Bayer ve YGA’dan Yeni Toplumsal Sorumluluk Projesi: “Bilimle Buluş”

Ryan

Global Mod
Global Mod
Bayer ve YGA’dan Yeni Toplumsal Sorumluluk Projesi: “Bilimle Buluş”
Bayer ve YGA; yeni toplumsal sorumluluk projeleri “Bilimle Buluş”un lansmanını gerçekleştirdi. YGA Summit 2021’de projeyi duyuran Bayer ve YGA, bilimin ve bilim okuryazarlığının gelişmesine katkı sağlamayı ve Türkiye’nin dört bir yanında 10. ve 11. sınıfta okuyan lise öğrencilerinin eğitim – öğretim ömründe yeni bir ufuk açmayı hedefliyor. Projenin odağında yaşadığı toplumun gereksinimlerinin ve sıkıntılarının farkında olan, etrafına hassas gençler yer alıyor. Gençlerin kendilerini geliştirmeleri ve lokal meselelere bilimi temel alarak yenilikçi tahliller üretmeyi öğrenmeleri amaçlanıyor.

Altı aylık kapsamlı bir eğitim süreci

Programa başvuran tüm lise öğrencileri, onlar için özel olarak hazırlanan online müfredat ile kendilerini geliştirme fırsatı bulabilecek. Performansa dayalı seçim sürecinin daha sonrasında 150 öğrenci online olarak gerçekleştirilecek mülakat ile pahalandırılacak ve 25 öğrenci ana programa katılmaya hak kazanacak.

Öğrenciler toplumsal sorumluluk projelerine katılacak

Ana programa seçilen öğrenciler Nisan ayında başlayacak olan 101 Kampı’nda yıl boyunca bir arada çalışacakları grup arkadaşları ve mentorlarla tanışacak. Program mühletince öğrenciler girişimcilerden, bilim insanlarından ve mentorlardan eğitim alacak. Yanı sıra topluma fayda sağlamak ismine yaşadıkları yerlerdeki toplumsal sorumluluk projelerine katkı sağlayacaklar.

Seçilen projeler Bayer’in takviyesiyle hayata geçecek

Öğrenciler, 5 günlük Yaz Kampı’nda kümelere ayrılarak Bayer’in “Daha Yeterli Bir Ömür için Bilim” emeli doğrultusunda Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri “Sağlık ve Kaliteli Yaşam” ve “Açlığa Son”u temel alarak çalışmalar gerçekleştirecek.

Seçilen projeler Bayer’in takviyesiyle hayata geçirilecek. Program kapsamında ayrıyeten seçilen lise öğrencilerine; Bayer’in teşebbüs hızlandırma programı G4A Turkey’e seçilen startup şirketlerinde ve YGA Ventures’da staj imkanı sunulacak.

Proje ile ilgili heyecanını paylaşan Bayer Türkiye CEO’su Ingrun Alsleben: “Bayer olarak uzun yıllardır Türkiye’de bilim okuryazarlığı ile ilgili birfazlaca proje yürütüyoruz. Devam eden bu katkımızı YGA ile sürdüreceğimiz için epeyce memnunum. Bilimle Buluş projesi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilerle bir ortaya geleceğiz. Onların hayatlarına dokunarak fark yaratabilmek, bilim ve bilim okuryazarlığı konusunda farkındalıklarını artırabilmek kıymet biçilemez. Bu gençlerin, Türkiye’nin lokal meselelerine tahlil bulmak için üreteceği tahlilleri ve projeleri merakla bekliyorum” dedi.

YGA Kurucusu & İdare Konseyi Lideri Sinan Yaman: “YGA ve Bayer; Bilimle Buluş” projesi ile etrafına hassas 10. ve 11. sınıf öğrencilerinin mahallî problemlere, bilimi temel alan yenilikçi tahliller üretmelerini amaçlıyor. Maksadımız, birlikte insanlığa faydalı birincilere imza atacak çift kanatlı gençler yetiştirmek.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR