Atakumlu bayanların el emeği iktisada dönüşüyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Atakumlu bayanların el emeği iktisada dönüşüyor

Atakum’da “Kadın El Emeği Eserleri Pazarı” bir daha açıldı

SAMSUN – Atakum Belediyesi ile Atakum Kent Kurulu Bayan Meclisi iş birliğiyle, yaz boyunca her Cuma günü bayan el emeği mamüllerinin sergileneceği Bayan El Emeği Eserleri Pazarı kapılarını açtı. A’dan Z’ye el emeğine dair mamüllerin yer aldığı pazarı ziyaret eden Atakum Belediye Lideri Av. Cemil Deveci, “hanımı topluma kazandıran, ‘Ben de üretiyorum, ben de varım’ diyen hoş bir proje” dedi.

Atakum Belediyesi ile Atakum Kent Kurulu Bayan Meclisi iş birliğiyle, Atakumlu bayanların el emeği üretimlerinin bütçeye katkı olarak kazandırılabileceği ve her Cuma günü açılacak olan Bayan El Emeği Eserleri Pazarı bir daha faaliyete geçti. Evvelki yıl, Şehit Pilot Ümit Özer Parkı’nda yaz boyunca ziyaretçilerini ağırlayan pazar, bu kere Banda Aceh parkı içerisinde kapılarını açtı. Birinci gününde pazar yerini ziyaret eden Atakum Belediye Lideri Av. Cemil Deveci, Cumhuriyet Halk Partisi Vilayet Bayan Kolları Lideri Nazan Güneysu, Atakum Kent Kurulu Bayan Meclisi Lideri Sevinç Kangüleç pazar yerindeki stantları tek tek dolaştı.

El emeğine dair her şey bu pazarda

Atakum Kent Kurulu Bayan Meclisi Lideri Sevinç Kangüleç, stant sayısının geçen yıla oranla arttığını tabir ederek, “Geçen sene biz, bir daha bu vakit içinder Bayan El Emeği Eserleri Pazarı açmıştık. Atakum’da oturan bayanlarımız konutlarında ürettikleri eserleri bu pazarda satmaya ve konutlarının iktisadına katkıda bulunmaya çalışıyorlar. Geçen yaz boyunca açtık, pandemiden ve mevsim değişikliği dolayı da orta verdik. Bu sene yine bugün başladık. Yaz boyunca her Cuma günü devam edecek. İştirak pek hoş, hem geçen yıl stant açan bayanlarımız birebir vakitte yeni arkadaşlarımız pazarımıza eklendi. Bu sene yer bulabilirsek vakit zaman yazlık bölgelere de gidip, iki üç siteyi kapsayacak bir halde pazarımızı açacağız. Emelimiz bayanların bütçesine katkıda bulunmak. A’dan Z’ye el emeğine dair her şey bu pazarda bulunabiliyor. Bize her vakit takviye olan Atakum Belediye Liderimiz Av. Cemil Deveci’ye fazlaca teşekkür ediyoruz. Tüm Samsunluları bekliyoruz” diye konuştu.

Emek pazarı kalıcı olacak

Tüm Samsunluları Bayan El Emeği Eserleri Pazarı’na davet eden Lider Deveci ise, “Kadınlarımız konutlarında el emeği göz ışığı epeyce kuvvetli eserler yapmışlar. Emeklerini her insanın beğenisine sunuyorlar. Atakum’un bir eksiği var. Bu tip mamüllerin sergilenebileceği kalıcı bir alan oluşturulmalı. ya bu biçimde bir açık alan ya da kapalı bir yer oluşturmak gerekiyor. her insanın tek tek görüşlerini aldım. Kooperatifimizin, bizim arkadaşlarımızın görüşlerini alıyoruz. Onlar kendi ortalarında görüşecekler, ‘Başkan burası’ diyecekler ben de yapacağım. Burada bayanlar bir taraftan üretiyor bir taraftan satıyor. Harıl harıl çalışıyorlar. hanımı topluma kazandıran, ‘Ben de üretiyorum, ben de varım’ diyen hoş bir proje. Bu projeyi hem kırsal tıpkı vakitte kentsel alanda geliştirmek gerekiyor. İlerleyen günlerde kendi tarihi motiflerimizi eser haline getiren halı kilim tezgahları da oluşturmamız gerekiyor. Hem kendi kültürümüzdeki kilim desenlerini yaşatmış oluruz tıpkı vakitte beşerler meskenlerinde öbür işlerini yaparken üretime ve aile bütçesine katkıda bulunmuş olurlar” halinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı