Son dakika haber… Japonların klâsik çiçek süsleme sanatı “ikebana” ile tabiat farkındalığı oluşturuyor

Pinar

Global Mod
Global Mod
Japon Müziği ve Sanatları Derneği Lideri Neslihan Noyan, Japonya’da okulunda öğrendiği klâsik çiçek süsleme sanatı “ikebana” ile tabiat farkındalığına dikkat çekiyor.

ATO Congresium’da, Anadolu Ajansının “Global İrtibat Ortağı” olduğu EKO İKLİM İktisat ve İklim Değişikliği Doruğu ve Fuarı”nda, “İkebana ile Tabiat Farkındalığı Yaratmak” isimli oturuma katılan Noyan, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Noyan, “her insanın Japon klasik çiçek düzenlemesi diye bildiği ikebana, zati yalnızca bir çiçek aranjmanı olmaktan öte tabiat insan ve cihan üçlüsünü birleştirerek, tabiat farkındalığı yaratmayı sağlayan bir çeşit ritüeldir.” dedi.

Japonya’da çeşitli geleneklere bağlı olarak gelişen ikebananın şu anda yaklaşık 3 bine yakın okulu bulunduğunu kaydeden Noyan, Ohara Ryu İkebana Okulunda eğitim aldığını belirtti.

Neslihan Noyan, Japonlar için çiçek ve tabiatın fazlaca değerli olduğuna işaret ederek, Japonların bilhassa sakura, kiraz ağaçlarının açtığı periyotta dışarı çıkıp saatlerce çiçekleri izleyip, fotoğrafladıklarını aktardı.

“Japonlar orada senelerca bulunmalarına karşın hala nasıl bir çiçeğe güya birinci sefer görüyorlar üzere bakıyorlar?” diye bir arkadaşına sorduğunu belirten Neslihan Noyan, “Sakura ağaçları lakin yılda bir haftalığına açar, daha sonra gelen yağmurla ve rüzgarla çiçekler dökülür. Bu bize hayatı anlatır. İnsanoğlunun hayatı da tıpkı çiçekler üzeredir. Bugün varız, yarın yokuz. ötürüsıyla bir çiçeğe bakarken ömrümüzü düşünürüz. hayatımızı nasıl manalı kılmalıyız, hayatımıza ne cins pahalar katmalıyız, bunu anımsarız çiçekleri izlerken.” karşılığını alması üzerine ikebanaya başladığını anlattı.

İkebananın, bildiğimiz çiçek aranjmanı üzere göründüğünü söz eden Noyan, “zaten ikebana kendini bilme, özünü bilmeye giden bir yoldur. Bunu Japonya’da öğrendikten daha sonra kendi kendime ant içtim, ‘ülkeme döndükten daha sonra bunu yaygınlaştırmak ve tabiat şuurunun tabiat sevgisini aşılamak için canla başla çalışacağım.’ Çok şükür artık Japon Müziği ve Sanatları Derneği Lideriyim ve biroldukca proje yürütüyoruz. Japon çiçek düzenleme sanatı, Japon çiçek izleme külçeşidini Türkiye’de yaygınlaştırma projesi ile uğraşıyorum.” diye konuştu.

“Öğrencilerle tabiat çalışmaları yapacağız”

Japon Müziği ve Sanatları Derneği Lideri Neslihan Noyan, Ulusal Eğitim Bakanlığı ile çalışmalar yaparak, öğrencilere yönelik tabiat çalışmaları yürüteceklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Orman terapisi ile çocuklarımızı ormana gdolayıp çiçeklerle tabiat ile buluşturacağız. Bu fazlaca kıymetli biliyorsunuz ağaç yaşken eğilir derler. Bunu da küçükten başlayarak şayet aşılayabilirsek, doğayı seven, sayan, ona hürmet duyan, daha barış dolu ve huzur dolu kuşaklar yetiştirebiliriz diye düşünüyorum. İklim krizine de tedbir almak zorundayız. Buna da ne kadar erken başlarsak o kadar yeterli. İkebana, yalnızca dışarıda gördüğümüz o hoşluğun iç yerde seyredilmesinden çok tabiat şuurunu, tabiat sevgisini beşerle buluşturan bir sanattır.”

Neslihan Noyan, “Sakura Der ki – Bir Çiçekten Tavsiyeler” isimli bir kitap yazdığını da belirterek, kitapta sakura çiçeğinin insanoğlunu tabiata çağırarak, “bana gelin, beni sevin, anda kalın ve hoşça kalın.” söylemiş olduğini söylemiş oldu.

AA / Müjdat Genç – Şimdiki