Çin’den koronavirüs sonucu: Yasaklar kalkıyor

odakulebuda

New member
Çin’den koronavirüs sonucu: Yasaklar kalkıyor Ulaştırma Bakanlığı, lokal idarelere gönderdiği talimatta, bölgeler ve kentler ortası seyahat eden yolculara sıhhat kodu ve test kararı bildirme, varışta test ve kimlik kaydı üzere kısıtlayıcı önlem ve denetimlerin uygulanmasına son verilmesini istedi.

Bakanlık, ayrıyeten, salgın önlemleri niçiniyle durdurulan ulaştırma hizmetlerinin derhal bir daha başlatılması talimatını verdi.

Devlet Konsebir daha bağlı Müşterek Salgın Müdafaa ve Denetim Düzeneği, 7 Aralık’ta Kovid-19 önlemlerinin uygulanmasında yeni yaklaşımı duyurmuş; geniş çaplı kapanma, merkezi karantina, toplu testler ve seyahat kısıtlamalarının terk edilmesi gerektiğini bildirmişti.

Yeni yaklaşım, Çin’in “sıfır vaka” olarak isimlendirilen katı salgın denetim önlemlerinde değişime gideceğinin en kuvvetli işareti olmuştu.

Karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler kesimindeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemler, ömrün olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyordu.

Çoğu ülke virüsle belli bir ahenk ortasında yaşamaya, ömrün akışını ve ekonomik faaliyetleri aksatacak denetim önlemlerinden kaçınmaya yönelik stratejileri benimserken, Çin’de salgının başından beri başvurulan kısıtlayıcı önlemler sürdürülüyordu.