“Bacasız fabrika”da eğitimler başladı

Ryan

Global Mod
Global Mod
“Bacasız fabrika”da eğitimler başladı
“Bacasız fabrika” olarak anılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası, pandemi periyodunun akabinde yüz yüze eğitimleri başlattı. Dalın talepleri doğrultusunda 75 branşta kurs açan Meslek Fabrikası, işaret lisanı tercümanlığından yöresel besin mamüllerinin imaline kadar farklı alanlarda yetişmiş işgücünü iktisada kazandırmaya devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in kentte refahı büyütme ve adil paylaştırma amacı doğrultusunda Meslek Fabrikası İzmirlilere iş, aş ve umut olmaya devam ediyor. 75 farklı branştaki meslek eğitimleriyle 15 yılda 90 bin kursiyerin yararlandığı “bacasız fabrika”, pandemi periyodunun akabinde yüz yüze eğitimleri başlattı. Yeni periyotta butik çikolata kursundan bilgisayar sistem bakım tamirine, işaret lisanı tercümanlığından isimli kalem işlerine, eser fotoğrafçılığından yöresel besin mamüllerinin üretimine kadar farklı branşlarda açılan meslek kursları 22 merkezde devam ediyor.

“Bin 400 kursiyere hizmet veriyoruz”
Meslek Fabrikası Şube Müdürü Zeki Kapı, “Şu ana kadar bin 400 kursiyer kaydı aldık ve eğitimlerimize devam ediyoruz. Kursiyerlerimiz mezun olduktan daha sonra İzmir Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’yle olan protokolümüz çerçevesinde sertifika veriyoruz. İstihdamı Geliştirme ve Destekleme Ünitemiz ile de kursiyerlerimizi kesimle buluşturuyoruz. Meslek Fabrikası olarak büsbütün daldan gelen talepler doğrultusunda istihdama yönelik kurslar açıyoruz” halinde konuştu.

Unutulmaya yüz tutmuş meslekler de bu fabrikada
Kursiyer Zeynep Hasret Şentürk, “Meslek Fabrikası’nda dikiş kursu olduğunu gördüğümde çabucak kayıt oldum. Kursun açılmasını epeyce uzun müddet bekledim. Dikişi hiç bilmiyordum. Pandemi periyodunda yolumu bu istikamette çizmeye karar verdim. Artık amacıma adım adım yaklaşıyorum” dedi. Hava Kuvvetleri’nden emekli Ümit Memiş ise “Meslek Fabrikası’nın unutulmaya yüz tutmuş meslekleri gün yüzüne çıkarttığını toplumsal medyada gördüm. Gümüş kazaz örücülüğü kursuna yazıldım. Kazaz ustaları daima erkek. Ancak sınıfta tek erkek kursiyerim. Bu kültürü yaşatacağız. Bilhassa meslek edinmek isteyenler bu kursa gelsinler” diye konuştu.

Meslek Fabrikası’nın merkezleri Halkapınar, Evka 4, Karabağlar, Evka 1, Evka 2, Gaziemir, Çamdibi, Bayraklı, Örnekköy, Narlıdere, Kemalpaşa, Seferihisar, Limontepe, Kadifekale, Gümüşpala, Sasalı, Urla, Özdere, Tire, Torbalı, Egekent ve Toros’ta bulunuyor. Kurslar orta eleman gereksinimi bulunan sektörler/branşlar ile talep edilen niteliklere odaklanarak, lokal işgücü piyasasına paralel bir biçimde daima güncelleniyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR