Carlos Alcaraz, hem güç hem de beyin

onurnisan

New member
Web sitesi
www.nisannakliyat.net
Goriller gibi göğüslerini döverek geçirdikleri yaklaşık on dört dakika, bunu kadınlara kur yapmak, sosyal olarak güçlerini göstermek veya rakiplerini korkutmak için yapıyorlar. Üç hedeften sonuncusu, Carlos Alcaraz ve Novak Djokovic'in Wimbledon 2024 finalinin ilk maçında eşit olarak paylaştıkları hedef: Göğüslerini dövmek yerine, demirciler gibi vuruyorlar ve İspanyol için beş, Sırp için üç servis tutma fırsatıyla on dokuz değişim gerçekleştiriyorlar. Yağmur ormanlarında, genç ve hırslı bir erkeğin yaşlı bir patronu bir yüzleşmeye çağırması ve sonra galip gelenin o olması yaygındır. Centre Court çimlerinde de aynı şey oluyor, Murcia'lı 21 yaşındaki oyuncu, 1987 doğumlu Belgradlı oyuncuyla açılış mücadelesini kazanıyor (bir molaya değer) ve ardından hakimiyetini iddia etmek için sadece yirmi altı dakika ve yedi oyun harcıyor. Primat etolog metaforlarını bir kenara bırakırsak, bu 2023 şampiyonluk sahibinin 40 dakikada ilk seti 6-2 alacağı anlamına geliyor. Maçın orada biteceğini düşünüyorum.

Sonraki sette Carlos tavrını değiştirmiyor: komuta işareti olarak anında ara, rakibin kontrol altına alınması, ikinci ara, 6-2. Basın galerisinden Nole'nin tekrar hızlı bir şekilde rekabetçi hale gelebileceği görünmüyor: ağa doğru ilerlerken her zaman geç kalıyor, bazen ölçüsüz davranıyor, gerektiğinde sert şut atan ve durum gerektirdiğinde çok nazik olan rakibin kazananları tarafından düzenli olarak deliniyor. Bunun yerine yanılıyorum: üçüncü sette burada süper mücadeleci Djokovic, önceki turlarda üç sette elenen Holger Rune ve Lorenzo Musetti'ye karşı yine var, Musetti'ye sadece kırıntıları bıraktı. 4'te tüm Carlitos vuruşları batırıyor ve burada yedi kez şampiyonluk kazanan adamın birkaç hatasından yararlanıyor. 5-4 40-0 önde olan Juan Carlos Ferrero'nun öğrencisi, geçen yıldan sonra maçı hemen kapatıp kupayı tekrar kaldırmak için üç şansa sahip. Küçük bir kol biçimindeki çok insani bir korku onu felç eder ve böylece yakalanmasına ve hatta karşı-break yapmasına izin verir. Bu, sürünün eski liderinin son parıltısıdır ve sonraki tie-break'te kesin olarak yol verir (7-4). 6-2 6-2 7-6 sona erer, Alcaraz ikinci Şampiyonluğunu alır, bu da US Open 2022, Wimbledon 2023 ve Paris 2024'ten sonraki dördüncü slam anlamına gelir. Bu gidişle, Djokovic önümüzdeki on altı yıl boyunca belirsizlik içinde yaşayacaktır (yaş farklarına eşit): bu çocuk 24 majörde bana yetişecek mi, yetişmeyecek mi?

Şimdiye kadar, belki de çok kısa, SW19'un ana kortunda olanların hikayesi. Bir not: Maçtan önce ve sonra Centre Court'ta tüm ilgiyi ve sempatiyi çeken kişi, karın ameliyatı ve hala devam eden kanser tedavisinin ardından gerçekten küresel medyada etki yaratan ilk kez halka açık görünümde bulunan Galler Prensesi'ydi. All-England Lawn Tennis and Croquet Club'ın “patronu” olarak ayakta alkışlanarak kupayı Alcaraz'a sundu. Djokovic daha sonra şunları söyledi: “Kraliyet Majestelerinin bugün gelmesi güzel çünkü bize iyi olduğunu teyit etti ve onun ve kız kardeşinin çok fazla tenis oynadığını ve bu nedenle anladığını biliyorum”. Her zamanki gibi, Nole doğru kelimeleri buluyor.

Wimbledon'daki bu son günün anlamlarına dair bazı düşünceler ve yakın geleceğe dair bazı tahminler. Şimdilik kendisini ödüllendirmeyen ATP sıralamasının ötesinde, Mayıs ayının sonundan beri Alcaraz devredeki en formda oyuncu olduğunu ve her şeyden önce kendi yeteneklerine en çok güvenen oyuncu olduğunu kanıtlıyor. Dahası, burada Paris'te olduğu gibi, her maçın belirleyici bölümlerinde Muhteşem Üçlü veya Dörtlü ile karşılaştırılabilir bir tenis zekası gösterdi. Olimpiyatlardan sonra, iki yıl önce onu kesin olarak en iyilerin Olimposuna fırlatan ve geçen yıl yarı finalde Daniil Medvedev'in elinden aldığı elenmenin ardından tekrar kazanmak istediği turnuva olan US Open ile doruğa ulaşacak olan Atlantik'in diğer tarafındaki sezonla karşılaşacak. Şimdilik dünyada 1 numara olmaya devam eden Jannik Sinner için, ona etkili bir şekilde karşı koyabilecek tek kişi olduğunu teyit etme fırsatı olacak.

Basın toplantısında konuşan Djokovic samimiydi: “Bugün Carlos baştan sona en iyisiydi. Hareketlerinde, şutlarında, servisinde. Ondan daha aşağıdaydım, eklenecek başka bir şey yok. Üçüncü sette olanlar bana biraz umut verdi, ama sadece bir andı. Üç hafta önce finale kalmam için bana bir sözleşme teklif etselerdi (kaybetme kesinliğiyle), imzalardım. Bu yüzden diz ameliyatından 39 gün sonra yaptıklarımdan memnun olmalıyım.” Bir yıl önce, genç İspanyol tarafından beş sette (1-6 7-6 6-1 3-6 6-4) yenilen şampiyondan vazgeçmemelerini önermiştim. Bugün de aynı şeyi hissediyorum. Novak, altın madalyayı başka hiç kimse gibi istemediği için Paris Olimpiyatları'nın favorisi olabilir. Ve Londra'daki bu iki haftada maçtan maça gelişimini gördükten sonra, New York'ta, ATP Finalleri'nde ve ardından Melbourne'de kartlarını oynayacağına ikna oldum.