Balıkesir’de Garanti BBVA Yatırım takviyesiyle Alişuuri İlkokulu’nda gereç donatılan sınıfın açılışı gerçekleşti

Ryan

Global Mod
Global Mod
Balıkesir’de Garanti BBVA Yatırım takviyesiyle Alişuuri İlkokulu’nda gereç donatılan sınıfın açılışı gerçekleşti
Garanti BBVA Yatırım takviyesi ile otizmli çocukların gereksinimlerini karşılayacak özel eğitim malzemeleri ile donatılan sınıfın açılışı gerçekleşti.

Tohum Otizm Vakfı tarafınca Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı olan çocuklar ve gençlerin, tek dermanları olan eğitime ulaşmalarını sağlamak, çağdaş toplum şartlarında hayatlarını sürdürebilmelerine yönelik ihtiyaçlarını karşılamak ve muhtaçlığı olan devlet okullarına gereç dayanağı sunmak emeliyle yürütülen Sınıf Donanımı Projesi kapsamında malzeme donatılan 132. özel eğitim sınıf açılışı Balıkesir’de Garanti BBVA Yatırım takviyesiyle Alişuuri İlkokulu’nda gerçekleşti.

Garanti BBVA Yatırım
takviyesi ve Balıkesir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle gerçekleştirilen özel sınıfın açılış merasimine; Karesi İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Sami Günnü, Karesi Belediye Lider Yardımcısı Şaban Akkol, Karesi Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Şenol Yılmaz, Karesi Rehberlik Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Yasemin Böbek Aslan, Garanti BBVA Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Seda Kocabalkan ve Tohum Otizm Vakfı Danışmanı Özgül Gürel katıldı.

Otizmin günümüzde bilinen tek dermanı, erken teşhis ve daima, ağır, özel eğitimdir.

Doğuştan gelen ve çoklukla hayatın birinci üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizmin görülme sıklığının 54’te 1’e yükseldiğini vurgulayan Tohum Otizm Vakfı Danışmanı Özgül Gürel, “Türkiye’de 0-19 yaş içinde 434.010 otizmli çocuk – genç var ve bunların yalnızca 10’u eğitime erişebiliyor. Otizmin günümüzde bilinen tek devası olan erken teşhis ve daima ağır eğitim ile çocukların yaklaşık yüzde 50’sinde otizmin belirtileri denetim altına alınabilmekte ve gelişim sağlanabilmektedir. Tohum Otizm Vakfı olarak Sınıf Donanımı Projesiyle otizmli çocukların ve onların öğretmenlerinin nitelikli eğitim imkânlarına erişimi için gayret gösteriyoruz. ” diye konuştu.

Mevzuyla ilgili açıklama yapan Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Seda Kocabalkan ”Garanti BBVA Yatırım olarak, Tohum Otizm Vakfı’nın, Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardaki özel eğitim sınıflarının daha uygun kurallara ulaşması için başlatmış olduğu bu projeye dayanak olmaktan farklı bir memnunluk duyuyoruz.. Her çocuğun olduğu üzere otizmli çocukların eğitime erişimi son derece önemli…Tohum Otizm Vakfı ile iş birliğinde 2019’dan bu yana otizmli çocukların en verimli biçimde eğitim imkanlarından yararlanabilmesi için gereksinim duyan devlet okullarına özel eğitim sınıfları açıyoruz” dedi.

Tohum Otizm Vakfı tarafınca özel eğitim sınıflarının ülkü hale getirilmesi emeliyle hayata geçirilen Sınıf Donanımı Projesi kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında bugüne kadar; Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Batman, Bayburt, Bilecik, Bursa, Diyarbakır, Çanakkale, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Kars, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Van, Yozgat vilayetlerinde 128 özel eğitim sınıfı açılmış, ayrıyeten ailelere ve öğretmenlere yönelik özel eğitimler verilmiştir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR