Çin’den yeni koronavirüs adımı: Belirti göstermeyen hadiseler bildirilmeyecek

odakulebuda

New member
Çin’den yeni koronavirüs adımı: Belirti göstermeyen hadiseler bildirilmeyecek Ulusal Sıhhat Komitesinden yapılan açıklamada, COVID-19 önlemlerinde yeni yaklaşımın duyurulmasının akabinde PCR testlerinin zarurî olmaktan çıktığı, belirti göstermeyen hadiselerin birçoklarının test yaptırmadığı, bu durumun da olay sayılarını kesin olarak takip etmeyi olanaksız hale getirdiği açıklandı.

Çin, öbür ülkelerden farklı olarak, sadece hastalık belirtisi gösteren hadiseleri “doğrulanmış” kabul ediyor, test kararı müspet olan lakin hastalık belirtisi göstermeyen olayları genel toplama dahil etmeden, farklı açıklıyordu.

Komisyon, bugünkü günlük duyurusunda, Çin ana kiçinde son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 2 bin 291 hadise tespit edildiğini bildirdi. Duyuruda hastalık belirtisi göstermeyen hadiselere yer verilmezken virüse bağlı can kaybı olmadığı, 3 bin 357 hastanın ise güzelleştiği kaydedildi.

Devlet Konsebir daha bağlı Müşterek Salgın Muhafaza ve Denetim Düzeneği, 7 Aralık’ta COVID-19 önlemlerinin uygulanmasında yeni yaklaşımları duyurmuş, geniş çaplı kapanma, merkezi karantina, toplu testler ve seyahat kısıtlamalarının terk edileceğini bildirmişti.

Yeni yaklaşım, Çin’in “sıfır vaka” olarak isimlendirilen katı salgın denetim önlemlerinde değişime gideceğinin en kuvvetli işareti olmuştu.

Karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler dalındaki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyordu.

Çoğu ülke virüsle belli bir ahenk ortasında yaşamaya, hayatın akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak denetim önlemlerinden kaçınmaya yönelik stratejileri benimserken, Çin’de salgının başından beri başvurulan kısıtlayıcı önlemler sürdürülüyordu.