Boğaziçi Üniversitesi US News & World Report sıralamasına nazaran Türkiye’nin en uygunu

Ryan

Global Mod
Global Mod
Boğaziçi Üniversitesi US News & World Report sıralamasına nazaran Türkiye’nin en uygunu
ABD merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu ve haber mecmuası US News & World Report, Dünyanın En Yeterli Üniversiteleri 2022 sıralamasını deklare etti. Buna bakılırsa Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’de birinci, dünyada ise 287’nci sırada yer buldu. Boğaziçi Üniversitesi sıralama kapsamında alanlara bakılırsa hazırlanan listelerdeyse en düzgün dereceyi 97’incilikle fizik alanında elde ederek dünyada birinci 100’de yer aldı.

ABD merkezli US News & World Report’un hazırladığı önde gelen yükseköğretim kurumları derecelendirmeleri içinde gösterilen Dünyanın En Yeterli Üniversiteleri 2022 sıralamasında bu yıl 90’ı aşkın ülkeden 1.750 yükseköğretim kurumu, global-bölgesel araştırmalarda saygınlık, yayın, kitap, konferans sayısı, toplam atıf, milletlerarası iş birlikleri, yayımlanan kitap üzere 13 kritere bakılırsa değerlendirildi. Boğaziçi Üniversitesi, bu kriterler içinde farklı oranlarda yapılan tahlile bakılırsa 100 üzerinden 60 puan alarak dünyada 287’nci olurken, Türkiye’de doruktaki pozisyonunu korudu.

FİZİKTE BİRİNCİ 100

US News, Dünyanın En Uygun Üniversiteleri 2022 sıralaması kapsamında 43 önde gelen alanda da listeler paylaştı. Boğaziçi Üniversitesi alanlara göre hazırlanan sıralamalarda en düzgün dereceyi 100 üzerinden 71.7 puanla yerleştiği 97’ncilikle fizikte yakalarken, mühendislikte 332, bilgisayar bilimlerinde 368, kimyada ise 402’nci sırada yer aldı.

ABD ÜNİVERSİTELERİ BİRİNCİ SIRALARDA

US News’un bu yılki listesinde, evvelki senelerda olduğu üzere ABD üniversiteleri öne çıktı. Harvard Üniversitesi birinci sıradaki pozisyonunu korurken, onu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Stanford Üniversitesi takip etti. Kıta Avrupası’nda birinci sırada İsviçre’den ETH Zürih, Asya’da ise Çin’den Tsinghua Üniversitesi yer aldı.

13 KRİTERDE TAHLİL

US News’un yükseköğretim kurumlarının öncelikli olarak araştırma performanslarına göre değerlendirildiği sıralamada kullanılan 13 kıymetlendirme ölçütü ve yükleri şu biçimde:

Küresel araştırma saygınlığı (12,5), bölgesel araştırma saygınlığı (12,5), yayınlar (10), kitaplar (2,5), konferans bildirileri (2,5), normalize edilmiş atıf tesiri (10), toplam atıflar (7,5), en hayli atıf alanlar içinde 10’a giren yayın sayısı (12,5), en çok atıf alanlar içinde 10’a giren yayın oranı (10), milletlerarası işbirlikleri (5), milletlerarası işbirlikleri kararı çıkan yayınlar (5), en çok atıf alanlar içinde 1’e giren yayın sayısı (5) ve en çok atıf alanlar içinde 1’a giren yayın oranı (5) .

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR