Artık ön lisans öğrencisi de TÜBİTAK projesi yürütücülüğü yapabilecek

Ryan

Global Mod
Global Mod
Artık ön lisans öğrencisi de TÜBİTAK projesi yürütücülüğü yapabilecek
Sıhhat hizmetleri alanında eğitim veren ön lisans programlarının öğrencilere kıymetli avantajlar sunduğunu belirten uzmanlar, iş tabanlı eğitim modeline dikkat çekiyor. Üsküdar Üniversitesi’nin TÜBİTAK’tan ön lisans programlarının 2209-A kapsamında proje alabilmek için müracaata dahil olduğunu belirten SHMYO Müdürü Doç. Dr. Mesut Karahan, ön lisans öğrencilerinin de proje müracaatında bulunma avantajına sahip olduğu muştusunu verdi.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Yüksek Okulu (SHMYO) ve Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Mesut Karahan, sıhhat hizmetleri yüksekokulunda eğitim görmenin avantajlarını kıymetlendirdi.

Doç. Dr. Mesut Karahan, “Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) olarak multidisipliner yaklaşımları benimseyen vizyonumuz ile öğrencilerimizin eğitim süreçlerinde sıhhat bilimlerinin temeli olan insan sıhhatine hizmet verebilecekleri gerekli donanımları kazandırmak amacımızdır. Üniversitemizde, teorik derslerden öğrendiklerini gerek Laboratuvarlarımızda gerekse de iş alanlarına yöneldiklerinde aldıkları uygulamalı eğitimlerin katkısı da epeyce büyük olacaktır. Öğrencilerimiz ders programlarındaki teorik ve uygulamalı dersleri Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkesinde almaktadır.” dedi.

Uygulama ve pratik marifet önemseniyor…

Doç. Dr. Mesut Karahan, öğrencilerin uygulama ve pratik marifetlerini geliştirmek için alandaki uygulamalı derslerini çağdaş ve gelişen teknolojik çağa uygun donanıma sahip üniversite laboratuvarları, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, biroldukça devlet ve özel sıhhat kurumlarında gerçekleştirebildiğini söylemiş oldu.

“Sadece eğitim değil hayat yolunda da yol gösteriyoruz…”

Dünyada artık süratle gelişen teknolojinin ileri boyutlara taşındığını kaydeden Doç. Dr. Mesut Karahan, “Gelecek kuşaklara bu süratle gelişen bilimi kazandırmanın en kıymetli adımı onlara teknolojik imkanlarıyla birlikte sunulacak bir eğitim vermektir. Z nesli olarak isimlendirilen dinamik ve üniversite eğitimine adım atmaya hazırlanan gençlerimiz dijital bir çağ ortasında yetişmektedir. SHMYO, üniversitemiz bünyesinde bulunan öbür fakültelerle iş birliği ortasında olup yapay zekadan yeni kuşak tıbbi yaklaşım tekniklerine kadar çağdaş süratle gelişen teknolojinin bir yuvasıdır. Öğrencilerimiz üniversitemizin tüm imkânlarından faydalanabilmektedir. Geleceğe keyifli ve üreten bireyler yetiştirmek istiyorsak onlara her daim imkanlar sunmak ve bu imkânları nasıl kullanabileceklerine dair yollar göstermeliyiz. SHMYO ailesi akademik takımımız yalnızca eğitim değil, bununla birlikte öğrencilerine hayat yolunda daha emin adımlarla yürüyebilmeleri için her hususta her daim yol göstermektedir.” diye konuştu.

İş tabanlı eğitim modeli sunuluyor

Üsküdar Üniversitesi SHMYO’nun öğrencilerine sunduğu avantajlara değinen Doç. Dr. Mesut Karahan, şunları söylemiş oldu:

“Tüm öğrencilere iş tabanlı eğitim modeline uygun olarak teorik, uygulamalı ve çeşitli staj eğitimleriyle mesleksel beceriyi iki yıl üzere kısa müddette kazandırmaktadır. Artık günümüzde biroldukça mezun bulunduğundan işe alım konusunda en değerli dikkat çeken noktalardan birisi de mezunların donanımlarıdır. SHMYO olarak öğrencilerimiz Türkçe olarak görülen tüm kısım derslerimizin yanında isteklerine bağlı olarak İngilizce hazırlık eğitimi alabilmektedirler. SHMYO ailesi olarak yetiştirdiğimiz öğrencilerimize çift anadal tahsili konusunda da birfazlaca fırsat sunmaktayız. Çift anadal önlisans ya da lisans programında üstün muvaffakiyet gösteren öğrencilerin temel programlarına yakın içerikteki ikinci bir programın derslerini de muvaffakiyetle geçerek “bir Üniversite-iki diploma” almalarını sağlayan uygulamadır. Öğrencilerimiz yerleştikleri kısımlara içerik olarak yakın öteki bir SHMYO programı ile bir arada iki diplomaya sahip olarak gelecekte başvuracakları istihdam imkanlarını daha fazla arttırabilir, iki farklı programda eğitim ile daha donanımlı olarak meslek hayatlarına atılabilirler.”

