Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Tahsil Ünitesi Açıldı

Ryan

Global Mod
Global Mod
Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Tahsil Ünitesi Açıldı
Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Lila Group’un, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile hayata geçirdiği Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Tahsil Ünitesi açıldı. Çorlu’da 27 Ekim Çarşamba günü gerçekleşen açılış merasimine Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Toplumsal Etkinlikler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Alpay Türkkan, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt, Çorlu Ulusal Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, TEGV İdare Konseyi Lideri Oktay Özinci ve Lila Group İdare Konseyi Lideri Orhan Öğücü katıldı.

Eğitim ve etraf alanlarında hayata geçirdiği toplumsal sorumluluk projeleri ile dokumacılık, güç ve paklık kağıtları dallarının yenilikçi şirketi Lila Group, 2010 yılından bu yana TEGV’e verdiği dayanaklarla isminden kelam ettirmeye devam ediyor. Lila Group’un dayanakları ile Çorlu’da açılan Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Tahsil Birimi’nde; 6-14 yaş içindeki ilköğretim çağındaki yılda yaklaşık 3 bin 500 çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Bu yıl için 100 gönüllünün eğitim vereceği ünitede, farklı maharetlere sahip olarak dünyaya gelen çocuklara kendi potansiyel ve yeteneklerini keşfetmelerine ve nitelikli eğitim almalarına fırsat tanınması amaçlanıyor.

Tahsil ünitesi bünyesinde yer alan Tasarım ve Marifet Atölyesi ile yaparak öğrenme modelini çocuklara aşılayacak olan ünitede ayrıyeten Okuma-Yazma, Sanat, Matematik, Fen, İngilizce ve Bilişim üzere farklı alanlarda da çocuklara yeni yetkinlikler kazandırılması hedefleniyor.

TEGV İdare Şurası Lideri Oktay Özinci şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Çorlu Aysel Öğücü Lila Tahsil Ünitemiz 26 yıldır sürdürdüğümüz nitelikli eğitime sahip donanımlı çocuklar yetiştirme uğraşımıza güç katacak en yeni girişimimizdir. Lila Group’un pahalı katkıları ile örnek bir tahsil ünitesi meydana getirdiğimize inanıyorum. Cumhuriyet Bayramımız vesilesi ile Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi dualarımız ve saygılarımız ile anıyoruz. Yeni tahsil ünitemiz çocuklarımıza armağan olsun!”

Tahsil ünitesinin açılışında konuşma yapan Lila Group İdare Şurası Lideri Orhan Öğücü; “Biz bu heyecan ve gururun benzerini 2018 yılında Tekirdağ TEGV Fibria Tahsil Ünitesi açılışında da hayatıştık. TEGV ile 11 yıldır süregelen iş birliğimiz ve projelerimizi dinlediklerinde fazlaca etkilenmiş ve eğitim alanında bir toplumsal sorumluluk projesinin modülü olmak istemişlerdi. Bunun kararında da bugüne kadar 10 bin çocuğumuzun eğitimine katkı sunan Tekirdağ TEGV Fibria Tahsil Ünitesi projesi hayata geçmişti. Bugün ise Tekirdağ’dan daha sonra Çorlu’da büsbütün Lila Group takviyeleriyle açılan Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Tahsil Ünitemiz için bir ortadayız.”

Öğücü: “Yılda 3.500 çocuğumuzu nitelikli eğitim ile buluşturmayı hedeflediğimiz Çorlu TEGV Aysel Öğücü Lila Tahsil Ünitemiz, teknoloji, eğitim mimarisi ve güvenlik açısından biroldukça ‘ilk’e imza atarak ülkemizde faaliyet gösteren 31 TEGV tahsil ünitesi içinde da ayrışıyor. Toplam 1092 metrekare inşaat alanı üzerine kurulan 4 katlı eğitim ünitemiz eş vakitli 138 çocuk kapasitesi ile TEGV’in tüm Türkiye’deki en büyük tahsil ünitesi olma özelliği taşıyor. Ünitemizde 5 aktiflik odası, 1 okuma odası, 1 düşler atölyesi, 1 tasarım marifet atölyesi, 1 bilişim ve teknoloji odası, epey hedefli salon, kütüphane, teras ve kapalı bahçe alanı mevcut.”

