Cordoba turnuvasının finalinde İtalyan olan Luciano Darderi

onurnisan

New member
Web sitesi
www.nisannakliyat.net
ATP devresinde ilk kariyer finali Luciano Darderi. Baba tarafından dedesi sayesinde çifte pasaport sahibi olan 21 yaşındaki Arjantin doğumlu, şampiyonluk için yarışacak. Kordoba Açık, ATP 250 Arjantin şehrinin toprağında ilerliyor. Elemelerden başlayarak yarı finalde, sadece bir yıl önce Güney Amerika turnuvasında Fransız Gaston'a karşı ilk ATP maçını kazanan Darderi, ev sahibi idolü yendi. Sebastián BaezDünya sıralamasında 26 numara ve ikinci sırada, 2 saat 22 dakikalık oyunda 6-1 3-6 6-3.

Bu başarı sayesinde hafta başında 136. sırada yer alan Darderi ilk 100'e girecek (bugün neredeyse 94. sırada, galibiyet durumunda 76. sıraya yükselecek). Darderi, “Zor bir maçtı” yorumunu yaptı. Sonunda kendimi biraz gergin hissettim ama bu normal. Bu kariyerimin en iyi zaferi. Baez harika bir oyuncu, geçen yıl beni burada mağlup etti ve ardından şampiyonluğu kazandı. Şimdi en iyi haftamı kupayla bitirmeyi umuyorum.” Finalde Darderi, diğer yarı finalde vatandaşı Federico Coria'yı 6-3 7-5 yenen dünya 207 numarası Arjantinli Facundo Bagnis ile karşılaşacak. Bu ikilinin ilk karşılaşması olacak.

1990'da 4. kez düzenlenen turnuvanın finalinde, ikinci eleme turuna karşı çıktık:
?? Hilversum 1990: Clavet (LL) b. Kaya (Q)
?? Sidney 2015 : Troicki (Q) b. Kukuşkin (Q)
?? Kitzbühel 2018 : Klizan (Q) b. Histomin (Q)
Kordoba 2024 : Bagnis (Q) b. Darderi (Q) https://t.co/MBa62C1MS5 pic.twitter.com/1QBUe2CJoq

— Jeu, Set ve Maths (@JeuSetMaths) 11 Şubat 2024
Darderi kimdir?

14 Şubat 2002'de Buenos Aires'in Villa Gesell kentinde Amerikalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Darderi, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Güney Amerika'ya göç eden baba tarafından dedesi sayesinde İtalyan pasaportuna sahip. 10 yaşındayken Arjantin'den ayrılarak İtalya'ya gitme ve tenisi bir hobiden daha fazlası olarak düşünmeye başlama kararı. 80'lerin en iyi Arjantinli tenis oyuncularından biri olan babası Gino tarafından eğitilen Darderi'nin, 2008 doğumlu Vito adında bir erkek kardeşi var. Vito, 16 yaşında ATP devresine ilk kez 2008'de Challenger 50 elemelerinde oynayarak adım attı. Buenos Aires.

Konular