri muvaffakiyetle verdi. Bu üniversiteler içinde liderlik gösteren üniversitelerden biri de Dokuz Eylül Üniversitesi oldu. Şimdiye kadar yaptığımız çalışmalar sonucunda ‘Eğiticinin Eğitimi Programı’ da, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin öncülüğünde ortaya çıktı. Bu akademik yılda da 203 üniversitemizde bu dersin verilmesi için gerekli hazırlıkları devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 200 bin öğrencimiz yararlanma fırsatı buldu. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi olarak üniversitelerde okuyan öğrencilerimizin daha verimli bir mesleğe ulaşması için çabalıyoruz. 203 üniversitemizde meslek merkezleri faal bir biçimde çalışıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Meslek Planlama ve Mezunlarla Bağlantılar Koordinatörlüğü de gençlerimizin meslek planlamasına, ülkemizin insan kaynağının geliştirilmesine katkı sağlıyor. Emeği geçen tüm DEÜ mensuplarına teşekkür ediyoruz” dedi. Meslek Planlama Dersi ile ilgili geçtiğimiz yıl bir anket düzenlediklerini söyleyen Ceylan, “Anket çalışmamıza göre Dokuz Eylül Üniversitesi en başarılı üniversiteler içinde yer aldı. Bilhassa eğiticilerden memnuniyetin yüzde 90’ın üzerine çıktığını gördük” diye konuştu. Meslek Planlama Dersi’nin yanı sıra Danışman Bilgi Sistemi, Yetenek Kapısı, Meslek Kapısı ve Staj Seferbirliği üzere örnek projeleri hayata geçirdiklerini tabir eden Ceylan, DEÜ öğrencilerinin de bu projelere büyük bir ilgi gösterdiğini söz etti. Ceylan, biroldukca öğrencinin Staj Seferbirliği kapsamında DEÜ’de staj yapma imkanı bulduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Akademi-DE Müdürü Prof. Dr. Ömür Özmen ise Meslek Planlama Dersi ile ilgili geçen yıldan kazandıkları deneyimle bir arada daha verimli bir yıl geçireceklerini belirtti. Meslek Planlama ve Mezunlarla Bağlar Koordinatörü Prof. Dr. Pınar Süral Özer ise Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi yetkililerinin katkılarıyla yeni eğitim devrini de muvaffakiyetle geçireceklerini tabir ederek, “Vizyonuyla üniversitemizi ileriye taşıyan, bütün projelerde bizleri güçlendiren Rektörümüz Prof. Dr. Nükhet Hotar’a ve üst idaremize de takviyelerinden ötürü şükranlarımızı arz ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR