Son dakika haber… Gelin geldiği ailenin klâsik keçe sanatını 4’üncü jenerasyona taşıdı

Pinar

Global Mod
Global Mod
SELÇUKLU, KONYA (AA) – Konya‘da 3 jenerasyondur klâsik keçe sanatıyla uğraşan aileye gelin gelen Fatmagül Girgiç, keçeciliği devam ettirerek aile geleneğinin sona ermesinin önüne geçti.

Selçuklu Türkleri ile Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen, Konya ve Mevlana ile özdeşleşen keçe sanatı, Girgiç ailesinde jenerasyondan kuşağa aktarılıyor.

Keçe ustası Fevzi Girgiç’e babasından ve dedesinden miras kalan bu sanatı, Girgiç’in evlatları devam ettirmeyince gelini Fatmagül sahiplendi.

Fatmagül Girgiç, kayınpederi hayatını kaybettiği için sanatı 14 yıl evvel kendi eforlarıyla öğrenip ustalaştıktan daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığının “geleneksel el sanatkarı” unvanını aldı.

Yünü evvel keçeye, akabinde onlarca çeşit esere dönüştüren Girgiç, atölyesinde kendisine rengarenk bir dünya kurdu.

Girgiç, el emeğiyle sikkeler, haydariye yelekler, elbiseler, şapkalar, süs eşyaları ve aksesuarlar olmak üzere keçeden pek epey çeşitte eser yapıyor.

Keçe ustası ailenin dördüncü jenerasyon temsilcisi 52 yaşındaki Girgiç, AA muhabirine, keçeciliğin gelin geldiği ailenin bir geleneği olduğunu ve bunu devam ettirme nazaranvini üstlendiği için epeyce gururlu ve memnun hissettiğini söylemiş oldu.

“Keçe nitekim benim için bir aşk”

Çocukluğundan beri daima el sanatına ilgi duyduğunu ve birçoğuyla da uğraştığını söz eden Girgiç, “Uğraştığım hiç bir el sanatı beni tatmin etmiyordu. Daima bir lezzet eksikliği vardı. O lezzeti yaklaşık 40 sene aradım. Bunun farkına keçe sanatını bulduğumda vardım. Keçe nitekim benim için bir aşk. Çok da zahmetli. Birinci başladığım vakit günlerce ellerimin, kollarımın ağrısından uyuyamazdım lakin o kadar hoştu ki çıkan eser bütün yorgunluğumu alıyordu.” diye konuştu.

“Keçenin maneviyatına ve ruhanilerle ilişkili olduğuna epey inanıyorum”

Gördüğü iki duşun hayatını değiştirdiğine dikkati çeken Girgiç, şu biçimde konuştu:

“Bir düşümde merhum kayınpederim ‘kızım sen hiç üzülme, benim mirasım sana fazlaca yeterli yerler açacak’ demişti. Bunu anlamlandıramayıp maddiyata yormuştum. Keçe olacağını hiç kestirim edememiştim. O bana sanatını miras bırakmış. Allah rahmet eylesin. Onu daima sevgiyle anıyorum. Bu mirasa sahip olmak fazlaca hoş. Beşerler tahminen ‘yok canım’ diyebilir fakat ben bu işin maneviyatına ve ruhanilerle irtibatlı olduğuna hayli inanıyorum. Bana göre sikke yapıp destarlarını sarmak bir usta için kural lakin ben tam yapamıyordum. Evvelce dervişler yaptığı işin icazetini alırmış. Benim de icazet almam lazımdı. ‘Artık icazet verecek bir makam yok’ dediler. Ben kabul etmedim. Ne kadar candan istediysem düşümde hazreti Mevlana’yı gördüm. Bana, ‘Artık icazetin verildi. Bugün sikkeni yapıp destarını sarabilirsin’ dedi. Sabahında sarfiyat gitmez birinci işim destarı sarmak oldu ve hiç meselesiz yaptım.”

Keçenin en büyük hazinesi ve yol arkadaşı olduğunu vurgulayan Girgiç, yünün epey duygusal olduğunu, sevincini ve hüznünü paylaştığını söz etti.

AA / Serhat Çetinkaya – Kültür Sanat