“Çocuğun olması gereken yer okuldur!”

Ryan

Global Mod
Global Mod
“Çocuğun olması gereken yer okuldur!”
Kovid-19 salgını okul öncesi eğitimi de sekteye uğrattı. Pandemi sürecinde anaokulları yüz yüze eğitime devam etti. Fakat salgın niçiniyle endişelenen bir fazlaca aile çocuğunu okula göndermemeyi tercih etti. Lakin bu durumun çocuklar üstündeki tesiri büyük oldu. Çünkü uzmanlara nazaran okul öncesi eğitim hayli değerli. Çevresel şartların yeterli olması, mesken ortamında çocuğa aile ya da bakıcının bakması okul öncesi eğitimin yerini tutmuyor. Marmara Koleji Anaokulu Müdür Yardımcısı Dilek Önay’a nazaran de çocuğun olması gereken yer okul. Dahası çocukların toplumsal ve duygusal gelişimi için yaşıtları ile bir arada paylaşımlarda bulunması epey kıymetli.

“KÜÇÜK YAŞ KÜMESİNDE ONLINE EĞİTİM ZOR”

Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken programına konuk olan eğitimci Dilek Önay, uzaktan eğitimden, anaokulu seçimine kadar kıymetli açıklamalarda bulundu. Küçük yaş kümesinde online eğitimin yüz yüze eğitime bakılırsa daha güç olduğunu söyleyen Önay, “Anlattıklarınız soyut kalıyor. En kalıcı öğrenme için çocuğun somutlaştırarak ve oyun yoluyla öğrenmesi gerekiyor” diye konuştu. Geçen yıl Eylül ayından bu yana eş vakitli bir program yürütüldüğünü hatırlatan Önay, ailelerin de konutta çocuklarıyla bir arada nasıl vakit geçirilmesi gerektiğini ve nasıl etkinlikler yapılması gerektiğini bilmediğini vurguladı.

ANAOKULUNA GİTMEK niye KIYMETLİ?

Çocuğun olması gereken yerin okul olduğunun altını çizen Önay kelamlarına şu biçimde devam etti: Yalnızca akademik manada değil; toplumsal duygusal olarak da çocukları hayata hazırlamak kıymetli. Çocukların okula gelip arkadaşları ve yaşıtları ile bir arada paylaşımlarda bulunması; empati kurma maharetinden işbirliği geliştirme maharetine kadar fazlaca fazla kazanım sağlıyor.

ANAOKULU SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Anaokulu seçiminin kıymetli bir karar olduğunu söz eden Önay ailelere tekliflerde bulundu. Okulun kurumsal kimliğine dikkat edilmesi gereken Önay, eğitim takımı ve uygulanan eğitim programının da kritik değerde olduğunu söylemiş oldu. “Çocukların eğitim programını hazırlarken ve uygularken öğretmenler nelerden faydalanıyorlar ve nasıl uyguluyorlar, rastgele bir olumsuz durum ya da sıhhat sorunu ile karşılaşıldığında çabucak müdahele edebilecek ünite var mı?” diye sorulması gerektiğinin altını çizen Önay’a bakılırsa karar sürecinde güvenlik de en kıymetli kriterlerden biri olmalı…

ANAOKULUNDA GÜVENLİĞE DİKKAT!

“Güvenliği yalnızca kapıdaki güvenlik üzere düşünmeyin. Sınıftaki ve okul ortamındaki gereçlerin, mobilyaların ve eşyaların sabit olması bile güvenlik açısından önemli” diye konuşan Önay, sınıftan açık alanlara çocukların vakit geçirdiği ortamların fiziki kaidelerine dikkat edilmeli.

“YABANCI LİSANIN TEMELLERİ ATILIYOR”

Anaokulu eğitiminde yabancı lisanın temellerinin de atıldığını söyleyen Önay, “0-6 yaş periyodunda çocuklar her söyleneni ve her sözcüğü kaydediyor. ötürüsıyla bu kritik bir devir. Bu periyodu düzgün kıymetlendirmek gerekiyor. Çocuğu sıkmadan ve boğmadan, yaşına uygun gelişim özelliklerini göz önünde bulundurarak, oyun yoluyla, yaparak ve yaşayarak, interaktif dramalarla İngilizce eğitimi veriyoruz” diye konuştu. Önay, yabancı lisan eğitiminde asıl olanın, günlük hayat lisanından örneklerle ve bir farkındalık yaratarak ve sevdirerek öğretmek olduğunu da kelamlarına ekledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR