Asırlık eski kahvehane, kütüphane olarak yıllardır hizmet veriyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
KİLİS (AA) – Kilis‘te, bir periyot kahvehane olarak kullanılan tarihi bina, yıllardır Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi olarak hizmet veriyor.

Kentte 1915 yılında kahvehane olarak inşa edilen, Cumhuriyet’in ilanından daha sonra 1950’ye kadar Halkevi olarak kullanılan tarihi bina, 1954 yılında İlçe Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başladı. 1958 yılındaki yangından daha sonra tamirattan geçirilen bina kütüphanecilik hizmetine devam etti.

Gereksinime karşılık vermekte kuvvetlik çeken kütüphane ikiye ayrıldı ve İlçe Halk Kütüphanesi 1986 yılında Şehitler Mahallesi’ndeki Neşet Efendi Konağı’na taşındı. Çocuk kütüphanesi ise hizmetini bu eski kahvehane binasında sürdürdü.

Tarihi tescilli bina, 2013 yılında aslına uygun olarak restore edilerek 2014 yılında bir daha hizmete açıldı.

Türkiye’de örnek 10 çocuk kütüphanesi içerisinde yer alan, yaklaşık 6 bin üyesi ve 12 bini aşkın kayıtlı kitabı bulunan kütüphane, çocuklara tarihi bir ortamda kitap okuma imkanı sunuyor.

Çocukların okul öncesi eğitime hazırlanmasının da amaçlandığı kütüphaneye üye olanlar, meskenlerine ödünç kitap götürebiliyor.

Ayrıyeten kütüphaneye gelenler için müzik, fotoğraf, drama üzere çeşitli sanatsal aktiviteler ile doğum günü kutlamaları gerçekleştiriliyor.

Kilis Vilayet Halk Kütüphanesi Müdürü Hüseyin Kara, AA muhabirine, şu an kütüphane olarak kullanılan binanın kahvehane olarak yapıldığını, çabucak sonrasında Halkevi olarak hizmet verdiğini söylemiş oldu.

Yetişkinlere hitap eden kitap da bulunuyor

Kütüphanede büyük bir salon, okul öncesi kısmı, oyun salonları ve epeyce hedefli salon bulunduğunu anlatan Kara, “Çok hedefli salonda çocukların doğum günleri, müzik aktiflikleri, tiyatro şovları yapılıyor. 12 bini aşkın kitabımız var. Hepsi de çocuklara hitap etmektedir fakat çocuklarıyla birlikte gelen velilere de hitap etmesi için bir daha Vilayet Halk Kütüphanesinde yetişkinler için kitapların bir kısmı da burada bulunmaktadır.” dedi.

Kilis Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi’nin Türkiye’de örnek 10 çocuk kütüphanesi içerisinde yer aldığına dikkati çeken Kara, şunları kaydetti:

“Tescilli, tarihi ve Kilis’e yakışır bir bina. Evvelce beri kütüphane olarak hizmet verdiğinden dolayı birinci akla gelen Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi’dir zira Kilis’te yaşayan vatandaşlarımızın birçoklarının çocukluğu, okul çağındaki maceraları, kütüphane hayatları daima burada geçmiştir. Çocuklara evvela kitaplarla okuyucu hizmetleri verilmektedir. Velileriyle gelip 15 günlüğüne ödünç kitap alıyorlar. İsteyen telefonla yahut e-devlet üzerinden de bir daha kitap uzatmaları yapmaktadır.”

Kayıtlı yaklaşık 6 bin üyelerinin olduğunu belirten Kara, çocuklara okumayı aşıladıklarını, gelecek nesillerin okuyan, bilen, zekasıyla, kavramasıyla yetişkin bir kişi olmalarını sağladıklarını kaydetti.

10 yaşındaki Ela Gümüşoğlu, ana sınıfından bu yana Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi’ne geldiğini lisana getirdi.

Kitapları sevdiğini belirten Gümüşoğlu, “Kitap okuyorum. Buradaki kitapları seviyorum. Oyun oynuyorum. Kitapları okuyunca daha hayli sözcük öğrenmiş oluyorum. Söz dağarcığım gelişiyor. Hem yeni kitap isimleri öğreniyorum birebir vakitte okumamı geliştiriyorum.” dedi.

AA / Cebrail Caymaz – Şimdiki