Yurt haricinde staj imkanları bulunuyor

Öğrencilerine üniversitede bulunan ERAMUS Koordinatörlüğü bünyesinde yurtharicinde staj yapma imkânları sağlandığını kaydeden Doç. Dr. Mesut Karahan “Akademik mesleğini daha ileri boyutlara taşımak isteyen ve Dikey Geçiş İmtihanı (DGS) kararında Üsküdar Üniversitesi’nin lisans programlarını yeğleyen Üsküdar Üniversitesi SHMYO mezunlarımıza burs fırsatları da sağlanmaktadır. DGS ile lisansını tamamlayan ön lisans girişli tüm adaylarımız çalışma azmi ve gelecek dileğiyle yüksek lisans hatta doktora sınıflarımıza kadar özel burs imkânlarıyla ilerleyebilirler.” diye konuştu.

Bu yıl birinci defa önlisans programları TÜBİTAK projelerine katılabilecek

Doç. Dr. Mesut Karahan, Üsküdar Üniversitesi’nin TÜBİTAK’tan ön lisans programlarının 2209-A kapsamında proje alabilmek için müracaata dahil olduğunu belirterek “yıllardir birfazlaca fakültemiz ve enstitümüzde TÜBİTAK’ın çeşitli davet programlarına müracaat yapmış ve biroldukca muvaffakiyet elde etmiş bulunmaktayız. Lakin bugüne kadar lisans eğitimi alan öğrencilerimiz 2209-A davetlerine başvurabiliyordu artık ön lisans programına kayıtlı öğrencilerimiz de bu proje davetine başvurabilecek.” dedi.

Özel Proje Hazırlama Eğitimi verilecek

Şimdiye kadar ön lisans öğrencilerinin de değerli başarılara imza attığını kaydeden Doç. Dr. Mesut Karahan, “Akademik manada da daha ileri fırsatları bakılırsabilmesi ismine verdiğimiz eğitimlerde literatüre değinen, makale çıkarma potansiyellerini keşfettiğimiz ve SHMYO’dan da makale sahibi olan ön lisans mezunlarımız oldu. Onların muvaffakiyetleri bizim her vakit gurur duymamıza ve evet biz Üsküdar Üniversitesi SHMYO ailesi olarak onlara ‘Hayat yolunda yalnızca alanda mesleksel maharetleri değil, akademik manada da maharetler kazandırabiliyoruz’ dedirtti. Proje fikirleri olan ve fikirlerini hayata geçirmek için uygun şartları arayan öğrencilerimiz ile bu proje kapsamında Özel Proje Hazırlama Eğitimi düzenleyerek kuvvetli akademik takımımızla öğrencilerimize akademik maharetler kazandırma isteğimizin heyecanıyla gelecek eğitim ve öğretim devrine yüz yüze başlamayı iple çekiyoruz.” diye konuştu.

TÜBİTAK projesine iştirak değerli avantajlar sağlayacak

Doç. Dr. Mesut Karahan, “SHMYO programlarının mezunu olarak sıhhat bölümlerinde iş imkânı arayan mezun öğrencilerimiz, TÜBİTAK projelerinde yürütücü olarak multidisipliner anlayış ile sıhhat için çalışan farklı bölümlerde de imkân bulabilmesini sağlamak en büyük amaçlarımızdandır. Akademik manada kazanılan her marifet daha geniş vizyonlarla ülkemizin bilimsel ve sektörel olarak kalkınmasına takviye veren bireylerin yetişmesi demektir. Bu sebepten ön lisans öğrencilerimizin TÜBİTAK projesi yazma, yürütmesi, sonuçlandırması ve bu sonuçlarını makaleye dönüştürmeleri de bu deneyim ve bilginin gücüyle apayrı iş imkânları bulmaları kaçınılmazdır. Son olarak üniversite imtihanı asla yetenek ve maharet ölçmez bu sebepten dolayı parlayan ve keşfedilmeyi bekleyen fakat imtihan kararında umutlu olmayanları keşfetmek için, onlarla yalnızca mesleksel marifet değil, akademik hünerlerini de tatmak ve ilerletmek için biz Üsküdar Ailesi olarak burada bekliyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR