Ailesiyle iç savaştan kaçtı, Türkiye’de okul birincisi oldu

Ryan

Global Mod
Global Mod
Ailesiyle iç savaştan kaçtı, Türkiye’de okul birincisi oldu
Ailesiyle bir arada iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeli Yasmin Nayal, Bahçeşehir Üniversitesi’ni okul birinciliğiyle bitirerek ailesini gururlandı. Türk arkadaşları yardımıyla Türkçe’yi öğrenibildiğini söyleyen Nayal, muvaffakiyetini anlattı.

Türkiye’ye 2016 yılında ailesiyle bir arada üniversite eğitimi için gelen 22 yaşındaki Yasmin Nayal, Bahçeşehir Üniversitesi’nden okul birincisi olarak mezun oldu. Lisans eğitimini Yeni Medya Bölümü’nde tamamlayan Nayal, Psikoloji kısmı çift anadal programından da mezun oldu. bununla birlikte Siyaset Bilimi ve Milletlerarası Bağlar Kısmı’nda yandal yaparak eğitimine devam etmekte. Yasmin Nayal, Türkiye’deki akademik muvaffakiyetini ve gelecek hayallerini anlattı.

“OKUL BİRİNCİSİ OLMAYI KESTİRİM ETMİYORDUM”

Türkiye’ye süratlice ahenk sağladığını ve Türk arkadaşları yardımıyla Türkçe’yi kolaylıkla öğrenebildiğini söyleyen Nayal, fakülte birincisi olmayı hayal ettiğini fakat üniversiteyi birinci olarak bitireceğini varsayım etmediğini söylemiş oldu. Yasmin Nayan “Yeni Medya kısmında aslında biroldukça beşerle tanıştım. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen sınıf arkadaşlarım vardı. Filistinli, Suriyeli, Avrupalı birebir vakitte Türk arkadaşlarım oldu. Yazı yazmayı hayli seviyorum. Suriye’deyken de haber yazıyordum. Yurt haricindeki arkadaşlarım bunun epeyce etkileyici olduğunu söylemiş olduler. O yüzden ben gazetecilik ile ilgili bir şey yapmak istedim. Kendi projelerim üzerinde çalışıyordum. O yüzden daha fazlaca geliştirdim bu yeteneklerimi.” sözlerini kullandı.

“UMARIM İLERİDE TÜRKİYE’YE BİR YETERLİLİĞİM DOKUNUR”

Türkiye’ye gelmedilk evvel üniversiteleri araştırdığını, Türkiye’yi sevdiği için başka ülkeleri elediğini lisana getiren Nayal, “Abim Kanada’da oturuyor, benim de oraya gitmemi istiyordu. Fakat ben Kanada’ya ya da başka Avrupa ülkelerine gitmek istemedim, Türkiye’ye gelip okumak istedim. Misal kültürlerimiz var ve biroldukça Suriyeli burada yaşıyor. Elimden geleni yaptım. Herkese şunu söylemek istiyorum, kendinize inanmıyorsanız da yapmaya çalışın. Elinizden ne geliyorsa onu yapın. Bir gün dönüp baktığınızda uzun bir yol katetmiş oluyorsunuz. Türkiye’ye fazlaca teşekkür ediyorum zira Türkiye olmasaydı ben burada olamazdım. Burada okumak sahiden hayli zevkli. Umarım ileride bu ülkeye bir güzelliğim dokunmuş olur.”

“BU ÖĞRENCİLERİN TOPLUMA, TÜRKİYEMİZE, DÜNYAYA BÜYÜK KATKILARI OLACAKTIR”

BAU Küresel Lideri Enver Yücel, Türkiye’de en çok memleketler arası öğrenci sayısına sahip üniversite olduklarını söylemiş oldu. Türk öğrenciler kadar yabancı öğrencilerin de muvaffakiyet oranlarının yüksek olduğunu belirten Yücel, “Geçen sene Zanzibar’dan gelen bir öğrenci elektrik-elektronik mühendisliğinden birincilikle mezun oldu. Artık bulunduğu ülkede fevkalade işler yapmaya başladı. Bu sene de Suriyeli göçmen bir kızımız okul birincisi oldu, bu bize fazlaca gurur verdi. Türkiye, dünyaya da örnek bir atılım yaptı. Yabancı bir öğrencinin Suriye’deki o şartlar içerisinde Türkiye’de bulunup, Türkiye’de üniversiteye girip, Türkiye’de 5 bine yakın öğrenci içerisinde birinci olması, bize epeyce şey anlatıyor. Bir sefer öğrenci okumak istiyor, dilek ediyor ve bunun da karşılığını alıyor. Türkiye’de Suriye kökenli mültecilerin eğitim-öğretimini sağlamamız lazım. Asimile etmeden, onların toplumda ahenk sağlamalarını çalışmamız lazım. Örnek olarak Yasmin var, Yasmin üzere daha fazlaca öğrenci var. Bu öğrencilerin topluma, Türkiye’mize dünyaya büyük katkıları olacaktır” halinde konuştu.

BAU Rektörü Prof. Dr. Sevecen Karadeniz, bu sene de mezuniyet merasimini hibrit olarak gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşadıklarını lisana getirdi. Karadeniz, “Gururluyuz zira en çok milletlerarası öğrenciyi bünyesinde barındıran üniversitemizin 2021 Eğitim-Öğretim yılı birincisi Suriyeli öğrencimiz Yasmin Nayal oldu, kendisini yürekten kutluyorum. Milletlerarası bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Birer BAU elçisi ve ülkemizin kültür elçileri olan mezunlarımızı, 21. yüzyılın gerektirdiği yetkinlikler ve üniversal bedeller ile donatarak ülkelerine ve dünyaya katkı sağlayacak, ehil profesyoneller olarak uğurlamanın da memnunluğunu yaşadığımızı söz etmek isterim” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

ALINTIDIR