Batı Azerbaycan’da Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu: Birinci tanıyan ülke Türkiye oldu

odakulebuda

New member
Batı Azerbaycan’da Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruldu: Birinci tanıyan ülke Türkiye oldu Türk Dünyasını buluşturacak inançlı bir liman olmayı sağlayacak olan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti kuruluşunu resmen ilan etti. Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti’ni birinci tanıyan da Türkiye oldu.

İlk temsilciliğini de Ankara Çankaya Beştepe Mahallesi’nde açan Batı Azerbeycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti 100 yıldan beri farklı düşürülen Türk dünyasını bir daha buluşturma gayretinde.

Ankara’daki temsilciliğinin açılışına katılan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, “Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başşehri Ankara’da birinci temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim ismine memnunluğunu yaşıyorum. Biz bir millet iki devletiz” tabirlerini kullandı

Törende konuşan Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan da, “40 yıllık bir hazırlık. bir daha 44 günlük bir savaştan daha sonra, doğal çaba ruhunu ortasında barındıran dostlarımızla, çaba ruhunu ortasında barındıran kahraman askerlerimizle, Osmanlı topraklarında 1918 yılından beri günümüze kadar 100 yıl boyunca esir kalmış toprağı ve bağrımıza bir hançer üzere saplanmış olan o hançeri işte bugün burada tarihin karanlık sayfasına tekrar geri dönmemek üzere çıkarmış bulunmaktayız” dedi.

BAYRAĞIN ANLAMI

Azerbaycan bayrağının renklerini barındırdan Göyçe-Zengezur bayrağının üst kısmındaki turkuaz, Türklüğü simgeliyor.

Kırmızı, uygarlığı temsil ederken, bayrağın altındaki yeşil renk ise İslamiyeti simgeliyor.

Bayrağın solunda ek bir simge bulunuyor. Elinde kılıcı olan bir aslan ve çabucak sırtından doğan bir güneş.