Büyükşehir çalışanına eğitim

Ryan

Global Mod
Global Mod
Büyükşehir çalışanına eğitim
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafınca işçiye yönelik “Pandemi Sürecinde Ruh Sağlımız’ temalı eğitim verildi. Uzman Psikolog Fatma Kurt pandemi sürecinin aile içi irtibat, toplumsal hayat ve ekonomik dertlerin birey ve aileleri etkilediği durumları anlattı.

Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı Eğitim Şube Müdürlüğü işçi eğitim seminerlerine devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen ‘Pandemi Sürecinde Ruh Sağlımız’ temalı eğitimde Uzman Klinik Psikolog Fatma Kurt tarafınca pandemi ve karantina sürecinin birey ve ailelere olan tesirleri konuşuldu.

RUHSAL RAHATSIZLIKLAR ÇIKTI

Covid 19 ile tüm dünyanın global bir afet yaşadığına dikkat çeken Psikolog Fatma Kurt, “Alışkın olduğumuz hayat akışının pandemi sürecinde farklılaşmasıyla birlikte, bireylerin ve ailelerin ruh sıhhati etkilenmiştir. Kişisel, toplumsal yaşantılar, aile içi münasebetler, çalışma ve eğitim faaliyetleri mecburî olarak büyük ölçüde değişikliğe uğradı. Bilhassa karantina sürecinde bireylerin konuta kapanmasından kaynaklı aile içi problemler yaşandı. Aile içi geçimsizlik, ekonomik niçinler, gerilimle baş edememe ve çeşitli ruhsal rahatsızlar ortaya çıktı” diye konuştu.

PAKLIK TAKINTISI ARTTI

Pandemi sürecinde bireylerde görülen ruhsal belirtilere de değinen Psikolog Fatma Kurt, şunları söylemiş oldu: “Hastalanma ve mevt korkusu, tedavi gereken durumlarda hastalığı kapma tasasıyla sıhhat kurumlarına başvurmaktan çekinme, geçim kaynaklarını kaybetme, izolasyonda iken çalışamama, işten çıkarılma korkusu, hastalıkla ilişkilendirilip toplum tarafınca dışlanma ya da temaslı olarak değerlendirilip karantina altına alınma korkusu üzere belirteler bireylerde görülebiliyor. Salgınla birlikte başlayan hijyen tedbirleri bu süreçte paklık takıntısına da yol açtı. Virüs bulaşacak fikri ile salgınla ilgili tedbirler şahıslarda paklık takıntısı görülmesine niye oldu. Saatlerce ellerini yıkama, paklık yapma ve bulaşık ve çamaşırları yine tekrar yıkama davranışlarını buna örnek olarak verebiliriz.”

TELAŞLAR HAYATINIZI DENETİM ETMESİN

Pandeminin niye olduğu ruhsal travmalarının önüne geçmek için yapılması gerekenleri de anlatan Psikolog Fatma Kurt, “Sağlıklı ve istikrarlı beslenmeye dikkat edin. Tertipli idman yapın ve çokça uyuyun. Salgınla ilgili haberleri izlemeye ve okumaya orta verin. Olağan yaşantınıza dönmek için sevdiğiniz aktiflikleri yapmaya çalışın. Koronavirüsle ilgili kaygılarımızın hayatımızı denetim etmesine müsaade vermeyelim” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR