Demirören Medya Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Açılıyor

Ryan

Global Mod
Global Mod
Demirören Medya Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Açılıyor
Geleceğin medyasına çağa uygun yeni jenerasyon gazeteciler yetiştirmeyi hedefleyen Demirören Medya Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin birinci adımı Ulusal Eğitim Bakanlığı ve Demirören Medya içinde imzalanan protokolle atıldı.
Protokol imza merasimine Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Demirören Medya Yatırımları Tic. A.Ş. İdare Heyeti Lideri Yıldırım Demirören ve Lider Yardımcısı Meltem Demirören Oktay katıldı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın kendi mesleğinde en donanımlı gençleri yetiştirmek üzere, akademik eğitimi, ilgili dallarla buluşturarak hayata geçirdiği Mesleksel ve Teknik Anadolu Liseleri’ne bir yenisi daha katılıyor. Savunma, bilişim, uçak bakımı, siber güvenlik ve denizcilik alanlarında Türkiye’nin önde gelen kurumlarının ortasında konumlanan bu ‘ezber bozan’ okullara, medya alanında da Demirören Medya öncülük ediyor. Demirören Medya Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL), Türkiye’nin en büyük medya kümesi olan Demirören Medya bünyesinde açılıyor.

Demirören Medya MTAL’nin birinci adımı olan protokol imza merasimi, 7 Ekim Perşembe günü Pera Palace Otel’de düzenlendi. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Demirören Medya Yatırımları Tic. A.Ş İdare Heyeti Lideri Yıldırım Demirören ve Lider Yardımcısı Meltem Demirören Oktay’ın katıldığı imza merasiminde okulla ilgili bilgiler ve maksatlar paylaşıldı.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer:

“Bu proje alanında birinci olma özelliği taşıyor”

Son senelerda mesleksel ve teknik eğitimde gerçekleştirilen paradigma değişimi çerçevesinde iş dünyasının gereksinim duyduğu alanlarda nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi için dönüşüm yaşandığını belirten Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu alanda Demirören Medya Kümesi ile atılan adımın da değerli olduğunu lisana getirdi.

Mesleksel eğitim alanında kesim temsilcileriyle müfredatın güncellenmesi, öğrencilerin işletmelerde marifet eğitimleri almaları, öğretmenlerin mesleksel gelişimlerinin planlandığını anlatan Bakan Özer, şunları kaydetti: “Başarılı öğrencilerimize burs veriyoruz. Ve en değerlisi istihdamda öncelik sağlıyoruz. Ayrıyeten, bölümün alanında uzmanlarının okullarda mesleksel eğitim derslerine girmesine imkan sağlıyoruz. Yani el birliği sağlayarak dalın istemiş olduğu nitelikteki insan kaynağını dalın tüm müktesebatını kullanarak bir arada yetiştiriyoruz. Bizim şu andaki mesleksel eğitimdeki paradigma değişiminin en değerli itici gücünü de bu oluşturuyor. Bu yaklaşım elbet mesleksel eğitim mezunlarımızın istihdam oranlarına da yansıyor.”

Bakan Özer, Mesleksel ve Teknik Anadolu Liseleri’nin muvaffakiyetini ve kesimle buluşmasını, “Mesleki eğitim ve istihdam çevrimini her geçen gün hayli daha kuvvetli bir hale kesim temsilcileriyle bir arada getiriyoruz. Bölüm temsilcileri ile eğitim verdiğimiz tüm alanlarda kurduğumuz bu kuvvetli iş birlikleri kısa müddette meyvelerini vermeye başladı. TEKNOPARK İstanbul, REPKON, İSO ile yapmış olduğumuz yazılımla ilgili lise. Ankara’da ASELSAN MTAL, Konya’da Aselsan MTAL, İstanbul Teknik Üniversitesi ile kurmuş olduğumuz İTÜ MTAL. Birinci sefer yüzde 1’lik dilimden öğrenci aldı. Artık akademik olarak başarılı öğrenciler fen liselerinin yanında mesleksel eğitimi de tercih ediyor. Bunun hayli değerli bir kırılma olduğunu düşünüyorum. Bugün yola çıkmış olduğumuz Demirören Medya Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de önümüzdeki yıl yüzde 1’lik muvaffakiyet diliminden öğrenci alacağına inanıyorum” kelamlarıyla anlattı.

Mesleksel eğitimde yaşanan bu olumlu gelişmelerin başarılı öğrencilerin bu alanı tercihine de yansıdığını belirten Özer, Demirören Medya Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ait şu ayrıntıları paylaştı:

“Sahanın deneyimlerini öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle buluşturmak için Demirören Medya Kümesi ile yeni bir iş birliğine başlıyoruz. İş birliğimiz kapsamında açılacak olan Demirören Medya Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sizlerle birlikte öğrencilerimizi dala hazırlayacağız. İki yabancı lisan bilen, globalleşen dünyada toplumsal, siyasal ve ekonomik dinamikleri anlayan, yorumlayabilen; konvansiyonel medyanın ötesinde dijital gazetecilik ve irtibat alanında çalışacak yeterlikte insan kaynağını bir arada yetiştireceğiz. Bu manada bu iş birliği alanında bir birinci olma özelliği taşımaktadır.”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya:

“Sektörün neye gereksinimi var ise ona göre müfredat oluşturulacak”

İmza merasimine katılan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, konuşmasında Mesleksel ve Teknik Anadolu Liseleri’nde kesimle iç içe eğitim görmenin kıymetinden bahsetti. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “Mesleki teknik liselerde toplam 255 bin öğrencimiz var. Ayrıyeten 97 okulumuz var. Ulusal Eğitim’deki hocalarımız değil, o iş kollarındaki, gerçek manadaki ustalarla çocuklarımıza eğitim veriyoruz. Okulumuza en yakın olan iş kolunda da uygulamalı eğitim verelim. Çocukları birlikte yetiştirelim. Yetişme süreçlerine tanıklık edelim. Çıraklık ve onların kalfalık devirlerinde onlara öncülük edelim. 97 okulumuzda 3 yıldan beri bu devam ediyor. Bunun yanında daha tematik mesleksel teknik liseler de açıyoruz. Bugün de medya dalı için bir ortaya geldik. Demirören Külliyesi’nin bulunduğu yerde çocuklarımızı birlikte eğiteceğiz. Müfredatın içeriğine bile birlikte karar vereceğiz. Bölümün neye gereksinimi var ise ona göre müfredat oluşturacağız. 1 değil en az 2 lisan bilen pırıl pırıl gençler yetiştireceğiz. Bu ilin valisi olarak huzurlarınızda Demirören Medya’ya teşekkür etmek istiyorum” biçiminde görüşlerini söz etti.

Demirören Medya Yatırımları Tic. A.Ş İdare Heyeti Lideri Yıldırım Demirören: “Hedefimiz medyanın dinamiklerini gözlemleyen, vizyoner gençler yetiştirmek”

Demirören Medya Yatırımları Tic. A.Ş İdare Şurası Lideri Yıldırım Demirören, Türkiye’nin en büyük medya kuruluşu olarak geleceğin donanımlı, çağı yakalayan gazetecilerini yetiştirme sorumluluklarının şuurunda olduklarını söylemiş oldu. Bu sorumluluğu, Ulusal Eğitim Bakanlığı’yla ortak, bu biçimdesine değerli bir projeyle yerine getirmekten ve mesleğe pırıl pırıl gençler yetiştirecek olmalarından dolayı da büyük heyecan duyduklarını ekledi.

Yıldırım Demirören, “Bugün medya dünyası ve gazetecilik mesleği için kıymetli bir gün. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile bir arada Demirören Medya olarak çıktığımız yolda geleceğin gazetecilerini yetiştirmeyi hedefliyoruz. Biz Türkiye’nin en büyük medya tertibi olarak bakılırsavimizi hakkıyla devam ettirmek için mesleğe donanımlı gençler yetiştirmenin de sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Babam merhum Erdoğan Demirören ve ondan öğrendiklerimizle tüm Demirören Ailesi olarak gençlere yatırım yapmanın ehemmiyetine sürekli inandık. Bu inançla birinci adımımızı 1980 yılında Cet Koleji’ni bünyemize kattık. Prensipli eğitim anlayışımızla 41 yıldır 3000 mezun vermenin gururunu yaşıyoruz. Gençleri yetiştirmeye olan sorumluluk duygumuzla ayrıyeten Ulusal Eğitim Bakanlığı önderliğinde 30’dan fazla eğitim kurumunu da ülkemize kazandırdık” diye konuştu. Günümüzde medya kesiminin hem yeni teknolojiler tıpkı vakitte toplumun farklılaşan haber alma formları ve gereksinimleriyle değişip, geliştiğinden bahseden Yıldırım Demirören, “Mesleğin prensipleri ve özü tıpkı kalsa da mecraları ve anlayışları çeşitlenmiştir. Bu mesleğin hak ettiği biçimde yapılması için çağı yakalayan, yabancı lisan bilen yeni medyayı takip eden, dünya çapında gazetecilik yapabilecek gençlerin yetişmesi gerektiği konusunda hepimiz hem fikiriz. İşte bizim gayemiz medyanın dinamiklerini erken yaşta gözleme bahtı yakalayarak, vizyoner, pırıl pırıl gençler yetiştirmektir. Ne memnunuz ki Ulusal Eğitim Bakanlığımız bu yolda bizimle birlikte yer almıştır. Türkiye’nin ülke çapında epeyce başarılı olan Mesleksel ve Teknik Anadolu Liseleri’nden birinin medya üzerine olmasını planlamıştır. Tüm bunların yanında ayrıyeten öğrencilerle birebir yerleşkede olmanın gençlerin gücünü yenilikçi bakış açılarını yakında hissetmenin bize de dinamizm katacağına inanıyorum” dedi.

İmza merasiminin akabinde Demirören Medya Yatırımları Tic. A.Ş. İdare Heyeti Lideri Yıldırım Demirören, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e teşekkür plaketini takdim etti.

Geleceğin gazetecileri yetişecek

2022 yılında eğitim ve öğretime başlaması planlanan okulda 4 yıllık lise eğitimindilk evvel 1 yıl da yabancı lisan hazırlık sınıfı olacak. Okulda gazetecilik, radyo-televizyon, internet yayıncılığı üzerine eğitim verilecek. Demirören Medya MTAL, haberciliğin temellerinden süratle gelişen teknolojinin verimli kullanılmasına kadar hem mesleğin hem günümüzün gerektirdiği güçlü bir müfredatla çağı yakalayan, dünya çapında genç medya mensupları yetiştirecek.

Kesimin kıymetli isimleri ders verecek

İdaresinde Ulusal Eğitim Bakanlığı’yla bir arada Demirören Medya yöneticilerinin de bulunacağı Demirören Medya Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, eğitim vereceği yerle de ayrıcalıklı olacak. Sınıflar, Türkiye’nin en büyük gazetelerinin, televizyonlarının, radyolarının, internet sitelerinin ortasında yer aldığı Demirören Medya Center’da kurulacak. Öğrenciler akademik eğitimleri boyunca dalın tecrübeli isimleriyle derslere girecek, bir daha ‘işin ustalarıyla’ bir arada staj da yaparak mesleklerini ‘yerinde’ öğrenecekler.

Gençlere istihdam olanağı…

Devlet lisesi olarak eğitim verecek okul, LGS ile öğrenci alacak. hem de pansiyon sistemiyle de öğrenci kabul edecek. Başarılı öğrencilere burs ve okul daha sonrası istihdam imkanları da sağlanacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR