Antalya’daki Ukraynalılar ülkelerine yardım için hava alanının açılmasını bekliyor

ffalivvv

New member
ANTALYA (AA) – Ülkelerindeki yakınlarının hayatlarından tasa duyan Antalya’da yaşayan Ukraynalılar, ülkelerine yardıma gitmek istiyor.

Manavgat ilçesinde yaşayan ya da tatil için ilçeye gelen Ukraynalılar, Rusya’nın ülkelerine yönelik başlatmış olduğu akınlardan tasa duyuyor.

Antalya’ya tatile gelen ve taarruz kararı ülkesine dönemeyen Ukraynalı tabip Taras Knometa, AA muhabirine, şu an ülkesinin yangın yerine döndüğünü söz etti.

Ülke topraklarını vermemek için savaşmak zorunda olduklarını lisana getiren Knometa, “Askerlerimiz mert ve kuvvetli ancak düşmanımız epeyce agresif. Bütün dünyadan yardım bekliyoruz. Bugün bize saldıran yarın diğerine saldırır. Bu yüzden hepimizin Rusya’yı durdurması gerekiyor. Hekimim. Şu an ülkemizin bana muhtaçlığı var. İki hafta evvel tatil için Antalya’ya gelmiştim. Fakat havalimanları kapalı ve uçuşlar olmadığı için ülkeme dönemiyorum. En kısa vakitte ülkeme dönüp askerlerimize yardım etmek istiyorum.” diye konuştu.

“Ülkemiz sıkıntı durumda”

İlçede 10 yıldır yaşayan Ukraynalı Alona Liushna, Rusya’nın başlatmış olduğu akının son bulması için milletlerarası toplumdan dayanak beklediklerini söylemiş oldu.

Yalnızca Donetsk ve Luhansk değil, Ukrayna‘nın tüm kentlerinin maksat alındığını vurgulayan Liushna, “Ruslar bütün kentlerimize saldırıyor, bomba atıyor. Ülkemiz epey güç durumda. Kardeşim Ukrayna‘da. Sivil bir insan ancak savaştan dolayı askere gidecek. Onun için kaygı ediyorum.” dedi.

ABD ve Avrupa’nın kelam vermesine rağmen yardım etmediğini belirten Liushna, Ukrayna‘nın yanında durduğu için Türk milletine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Ailesinin Rusya’dan Ukrayna‘ya geldiğini ve aslen Rus olduklarını lisana getiren Alona Liushna şöyleki devam etti:

Ukrayna‘da doğdum, Ukrayna vatandaşıyım. Fakat annem de babam da Rusya’dan Ukrayna’ya gelmişler. Ben hala Rusça konuşuyorum. Rusların Ukrayna’ya girmesini istemiyorum. Geçmişten bir bağımız var. Biz kardeş milletiz. Savaş istemiyoruz. Ülkemizden gitsinler. Kardeşçe yaşamak istiyoruz.”

Maxim İvanov ise arkadaş ve akrabalarının Ukrayna’da güç durumda olduğunu belirterek Rus saldırısının bir an evvel durdurulmasını ve her iki taraftan daha fazla kan dökülmemesi için taarruzun son bulmasını istedi.

Olena Menshun da savaş değil barış istediklerini söz ederek “Ülkemizi epeyce seviyoruz. Savaşın son bulmasını istiyoruz.” dedi.

AA / Fatih Hepokur – Aktüel