Tahsil ünitesinin hakkında ayrıntılı bilgi veren Öğücü kelamlarına şöyleki devam eti: “Birimimizde mimari açıdan geliştirilen yenilikler içinde; engelli erişimini kolaylaştıran asansör, ses yalıtımı için kullanılan akustik paneller, konferans, toplantı emeliyle kullanılabilecek 40 kişilik epeyce hedefli salon, amfi tertibinde tasarlanmış kütüphane ve bu alanda 10 m² manzara imkânı sağlayan projeksiyon sistemi ile kapalı bahçe dizaynıyla çocuklara sunulan ek kullanım ve peyzaj alanları yer alıyor. Ünitemiz teknolojik açıdan da öbür TEGV tahsil ünitelerine bakılırsa yenilikler taşıyor. Örneğin yağmur sularının bahçe sulamada ve rezervuarlarda kullanılabilmesi maksadıyla oluşturulan bir sistemimiz mevcut. Öte yandan tahsil ünitesinin tamamına yayılan ve merkezi olarak kumanda edilebilen dahili anons sistemimiz ile çevrim içi ve çevrim dışı izlenebilen bina içi ve bina dışı kamera sistemlerimiz var. Güvenlik açısından ise yangın söndürme sistemi için kurulan su deposunu, yangın algılama ve söndürme sistemlerimizi, söndürme sistemlerinin kesintisiz çalışması için kurulan ve otomatik olarak devreye giren jeneratörlerimizi bir daha başka TEGV tahsil ünitelerine göre sahip olduğu yenilikler içinde sıralayabilirim.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım: “Günümüzde eğitim her şeyin başıdır, eğitim dünyasında biz de varız diyebilmek için eğitimi en yüksek düzeyde tutmamız gerekiyor. Devlet olarak bir hayli şey yapıyoruz. birebir vakitte derneklerimiz, iş adamlarımız, ailelerimiz de kendilerini sorumlu görüyor dayanak veriyorlar. Hepsine epey teşekkür ediyoruz. Eğitim konusuna sorumluluk şuuruyla yaklaşan bedelli Öğücü ailesinin katkılarıyla hayata geçen tahsil ünitesi için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Toplumsal Etkinlikler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Alpay Türkkan: “Eğitim topyekûn kalkınma için en kıymetli yatırımdır. Bugünün çocukları biliyoruz ki geleceğimizin öğretmenleri, hukukçuları ve yöneticileridir. Bizim bakılırsavimiz devraldığımız emaneti en hoş haliyle devretmektir. Bakanlığımız çocuklarımızın en düzgün eğitim almaları için üst seviye efor göstermektedir. Bu çalışmaların içerisinde hayırsever vatandaşlarımız ve kendisini eğitime adamış STK’larımızın gerçekleştirdiği katkılar epey değerlidir. Bu vesile ile açılışı yapılan kurumun güzel olmasını dilerim.”

Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ersan Ulusan: “Tekirdağ vilayetimizde 6 Eylül itibariyle 436’sı resmi, 166’sı özel olmak üzere 602 okulumuzda, 11.875 öğretmen arkadaşımız 200.322 öğrencimiz ile yeni öğretim yılına sıhhatle başladık Malumunuz ekonomik, toplumsal kalkınmanın temeli eğitime bağlı. Eğitim yalnızca bilgi ve birikimle değil hem de ulusal, manevi üniversal bedelleri gelecek kuşaklara aktarmaktır. Çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasının temeli biz eğitimcilere düşüyor. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ne kadar düzgün yetiştirirsek geleceğin büyük Türkiye’si memleketler arası alanda o kadar uygun yerlerde olacaktır. Bu maksatla okullarımızda her türlü alt yapı eksiklerini gidermek ve çocuklarımıza en güzel eğitim imkânlarını sunmak üzere hazırlıklarımızı yapmaya ve gerekli önlemleri almaya devam etmekteyiz. Yarının Türkiye’si eğitim kurumlarımızda verilen eğitim ile bugünden inşa edilecek vatanını milletini seven çocuklardan oluşacaktır. Her çocuğa fırsat ve imkân eşitliği verilme misyonuyla okul öncesi eğitimden itibaren her kademedeki okullarımızın fiziki ve eğitim kurallarını yükseltmek için yapılan bu çalışmalar çocuklarımızın büyük başarılara imza atmasına imkan sağlayacaktır.”

Çorlu Belediye Lideri Ahmet Sarıkurt: “Gelecek kuşaklarımızın, sevgili çocuklarımızın eğitim ve öğretimine kıymetli bir yatırımın TEGV ve Öğücü ailesinin iş birliği ile Çorlumuza kazandırılmış olmasından büyük gurur ve memnunluk duyuyorum. Öğücü ailesi, kentimize bu biçimde bir yatırım yapacağıyla ilgili bizlerle bağlantı kurdu. Yeri bulmakta zorlandık, inşaatı yaparken takıldık lakin Öğücü ailesi ve TEGV kararlılıkla kentimize bu yatırımı yaptı. Bugün Çorlumuzda Öğücü ailecinin dayanağı ve sponsorluğunda Türkiye’nin en büyük TEGV tahsil ünitesini yılda 3 bin 500 öğrenciye hizmet verecek biçimde açılışını yapıyoruz. Ben kendi adıma eğitimcilerimize, emeği geçenlere, TEGV’E ve Öğücü ailesine maddi-manevi takviyeleri için teşekkür ediyorum.”

Çorlu İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan: “bu biçimde bir tahsil ünitesinin ilçemize kazandırılmış olması bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. İnşaatı ile başlayan heyecanımız bugün çocuklarımızın bu binaya dolması ile ikiye katlandı.”

Kaynak:

ALINTIDIR